Slovensko je čestným hosťom festivalu filmov Cap Spartel v Maroku

Marocké mesto Tanger bude do 21. mája hostí deviaty ročník medzinárodného filmového festivalu Cap Spartel. Témou festivalu je " Dedičstvo a indentita" a čestným hosťom tohto ročníka festivalu je Slovensko. Okrem slovenských filmov sa marockým divákom predstavia diela piatich slovenských výtvarníkov a návštevníci budú mať možnosť ochutnať aj slovenskú kuchyňu.

18.05.2023 18:49
Logo filmový festival Cap Spartel Foto:
Slovensko je čestným hosťom medzinárodného filmového festivalu Cap Spartel v Maroku s témou dedičstvo a indentita.
debata (2)

Do marockého mesta Tanger sa v plnej sile vracia Medzinárodný filmový festival Cap Spartel, ktorý organizuje nadácia „l'Observatoire Marocain de l'Image et des Médias“ v spolupráci s Nadáciou Hassana II. – otca súčasného kráľa, Regionálnou radou Tangier-Tetouan-Al Hoceima, Regionálnym združením hotelového priemyslu (TTA) a národnými a medzinárodnými verejnými inštitúciami.

V dvoch súťažných sekciách sa predstaví viac ako dvadsaťštyri filmov, rozdelených medzi krátke a celovečerné hrané filmy a krátke dokumentárne filmy, ktoré zastupujú Maroko, Belgicko, Senegal, Francúzsko, Holandsko, Tunisko, Sýriu, Portugalsko, Španielsko, Indiu, Srí Lanku, Rusko a Taliansko.

Premietania filmov sa uskutočnia v známej Cinémathèque de Tanger a v kine Alcazar. Členkou poroty medzinárodného festivalu bude aj slovenská herečka a producentka Beata Greneche.

Dušan Hanák IGRIC 2021 Čítajte viac Režisér Dušan Hanák si na jihlavskom festivale prevezme cenu za celoživotný prínos

Po hosťoch z Mexika, Indie, Portugalska, Španielska a Talianska bude čestným hosťom 9. ročníka festivalu práve Slovensko. Umelecký riaditeľ festivalu Alexander Pajon: „Rád by som v Maroku predstavil Slovensko, mladú krajinu so silnou históriou a kultúrnou identitou. Filmy, ktoré som vybral, patria k tomu najlepšiemu, aj keď väčšina bola natočená ešte pred vznikom samostatného Slovenska. Sú to klasické filmové klenoty, ktoré sa v Maroku ešte nikdy nepremietali a ktoré ilustrujú tohtoročnú tému festivalu "Dedičstvo a identita.“

Štefan Uher Juraj Jakubisko Čítajte viac Štefan Uher nikdy nebol spokojný s tým, čo dosiahol
Dušan Hanák o filme Obrazy starého sveta

Návštevníci festivalu si tak budú môcť pozrieť filmy Obrazy starého sveta (1972) a Papierové hlavy (1995) Dušana Hanáka, Slnko v sieti (1963) Štefana Uhera a animovaný film Zlodej Jurko (1975) od Viktora Kubala.

Viktor Kubal nakreslil, ako prichádza na nápady. Foto: TASR
viktor kubal Viktor Kubal nakreslil, ako prichádza na nápady.
Zbojník Jurko od Viktora Kubala, ukážka
viktor kubal Čítajte viac Sto rokov s Viktorom Kubalom: Život samý smiech

Okrem slovenských filmov sa návštevníkom v Tangere predstaví aj pätica súčasných slovenských výtvarníkov, svoje diela osobne predstavia Vít Bojňanský, Juraj Čutek, Karin Kráľová, Milan Lukáč a Peter Pollág. Vernisáž výstavy sa uskutoční 19. mája 2023 v najvýz­namnejšej galérii severného Maroka Conil v Tangere za prítomnosti Juraja Tomagu veľvyslanca SR v Španielskom kráľovstve s priakreditáciou pre Marocké kráľovstvo a Andorrské kniežactvo. Veľvyslanectvo SR v Madride poskytlo záštitu nad reprezentáciou slovenského umenia na filmovom festivale. Pomoc a podporu pri výbere obrazov poskytla pani Oľga Köhlerová z „OLGA ART GALLERY“ v Bratislave.

sochar juraj cutek Čítajte viac Sochy Juraja Čuteka má kráľovná Alžbeta aj monacký princ Albert II. Prečo sochár potreboval povolenie na pobyt v zoo? Cena Oskára čepana Čítajte viac Aké je mladé výtvarné umenie? Prezradí výstava finalistov Ceny Oskára Čepana

Špeciálnu cenu za celoživotné dielo obdrží na festivale významný marocký režisér, scenárista a producent Hassan Benjelloun, ktorý obohatil marockú filmografiu dielami, ktoré odkrývajú politicko-spoločenské problémy krajiny. Mimosúťažne sa na tento rok budú premietať aj filmy španielskych režisérok.

Súčasťou festivalu bude okrem premietania filmov aj rozmanitý umelecký program, ktorý obohatia konferencie na tému festivalu „Dedičstvo a identita“, o slovenskej kultúre budú diskutovať aj výtvarník Milan Lukáč, slovenská herečka a producentka Beata Greneche a umelecký riaditeľ festivalu Alexander Pajon. Festival obohatia filmové projekcie pre mládež, workshopy, ako aj ochutnávka tradičnej slovenskej a španielskej kuchyne.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #filmový festival