Chcete vidieť to najlepšie zo slovenského filmu? Rezervujte si týždeň

Týždeň slovenského filmu ponúkne to najlepšie z kinematografie minulého roka. Prehliadka, ktorá každoročne bilancuje tvorbu predchádzajúceho roka prostredníctvom filmov a ich kritickej reflexie, sa uskutoční od 17. do 23. apríla v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení (FTF VŠMU) v Bratislave a v kinosále Slovenskej národnej galérie (SNG). Informuje o tom Slovenský filmový ústav (SFÚ).

12.04.2023 16:00
Dežo Hoffmann Foto:
Dežo Hoffmann ako vojnový kameraman.
debata

Tohtoročný program tvorí deväť filmov nominovaných na národnú filmovú cenu Slnko v sieti v kategóriách najlepší hraný, dokumentárny a animovaný film. V programe figuruje aj klasická snímka Sedím na konári a je mi dobre (1989) Juraja Jakubiska. „Film sa premietne ako pocta kameramanovi Lacovi Krausovi, ktorý si tento rok prevezme cenu Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre,“ avizuje SFÚ.

Video

V bilančnej prehliadke pripomenie hrané filmy Piargy Iva Trajkova, Obeť Michala Blaška a Čierne na bielom koni Rasťa Boroša, dokumenty Dežo Hoffmann fotograf Beatles Patrika Lančariča, Odpočítavanie posledný film Ivana Palúcha v réžii Martina Palúcha a 90 Mareka Kuboša, ďalej animované snímky Milosť Ivany Laučíkovej, Tvojazem Petra Budinského a Websterovci vo filme režisérky Kataríny Kerekesovej.

film PIARGY plagat Čítajte viac Milostný príbeh o nejasnej vine, zakázanej láske a krutom treste. Piargy sú skvelý folk horor
Video
Režisér Ivo Trajkov o filme Piargy

Týždeň slovenského filmu sa prvýkrát neuskutoční v Kine Lumiére. „Po odstránení následkov požiaru zo septembra minulého roku v jeho priestoroch v týchto dňoch prebieha rekonštrukcia, čo znamená, že nemáme k dispozícii štyri kinosály po celý deň. Nie je teda možné premietnuť všetkých 48 celovečerných filmov, ktoré mali premiéru v roku 2022,“ vysvetľuje programový dramaturg prehliadky Miro Ulman zásah do jej tradičnej dramaturgie a zredukovanie výberu na deväť filmov.

Nový slovenský folk horor Piargy

Pozrite si fotografie z oceňovaného filmu Piargy

Fotogaléria
Hlavnou hrdinkou slovenského folk hororu Piargy...
Attila Mokos Ako gazda Roháč vo filme Piargy.
+4Do dediny sa vrátil Martin (Daniel Fischer) a...
Dežo Hoffmann Čítajte viac Dokument o Hoffmannovi: Za všetkým hľadaj Deža

Súčasťou prehliadky bude aj sprievodný program, ktorý tvoria panelové diskusie o hranom, dokumentárnom a animovanom filme a o filmovej vede a tiež interdisciplinárny seminár venovaný slovenskému hudobnému skladateľovi Iljovi Zeljenkovi. „Na seminár nadväzuje komentované filmové pásmo s hudobným skladateľom Petrom Zagarom a projekcia filmu Ilja (2010) Ivana Ostrochovského,“ dodáva tlačová tajomníčka SFÚ Simona Nôtová. Vstup na sprievodný program je voľný.

Obeť, film Čítajte viac Recenzia filmu Obeť: Keď sa matka bojí o syna
debata chyba
Viac na túto tému: #týždeň slovenského filmu