Berlinale uvedie nový slovenský film Poznámky z Eremocénu od Viery Čákanyovej

Najnovší film medzinárodne uznávanej slovenskej režisérky Viery Čákanyovej čaká svetová premiéra na 73. ročníku Berlinale. Jeden z najprestížnejších svetových festivalov z kategórie A zaradil slovensko-český film Poznámky z Eremocénu do sekcie Forum zameranej na progresívne autorské filmy.

20.12.2022 16:01
01 Pozna  mky z Eremoce  nu guc  afilms Foto:
Záber z filmu Poznámky z Eremocénu.
debata

Zvedavá a hravá audiovizuálna pohľadnica, ktorú režisérka posiela do nejasnej budúcnosti je hlboko osobným uvažovaním o potenciáli moderných technológií pri riešení zložitých globálnych problémov, ako sú klimatické zmeny či kríza zastupiteľskej demokracie.

Berlinale sa bude konať od 16. do 26. februára 2023. Do slovenskej distribúcie Poznámky z eremocénu po následnej domácej premiére v marci na MFF Febiofest uvedie distribučná spoločnosť Film Expanded.

Poznámky z Eremocénu (2023) sú malou osobnou archou, kolekciou spomienok na dnešný svet, ktorú režisérka Viera Čákanyová posiela do bližšie nešpecifikovanej budúcnosti. Snímka kriticky a formálne hravo nahliada na fenomény, ktoré rezonujú v súčasnej spoločnosti. Pochybuje o ideálnom techno-optimistickom modely budúcnosti a kriticky skúma potenciál technológie tzv. „blockchain” či umelej inteligencie.

„Film je vymyslený ako správa vo fľaši vyliata do dátového mora, ako analógová fosília, ktorá čaká na vykopanie budúcimi digitálnymi archeológmi. Je to osobný projekt, ktorý bude rekonštruovať a interpretovať moje budúce virtuálne ja. Je to súčasná vízia budúceho sveta, ktorý sa čoskoro zmení na nepoznanie, a to vďaka technológiám, s ktorými sa dnes stretávame len v stave ich zárodku,” vyjadrila sa režisérka Viera Čákanyová, ktorej predposledný film FREM (2020) uviedlo Berlinale tiež v rámci výberu sekcie Forum každoročne predstavujúcej inovatívne prúdy súčasnej kinematografie.

Viera Čákanyová adresuje film budúcnosti. Ako... Foto: Guča films
viera čákanyový Viera Čákanyová adresuje film budúcnosti. Ako správu vo fľaši, ktorá môže byť nájdená vo virtuálnom mori.

„Spolu s mojimi predchádzajúcimi filmami FREM a Biela na bielej tvoria Poznámky z Eremocénu voľnú trilógiu. Všetky tri fungujú samostatne, no zároveň sa dopĺňajú – sú to časti jednej skladačky, ktoré sa zaoberajú rovnakými témami či motívmi, no meditujú o nich formálne odlišným spôsobom. Poznámky z Eremocénu možno vnímať ako prológ k FREM-u, prvému filmu z tejto voľnej post-humánnej trilógie,” dodala Čákanyová, ktorej dokumentárne filmy patria k festivalovo najúspešnejším slovenským titulom uplynulých rokov — získali nominácie či ocenenia na festivaloch ako MFDF Ji.hlava, Sheffield Doc/Fest, ZagrebDox či DokuFest Kosovo.

Záber z filmu Poznámky z Eremocénu. Foto: Guča films
02 Pozna mky z Eremoce nu guc a films Záber z filmu Poznámky z Eremocénu.

„Poznámky z Eremocénu formálne bohatým jazykom polemizujú s kľúčovými otázkami dneška a zatínajú tak do živého. Ide o veľmi osobne ladené autorské rozprávanie na pomedzí filmových žánrov a médií, a i tieto kvality nepochybne prispeli k rozhodnutiu selektorov z Berlinale zaradiť film do sekcie Forum,” vyjadril sa Matej Sotník, producent filmu za spoločnosť guča films a kreatívny riaditeľ Film Expanded, ktorá prinesie Poznámky z Eremocénu do slovenskej distribúcie.

Biela na bielej still2 Film Expanded Čítajte viac Utopiť svoju pýchu v bielobielej tme

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Berlinale #Viera Čákanyová