Úloha Jamesa Bonda mu bola súdená. Pierce Brosnan slávi 70. narodeniny

Ak by sa nerozhodol byť hercom, pravdepodobne by sa stal sociálnym pracovníkom. "Slovo ,hviezda' pre mňa veľa neznamená. ,Dobrý herec' a rešpekt rovesníkov znamená viac," uviedol írsky herec, ktorý sa preslávil najmä stvárnením agenta 007. Pierca Brosnana napriek 70-ročnému jubileu, ktoré slávi práve dnes, stále považujú za sexsymbol.

16.05.2023 06:00
Pierce Brosnan Foto:
Pierce Brosnan na udeľovaní cien Kennedyho centra vo Washingtone.
debata (1)

Hltač ohňa

Narodil sa 16. mája 1953 v írskom prístavnom mestečku Drogheda. Vyrastal bez otca, ktorý rodinu opustil krátko po jeho narodení. Chlapec tak žil len s matkou, ktorá ho neskôr zverila starým rodičom – presťahovala sa totiž do Londýna, kde pracovala ako zdravotná sestra. Po tom, čo jeho starí rodičia zomreli, sa o neho starali ďalší príbuzní. Neskôr začal opäť žiť so svojou matkou a s jej novým priateľom.

Brosnan odišiel zo školy už ako 16-ročný. Sníval o tom, že sa stane maliarom, istý čas navštevoval umeleckú školu v Londýne. Následne pracoval ako hltač ohňa v cirkuse, jeho životná cesta však v konečnom dôsledku smerovala k herectvu.

Pierce Brosnan agent, manžel, otec aj maliar

Pozrite si snímky slávneho Jamesa Bonda, ktorý onedlho oslávi 70. narodeniny.

Fotogaléria
Pierce Brosnan ako James Bond.
Kto by nechcel autogram od Jamesa Bonda....
+15Herec Pierce Brosnan a jeho manželka Keely Shaye.

Po tom, čo v roku 1975 úspešne ukončil štúdium v londýnskom Dramatickom centre, účinkoval v niekoľkých divadelných hrách. V inscenácii Tennesseeho Williamsa s názvom Red Devil Battery Sign stvárnil hlavnú úlohu.

Vo filme debutoval v roku 1980, konkrétne v snímkach Rozbité sklo a Dlhý Veľký piatok. Účinkoval tiež v seriáloch Manionovci v Amerike či Profesionáli. Za úlohu v minisérii Nancy Astor získal v roku 1985 svoju prvú nomináciu na Zlatý glóbus.

Strata manželky

V roku 1980 sa oženil s austrálskou herečkou Cassandrou Harrisovou, „Bond girl“ zo snímky Iba pre tvoje oči. Svojho manžela predstavila producentovi filmovej série o Jamesovi Bondovi Albertovi Broccolimu a zdalo sa, že by sa Brosnan mohol stať novým agentom 007.

Fanúšikovia dúfali, že sa objaví v novej bondovke Dych života, ktorá mala premiéru v roku 1987. Čakalo ich však sklamanie – novým Bondom sa stal Timothy Dalton. Brosnan bol v tom čase totiž hviezdou seriálu Remington Steele, kvôli ktorému musel úlohu Bonda odmietnuť. Seriál ešte v tom istom roku zrušili.

Trailer k filmu James Bond: Zlaté oko.

V roku 1991 zasiahla Brosnana ťažká rana – jeho manželka Cassandra, s ktorou mal syna Seana, zomrela na následky rakoviny vaječníkov. Mala len 43 rokov. „Je navždy zapustená do každého vlákna mojej bytosti. Je tam so mnou každý deň. Bol som nesmierne požehnaný tým, že som niekoho takého stretol,“ uviedol herec.

Osud to tak chcel, že sa Brosnan napokon predsa len stal Bondom. Producenti sa rozhodli obsadiť ho do filmu Zlaté oko, ktoré malo premiéru v roku 1995. Snímka sa stala hitom, uspela u kritiky aj u publika, pričom sa jej podarilo zarobiť vyše 350 miliónov dolárov. Brosnan stvárnil Jamesa Bonda aj v pokračovaniach Zajtrajšok nikdy nezomiera, Jeden svet nestačí a Dnes neumieraj. V úlohe očarujúceho agenta ho neskôr vystriedal Daniel Craig.

Maľuje aj naďalej

Pierce Brosnan si okrem toho zahral vo filmoch ako Otec v sukni, Mamma Mia!, Na úteku, Cudzinec, Armáda zlodejov či Black Adam. Maľovania sa nevzdal ani po tom, čo sa stal hercom, a dodnes sa mu venuje. V roku 2021 previedol svoju digitálnu zbierku umenia s názvom Big Noise do formy NFT.

Pierce Brosnan - Torch Song
Pierce Brosnan - The Fire Still Burns, 2009
+5Pierce Brosnan - Keely and Eva, 2007

Po smrti svojej manželky sa začal viac zaujímať o ekológiu. Vďaka tomu sa v roku 1994 počas jednej ekologickej kampane v Mexiku spoznal s moderátorkou spravodajskej relácie Today Keely Shaye Smithovou, s ktorou sa v roku 2001 oženil. Majú spolu dvoch synov – Dylana Thomasa a Parisa Becketta.

Pierce Brosnan je ambasádorom írskeho UNICEFU, podporovateľom LGBT komunity a odporcom nukleárnych zbraní. V roku 1997 získal vlastnú hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. Magazín People ho viackrát zaradil do zoznamu najkrajších ľudí sveta.

Výber filmov

  • Rozbité sklo (1980)
  • Otec v sukni (1993)
  • James Bond: Zlaté oko (1995)
  • James Bond: Zajtrajšok nikdy nezomiera (1997)
  • James Bond: Jeden svet nestačí (1999)
  • Mamma Mia! (2008)
  • Dar (2009)
  • Nezabudni na mňa (2010)
  • Na úteku (2015)
  • Black Adam (2022)

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #herec #film #jubileum #Pierce Brosnan