Ak vidieť v marci jediný dokumentárny film, tak Poznámky z Eremocénu

Po úspešných premiérach na áčkovom festivale Berlinale a na bratislavskom MFF Febiofest, kde získal najnovší film Viery Čákanyovej ocenenie Mladej poroty v súťažnej sekcii V strede Európy, premietajú Poznámky z Eremocénu v našich kinách. Formálne hravý film je osobnou kolekciou spomienok na dnešný svet, ktorú režisérka posiela do bližšie nešpecifikovanej budúcnosti.

27.03.2023 09:00
Poznámky z Eremocénu Foto:
Film Poznámky z Eremocénu predstavuje víziu budúceho sveta, ktorý sa čoskoro zmení na nepoznanie.
debata

Autorka netradičným spôsobom a kriticky nahliada na fenomény, ktoré rezonujú v súčasnej spoločnosti a uvažuje o potenciáli moderných technológií pri riešení zložitých globálnych problémov, ako sú klimatické zmeny či kríza zastupiteľskej demokracie.

„Poznámky z Eremocénu sú nástrojom demokracie. Je to film, ktorý siaha do dystopickej budúcnosti a konfrontuje nás s apokalypsou, v ktorej sa už dnes nachádzame. Možno nás nevytiahne z politickej katastrofy, ale dokazuje jej vysoko poetické, sofistikované, ale sebareflexívne chápanie. Film je bohatou kyticou myšlienok a inšpirácie,“ vyjadrila sa o filme Poznámky z Eremocénu porota súťažnej sekcie V strede Európy.

Medzinárodne uznávaná režisérka Viera Čákanyová vo svojom najnovšom filme vedie dialóg so svojím budúcim virtuálnym ja, pričom film formálne predstavuje hravú audiovizuálnu pohľadnicu, ktorú posiela do nejasnej budúcnosti. Pre lepšie porozumenie špekulatívnej vízie budúceho sveta si vytvorila vlastný slovník pojmov, ktorým nás sprevádza a z osobnej perspektívy reflektuje možné dystopické dôsledky moderných technológií, s ktorými sa dnes stretávame len v stave ich zárodku. Pochybuje o ideálnom techno-optimistickom modely budúcnosti a kriticky skúma potenciál technológie tzv. „blockchain” či umelej inteligencie.

Trailer filmu FREM

„Film je vymyslený ako správa vo fľaši vyliata do dátového mora, ako analógová fosília, ktorá čaká na vykopanie budúcimi digitálnymi archeológmi. Je to osobný projekt, ktorý bude rekonštruovať a interpretovať moje budúce virtuálne ja. Je to súčasná vízia budúceho sveta, ktorý sa čoskoro zmení na nepoznanie,” vyjadrila sa režisérka Viera Čákanyová, jedna z najvýraznejších osobností súčasného slovenského filmu.

Predchádzajúce dokumentárne filmy Viery Čákanyovej patria k festivalovo najúspešnejším slovenským titulom uplynulých rokov — boli prezentované na festivaloch ako Berlinale, Sheffield Doc/Fest, ZagrebDox či DokuFest Kosovo, kde bola snímka Biela na bielej ocenená cenou Green Prize, ako aj hlavnou cenou Opus Bonum na 24. MFDF Ji.hlava. Najnovšia snímka Poznámky z Eremocénu vedie pomyselný dialóg s jej predchádzajúcimi filmami FREM (2019) a Biela na bielej (2020), pričom tvoria voľnú trilógiu.

tRAILER FILMU Biela na bielej

„Z chronologického hľadiska sú Poznámky z Eremocénu záverečným filmom intuitívnej trilógie zaoberajúcej sa rovnakými motívmi, naratívmi a otázkami: umelou inteligenciou, dystopickou budúcnosťou ľudstva, analógovým verzus digitálnym, prírodou verzus civilizáciou a klimatickými zmenami. Všetky tri fungujú samostatne, no zároveň sa dopĺňajú – sú to časti jednej skladačky, ktoré sa zaoberajú rovnakými témami či motívmi, no meditujú o nich formálne odlišným spôsobom,“ vysvetľuje Čákanyová, ktorej predposledný film FREM (2020) uviedlo Berlinale tiež v rámci výberu sekcie Forum predstavujúcej inovatívne prúdy súčasnej kinematografie.

Biela na bielej still2 Film Expanded Čítajte viac Utopiť svoju pýchu v bielobielej tme

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #film expanded #Viera Čákanyová