Alec Baldwin žne úspechy najmä v televízii. V súkromí je známy prchkou povahou

Americký herec Alec Baldwin často stvárňuje charakterných sympaťákov, ktorými sa zapísal do povedomia najmä televízneho publika. V súkromí je naopak známy svojou prchkou povahou a v minulosti sa už niekoľkokrát na verejnosti dostal do konfliktov.

03.04.2023 07:00
Alec Baldwin Foto: ,
Herec Alec Baldwin na archívnom zábere z roku 2019.
debata

Počas svojej kariéry bol raz nominovaný na Oscara a trikrát získal Zlatý glóbus.

V posledných rokoch sa dostal do centra pozornosti ako účastník tragického incidentu, keď pri natáčaní westernu Rust v októbri 2021 pravdepodobne nešťastnou náhodou zastrelil hlavnú kameramanku a postrelil režiséra filmu Joela Souzu.

Alec Baldwin Čítajte viac Americká prokurátorka obžalovala herca Baldwina z neúmyselného zabitia

K Baldwinovým najúspešnejším snímkam patrí romantická dráma Smoliar (2003), za ktorú si vyslúžil oscarovú nomináciu za vedľajšiu úlohu majiteľa kasína, a nominovaný bol i na Zlatý glóbus. Zaujal tiež vo filmoch Manželstvo s mafiou (1988) s Michelle Pfeifferovou, Podnikavé dievča (1988) s Melani Griffithovou, Hon na ponorku so Seanom Connerym (1990), Útek do Mexika s Kim Basingerovou (1994) či Na ostie noža s Anthonym Hopkinsom (1997).

Alec Baldwin Čítajte viac Baldwinov western, pri ktorom zomrela kameramanka, začnú opäť nakrúcať. Dokončíme jej víziu, tvrdia producenti

Baldwin sa narodil v New Yorku, má troch mladších bratrov – Stephena, Williama a Daniela, ktorí sa tiež stali hercami – a dve sestry. Baldwinova kariéra odštartovala v televíznom seriáli The Doctors (Lékaři) z rokov 1980 až 1982 a potom hral v mnohých ďalších televíznych seriáloch. V roku 1986 debutoval na doskách Broadwaya. Prvá výraznejšia rola vo filme sa dostavila v roku 1988 v snímke Manželské etudy a v tom istom roku natočil i úspešnú komédiu Beetlejuice. Veľké úspechy, vrátane troch Zlatých glóbusov a dvoch cien Primetime Emmy, mu priniesla rola v seriáli o zákulisí fiktívneho televízneho programu Studio 30 Rock, ktorého 138 epizód vzniklo v rokoch 2006 až 2012.

Brandon Lee Čítajte viac Pri nakrúcaní filmov zahynuli Brandon Lee či Jon-Erik Hexum

V poslednom čase sa do povedomia divákov dostal predovšetkým ako imitátor bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v satirickom programe Saturday Night Live televízie NBC. Jeho stvárnenie Trumpa sa neraz stalo námetom seriózneho politického spravodajstva i popudených reakcií od samotného exprezidenta. Baldwin za rolu v úspešnej show získal v roku 2017 svoju tretiu televíznu cenu Emmy.

Baldwin bol v rokoch 1993 až 2002 v búrlivom manželstve s herečkou Kim Basingerovou, s ktorou má dcéru. Od roku 2012 je ženatý s inštruktorkou jogy Hilari Thomasovou, s ktorou má sedem detí. Niektoré z nich vynosila náhradná matka.

Na ostrie noža, trailer

Baldwin je povestný svojou prchkou povahou. Raz ho napríklad vyviedli z lietadla, keď odmietol poslúchnuť pokyny a prerušiť hru na mobilnom telefóne. V roku 2018 bol zasa obvinený z napadnutia a obťažovania, keď počas hádky o parkovacie miesto pri svojom dome v New Yorku udrel do tváre iného muža. Známe sú i jeho potýčky s bulvárnymi fotografmi.

Alec Baldwin a Hilaria Baldwin počas...
Herec Alec Baldwin.
+8Herci Sean Connery (vľavo) a Alec Baldwin...

Vo februári tohto roka prokuratúra v americkom štáte Nové Mexiko zmiernila obžalobu, ktorej Baldwin čelí v súvislosti so zastrelením kameramanky. V súčasnosti mu v prípade odsúdenia hrozí maximálne 18 mesiacov väzenia, zatiaľ čo s pôvodnou obžalobou sa spájal minimálne päťročný trest. Baldwin bol v januári obžalovaný z neúmyselného zabitia spoločne s Hannah Gutierrezovou-Reedovou, ktorá pre produkciu westernu Rust pripravovala zbrane. Baldwin vypálil ostrý náboj, aj keď sa na natáčaní mali používať výhradne náboje slepé. Baldwin tvrdí, že keď v osudný deň dostal do ruky zbraň, bolo mu povedané, že nie je nebezpečná. V rozhovore na konci roku 2021 uviedol, že sa za smrť Hutchinsovej necíti zodpovedný, rodina kameramanky však o niekoľko týždňov neskôr jeho i producentov filmu Rust zažalovala.

debata chyba
Viac na túto tému: #Alec Baldwin