Krištáľové krídlo dnes večer ocení významné osobnosti Slovenska za rok 2022

Prestížne ocenenia sa udeľujú v sobotu 4. marca v Slovenskom národnom divadle v Bratislave a galavečer v priamom prenose vysiela RTVS na Jednotke.

04.03.2023 12:33
SND Nova budova SND Foto:
Slovenské národné divadlo.
debata (2)

Hlavnými hviezdami programu budú nominované osobnosti – lekári, vedci, manažéri, filantropi, umelci a športovci, ktoré v roku 2022 dosiahli vo svojom odbore mimoriadny úspech alebo podali výnimočný výkon. Spomedzi nich spoznáme laureátov Krištáľového krídla za rok 2022. „Náš galavečer bude plný pozitívnych emócií a príbehov výnimočných Slovákov, ktorí sú na Krištáľové krídlo nominovaní. Verím, že verejnosti opäť potvrdíme, že medzi nami žije stále dosť nadaných, tvorivých a uznávaných profesionálov, na ktorých môžeme byť hrdí a ktorí robia dobré meno našej krajine,“ uviedla Katarína Srkala, výkonná riaditeľka Krištáľového krídla.

Krištáľové krídlo 26. ročník

Ako bude vyzerať 26. ročník Krištáľového krídla - soška pre rok 2023, moderátorky galavečera, niektorí účinkujúci.

Fotogaléria
 Bratislavský chlapčenský zbor s dirigentom...
Adam Ďurica zaspieva pre Krištáľové krídlo...
+5Galavečer otvoria tanečníci Old School Brothers

Mimoriadna cena pre umelca aj manažéra

Mimoriadnu cenu, ktorú Veľká porota udeľuje za celoživotné dielo, úspech v zahraničí alebo iný výrazný počin, si za rok 2022 prevezmú dve osobnosti – jedna je z oblasti umenia a druhá z hospodárstva. Konkrétne mená sa dozvieme až počas galavečera 4. marca.

film PIARGY plagat Čítajte viac Krištáľové krídlo: Kategóriu Divadlo a audiovizuálne umenie ovládli ženy

Členmi Veľkej poroty sú predsedovia odborných porôt pre jednotlivé kategórie a vedie ju Ing. Ján Bilinský, predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko, ktorý rozhodovanie o mimoriadnom ocenení označil za náročné: „V tomto roku sme to nemali vôbec jednoduché, posudzovali sme totiž až 40 návrhov, ktoré sme získali od porotcov i širokej verejnosti počas nominačnej kampane. Bolo medzi nimi mnoho významných mien, ktoré si našu pozornosť určite zaslúžia a Veľká porota dospela napokon k rozhodnutiu, že za rok 2022 ocení dve osobnosti.“

Posolstvo poroty Medicína a veda

Odborná porota pre kategóriu Medicína a veda vybrala v tomto roku do trojice nominovaných okrem geológa a lekára aj odborníčku z oblasti starostlivosti o duševné zdravie. Ako konštatuje člen poroty Ing. Richard Strapko – predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP, nie je to náhoda, pretože duševné zdravie Slovákov sa z roka na rok alarmujúco zhoršuje.

„Musím, žiaľ, aj z pohľadu Všeobecnej zdravotnej poisťovne potvrdiť, že v posledných rokoch výrazne narastá počet pacientov s rôznymi psychickými ťažkosťami, ktorí potrebujú odbornú pomoc. Je najvyšší čas venovať oveľa väčšiu pozornosť psychickému zdraviu slovenských pacientov, lebo napredovanie spoločnosti úzko súvisí s vnútorným prežívaním a psychickým zdravím jednotlivcov.“

Profesorka Silvia Pastoreková, predsedníčka poroty, k tomu dodáva ďalší alarmujúci údaj, podľa ktorého sa neutešený trend dotýka aj najmladšej generácie, pretože každý rok pribúdajú vysoké počty detí s vážnymi psychickými poruchami. Posolstvo odbornej poroty pre kategóriu Medicína a veda je naliehavé a znie: „Problém zhoršujúceho sa duševného zdravia Slovákov musíme podchytiť teraz a neodkladne začať pracovať na tom, aby bola naša budúcnosť zdravá.“

Moderátori a účinkujúci

Hostí a televíznych divákov prevedie galavečerom v Slovenskom národnom divadle štvorica známych a obľúbených televíznych tvárí: Marianna Ďurianová, Janette Štefánková, Karin Haydu a Simona Frantová. Na počesť významných osobností Slovenska vystúpi aj veľa úspešných umelcov. Program otvorí tanečná skupina Old School Brothers, svoje umenie predstaví aj tanečná hviezda Maša Machatsová, viacnásobná majsterka sveta a Európy v tanečných disciplínach „performing arts“.

