Jakub Kroner nakrúca film o bývalom mafiánskom bosovi, Mikiho hrá Milan Ondrík

Režisér Jakub Kroner nakrúca triler z 90. rokov pod názvom Miki. Hlavnú úlohu vo filmovom príbehu o bývalom bosovi slovenského podsvetia Mikulášovi Černákovi stvárňuje Milan Ondrík. TASR o tom informoval PR manažér filmu Radomír Brhlík.

21.03.2023 16:00
Milan Ondrík Foto: ,
Herec Milan Ondrík.
debata

„Snažil som sa naštudovať si dostupné zdroje, napozerať videá z toho obdobia, mal som možnosť dvakrát sa s Mikulášom Černákom osobne stretnúť. Navnímal som jeho intonáciu či gestá. Kvôli postave som nabral svalovú hmotu, nechcel som všetko nechávať na masky či kostýmy, ktoré sú, mimochodom, skvelé,“ prezradil Ondrík.

Herec podčiarkuje, že vznikajúci film Miki nie je dokumentom. „Takže som k tej postave pristúpil po svojom. Nekopírujem svoj predobraz, ale stvárňujem filmovú postavu. Akokoľvek negatívna tá postava je, musím ju ako herec pochopiť a obhájiť,“ dodal.

Herec Milan Ondrík ako Mikuláš Černák a Anna...
Herci Dušan Cinkota (vľavo) a Michal Kubovčík v...
+7Zľava: Herci Gregor Hološka, Marek Fučík, Dušan...

Kroner prispel do slovenskej kinematografie snímkami Bratislavafilm a Lóve, v ktorých sa venoval ľuďom na okraji spoločnosti (dílerom, mafiánom, zlodejom áut). „Tento žáner je mi blízky. Film Miki je pre mňa príležitosťou priniesť divákom film o antihrdinovi, hlave organizovaného zločinu 90. rokov. Navyše čo sa so filmovom svete cení na základe skutočných udalostí,“ hovorí režisér k nakrúcaniu novinky.

Vzniká podľa scenára, pod ktorý sa podpísal Miro Šifra. Pred jeho písaním si podľa vlastných slov preštudoval všetky dostupné informačné zdroje. Dôležitými boli aj informácie priamo od Mikuláša Černáka.

Mikuláš Černák Čítajte viac Mikuláš Černák sa možno už o pár mesiacov ocitne na slobode. Už ho čaká zrekonštruovaný dom

„Miki sa narodil v susednej dedine, desať kilometrov odo mňa, takže veľmi presne poznám svet, v ktorom vyrastal. Počas kovidu sme pretelefonovali dohromady desiatky hodín, niekoľkokrát som za ním bol aj osobne v Leopoldove. Myslím si, že počas toho pochopil, že nemá zmysel nič skrývať,“ uviedol Šifra.

Scenárista prízvukuje, že si plne uvedomuje, že napísal film o mužovi, ktorý má prsty v smrti desiatok ľudí. „Nechcel som pritom budovať kult jeho osobnosti, ani jeho činy ospravedlňovať. Pristupoval som však k nemu bez odsúdenia – chcel som totiž pochopiť, čo jeho príbeh hovorí o Slovensku, v ktorom som vyrastal aj ja sám,“ dodal.

V postave Mikiho brata uvidia diváci Michala Kubovčíka, ich mamu stvárňuje Anna Javorková a Mikiho manželku Rebeka Poláková. V ostatných postavách účinkujú slovenskí i českí herci. Medzi nimi Dušan Cinkota, Gregor Hološka, Martin Nahálka, Petra Vajdová, Ivan Vojtek, Juraj Loj, Jakub Kuka, Miro Beňuš, Matěj Hádek či Marek Fučík.

debata chyba
Viac na túto tému: #film #Mikuláš Černák #Milan Ondrík #Jakub Kroner #Miki