Herečka Adele Haenelová odchádza od filmu pre sexuálne zneužívanie

Francúzska herečka Adele Haenelová oznámila, že končí s filmovým herectvom pre "samoľúbosť" tohto odvetvia. TASR informáciu prevzala zo správy tlačovej agentúry AFP.

11.05.2023 16:00
adele haenel Foto:
Herečka a feministická aktivistka Adele Haenel počas zhromaždenia proti sexistickému a sexuálnemu násiliu vo svete scénického umenia v roku 2022.
debata

Úloha vo filme „Portrét ženy v plameňoch“ (2019) Haenelovej priniesla medzinárodné uznanie. Haenelová (34), dvojnásobná držiteľka najvyššieho francúzskeho filmového ocenenia Cézar, roky vystupuje proti sexuálnemu zneužívaniu vo filmovom priemysle. V roku 2019 zverejnila opis sexuálneho útoku režiséra, s ktorým pracovala ako tínedžerka, a ktorý ju podľa jej slov „ovládal“.

V roku 2020 hlučne odišla z udeľovania Cézarov na protest proti oceneniu poľsko-francúzskeho režiséra Romana Polanského, na ktorého v USA vydali zatykač pre sexuálne zneužitie maloletej.

Haenelová v liste pre utorkové vydanie kultúrneho týždenníka Telerama uviedla, že chce „odsúdiť všeobecnú samoľúbosť v našom odvetví voči sexuálnym násilníkom“.

Trailer filmu Portrét ženy v plameňoch

Herečka odmieta spôsob, „akým tento biznis spolupracuje s globálnym, smrtonosným, ekocídnym a rasistickým svetovým poriadkom – kapitalizmom“.

V narážke na protesty proti dôchodkovej reforme vo Francúzsku povedala, že „čakáme, či sa veľkopodnikatelia v kinematografii spoliehajú na políciu – rovnako ako sponzori luxusného priemyslu -, aby zabezpečili, že na filmovom festivale v Cannes, ktorý sa začne o týždeň, prebehne všetko v poriadku“.

50zena vplamenoch Čítajte viac V Cannes zabodoval elegantný príbeh lásky

Haenelová tiež vyhlásila, že „konať tak, aby tento systém vyzeral žiadúco, je trestným činom“. Pripomenula aj francúzskeho herca Gérarda Depardieua, obvineného zo znásilnenia, a Dominiqua Boutonnata, šéfa Národného filmového centra (CNC), ktorý je vyšetrovaný za sexuálne napadnutie. Dodala, že filmový priemysel „spojil svoje sily, aby im pomohol zachovať si tvár“.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Adele Haenel #Portrét ženy v plameňoch