Ďalej uvidíme Nelu Pociskovú, skupinu IMT Smile s hosťami a tiež sláčikové trio – Magdaléna Izakovičová, Oxana Gerchyová a Zuzana Heráková. V programe okrem toho vystúpia aj umelci, ktorí sú v tomto ročníku zároveň nominovaní na Krištáľové krídlo. Z kategórie Hudba to bude dirigent Gabriel Rovňák ml. so svojím Bratislavským chlapčenským zborom a z kategórie Populárna hudba Adam Ďurica, ktorý pre Krištáľové krídlo v premiére zaspieva svoju novú pieseň.

Sošky pre laureátov sú pripravené

Sošky Krištáľové krídlo, ktoré si aj v tomto roku prevezmú významné osobnosti Slovenska, sú umeleckým dielom navrhnutým špeciálne pre laureátov prestížneho ocenenia. Autormi návrhu sú dvaja uznávaní umelci – akademický sochár Ján Ťapák a sklársky dizajnér Patrik Illo. Obaja sú pritom aj laureátmi Krištáľového krídla.

„Cítil som sa poctený, keď ma organizátori oslovili s ideou vytvoriť novú verziu ceny Krištáľové krídlo. A som rád, že na návrhu som mohol spolupracovať práve so sklárskym dizajnérom Patrikom Illom, ktorý je špičkou v tomto odbore. Myslím, že sa nám spolu podarilo vytvoriť pekné dielo, ktoré symbolizuje hlavnú myšlienku Krištáľového krídla,” hovorí sochár Ján Ťapák.

Soška má bronzovú platformu a platne, ktoré ju tvoria, symbolizujú, čo sprevádza človeka na jeho ceste za úspechom – dobrú základňu, stúpanie i stagnáciu a potom zasa stúpanie až po vytúžený vrchol. Úspech na vrchole symbolizuje číre krištáľové sklo a jeho čaro spočíva v tom, že Patrik Illo navrhuje pre každý ročník iný brus.

Takéto sošky čakajú na laureátov 26. ročníka... Foto: archív Krištáľové krídlo
Taketo sosky cakaju na laureatov 26. rocnika Kristaloveho kridla Takéto sošky čakajú na laureátov 26. ročníka Krištáľového krídla

Soška Krištáľové krídlo:

Váži 2 kilogramy, vysoká je 43 cm

Materiál: bronz a bezolovnaté krištáľové sklo

Umelecký návrh: akademický sochár Ján Ťapák a sklársky dizajnér Patrik Illo

O jej výrobu sa spolu s návrhármi každoročne postarajú majstri zlievari v považskobys­trickej firme MEDEKO a majstri sklári v podniku RONA v Lednických Rovniach.

Nominovaní na Krištáľové krídlo za rok 2022

KATEGÓRIA NOMINOVANÍ
HUDBA Janoska Ensemble, MgA. Gabriel Rovňák ml., PhD. Martin Valihora
POPULÁRNA HUDBA Adam Ďurica, Kali (Koloman Magyary), Lash & Grey (Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý)
FILANTROPIA Mgr. Eva Turáková, JUDr. Zuzana Stanová, PhDr. Martin Korčok, PhD.
HOSPODÁRSTVO Ing. Ľubomír Harvánek, Ing. Zdeněk Březovják a Ján Koščo
MEDICÍNA A VEDA PhDr. Jana Žemličková, PhD., MPH doc. MUDr. Richard Imrich, DrSc., Mgr. Martin Števko, PhD.
VÝTVARNÉ UMENIE Mgr. art. František Bohunický, doc. akad. soch. Milan Lukáč
ŠPORT Zdeno Chára, Juraj Slafkovský, Monika Chochlíková
PUBLICISTIKA A LITERATÚRA Mila Haugová, PhDr. Milan Kolcun, Dušan Taragel
DIVADLO A AUDIOVIZUÁLNE UMENIE Judit Pecháček (Bárdos), Alexandra Grusková, Katarína Kerekesová
INOVÁCIE A STARTUPY Mgr. Peter Kolesár, M. A. Ing. Rastislav Hlaváč, Ing. Peter Badík
MIMORIADNA CENA Udelená bude dvom osobnostiam z oblasti hospodárstva a umenia

Všetky nominované osobnosti sú stručne predstavené na tomto odkaze.

Kompletné zloženie odborných porôt, ktoré vyberali nominácie nájdete na tomto odkaze.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #galavečer #Krištáľové krídlo
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy