Muž, ktorý stál v ceste - o Františkovi Krieglovi a roku 1968 vzniká nový film

Strhujúci príbeh lekára a politika Františka Kriegla zachytáva dramatické udalosti 21. augusta 1968, kedy bol v noci spoločne s hlavnými predstaviteľmi KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Jozef Smrkovský, Jozef Špaček, Bohumil Šimon) zatknutý a unesený.

16.05.2023 07:00
Muz ktory stal v ceste - Tomas Topfer Foto:
Hlavnú postavu vo filme Muž, ktorýs tál v ceste, hráTomáš Töpfer, ktorého vzhľad maskéri mimoriadne verne priblížili skutočnej podobe Františka Kriegla.
debata (2)
Dano Heriban hrá Dubčeka. Nespoznali by ste ho

Pozrite si snímky z natáčania fiimu Muž, ktorý stál v ceste

Fotogaléria
Dubček a Husák - Dano Heriban a Adrian...
Dano Heriban sa na budúci rok objaví v kinách...
+1Snímka zo zákulisia natáčania nového českého...

Obludnosť komunistického režimu je jazvou našej spoločnosti, ktorá sa stále celkom nezahojila. Aj preto je mimoriadne dôležité sa s ňou konfrontovať a spracúvať ju umeleckými formami. Muž, ktorý stál v ceste je film, ktorý rozpráva skutočný príbeh človeka bojujúceho s viacerými dilemami. Ako by sme sa zachovali v jeho situácii? Zvolili by sme osobný prospech a komfort, alebo morálne pevný postoj, hoci nás môže stáť život?

MUŽ, KTORÝ STÁL V CESTE - oficiálny trailer

Strhujúci príbeh lekára a politika Františka Kriegla zachytáva dramatické udalosti 21. augusta 1968, kedy bol v noci spoločne s hlavnými predstaviteľmi KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Jozef Smrkovský, Jozef Špaček, Bohumil Šimon) zatknutý a unesený. Bol jediným československým politikom, ktorý sa v zajatí aj pod hrozbou likvidácie postavil Leonidovi Iľjičovi Brežnevovi a nepodpísal Moskovský protokol – dokument, ktorý znamenal súhlas s okupáciou Československa. Dráma Muž, ktorý stál v ceste odhaľuje hrôzy komunistického režimu so zameraním na hrdinu Pražskej jari a najvyhrotenejší úsek jeho života i novodobých dejín Československa.

Strhujúci príbeh lekára a politika Františka... Foto: MAFRA - Petr Kozlik
Muz ktory stal v ceste - invazia Strhujúci príbeh lekára a politika Františka Kriegla zachytáva dramatické udalosti 21. augusta 1968, kedy bol v noci spoločne s hlavnými predstaviteľmi KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Jozef Smrkovský, Jozef Špaček, Bohumil Šimon) zatknutý a unesený.
ladislav bielik Čítajte viac Historik o 1968: Toto nedopadne dobre, hovorili sme si ešte pred inváziou. Iba Dubček tomu neveril

„Film popisuje historickú drámu, kde sú nádeje a sny jedného malého štátu rozdrvené agresívnou veľmocou. Posolstvo snímky je navyše kruto aktualizované správaním putinovského Kremľa na Ukrajine. Každý divák tak dostane vďaka hlavnému hrdinovi filmu Františkovi Kriegelovi lekciu osobnej odvahy,“ popisuje svoju novinku režisér Petr Nikolaev, ktorý má na svojom konte historické snímky Báječná léta pod psa, Kousek nebe či Lidice.

Zuzana Mauréry a Tomáš Töpfer vo filme Muž,... Foto: MAFRA - Petr Kozlik
Muz ktory stal v ceste - Zuzana Maurery a Tomas Topfer Zuzana Mauréry a Tomáš Töpfer vo filme Muž, ktorý stál v ceste.

V hlavnej úlohe Muža, ktorý stál v ceste sa predstaví herec Tomáš Töpfer, ktorého vzhľad maskéri mimoriadne verne priblížili skutočnej podobe Františka Kriegla. Tešiť sa môžeme aj na slovenské hviezdy, akými sú Zuzana Mauréry, Adrian Jastraban či Dano Heriban. Snímku, ktorá vznikla v česko-ukrajinsko-litovskej koprodukcii do slovenských kín prinesie 12. októbra 2023 distribučná spoločnosť Continental film.

Dubcek a Husak - Dano Heriban a Adrian Jastraban  v novom ceskom filme Muz  ktory stal v ceste Čítajte viac Dano Heriban hrá Dubčeka. Čo prezradil o novom filme? Dubček - výstava Čítajte viac Dubček na hrad! Storočnica tento sen splnila

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #filmová novinka