Tri srdcia. Jedna láska. Do kín prichádza dráma Modrý kaftan

Dojemná marocká dráma Modrý kaftan je o netradičnom milostnom trojuholníku a odohráva sa v pokojnom prostredí výroby prevažne mužských hodvábnych kaftanov. Krajčír Halim ctí poctivú ručnú prácu a jeho žena Mina na pokladni vybavuje stále naliehavejšie požiadavky zákazníkov. Keď príjmu mladého pohľadného učňa Youssefa, tajomstvo Halimovej sexuálnej orientácie a stabilita manželského vzťahu sa ocitajú v ohrození.

20.05.2023 14:00
Modry kaftan Foto:
Film Modrý kaftan ocenili v Cannes, teraz prichádza do našich kín.
debata

Druhý celovečerný film režisérky Maryam Touzani Modrý kaftan mal premiéru v sekcii Un Certain Regard na festivale v Cannes 2022, kde získal cenu filmových novinárov FIPRESCI. Film vznikol v koprodukcii Francúzska, Maroka a Belgicka a do slovenských kín ho od 25. mája uvedie distribučná spoločnosť Filmtopia.

Režisérka po svojom kritikou ospevovanom debute Adam prichádza s rovnako oceňovanou novinkou Modrý kaftan. Vo svojej druhej snímke opäť otvára v Maroku doposiaľ tabuizovanú tému homosexuality.

„Naozaj dúfam, že film prispeje k skutočnej diskusii o LGBTQ komunite a o zmene zákonov v Maroku. Ak máte zákony, ktoré trestajú, obviňujú lásku medzi dvoma ľuďmi rovnakého pohlavia, ako potom môžete očakávať, že sa zmení ľudská mentalita? Tieto veci musia ísť ruka v ruke, takže tiež dúfam, že film vytvorí potrebnú debatu. Je to nevyhnutné. Veľmi ma bolí, keď vidím, že ľudia nemôžu byť tým, kým sú, že sa musia skrývať, aby sa mohli milovať. Ako môže byť láska kriminalizovaná?,“ povedala Maryam Touzani v jednom z rozhovorov.

Šťastný človek Čítajte viac Film Šťastný človek: Tranzícia jedného z rodičov zmení celú rodinu

Marocký obchodík s odevmi je dejiskom nečakaného milostného trojuholníka v subtílnom a krehkom príbehu o rôznych podobách lásky. Mina a jej manžel Halim prevádzkujú v Maroku obchod s tradičnými odevmi – kaftanmi. Mina sa stará o predaj a Halim kaftany s láskou k tradičnej ručnej výrobe šije. Aby stihli vybaviť všetky objednávky, prijmú mladého učňa. Mina si postupne začína uvedomovať, ako veľmi jeho prítomnosť pôsobí na jej manžela.

Modrý kaftan by chcel byť príspevkom do... Foto: Filmtopia
Modry kaftan Modrý kaftan by chcel byť príspevkom do diskusie o tabuizovanej téme homosexuality.

Režisérka Maryam Touzani rozpráva príbeh s rovnakou dôslednosťou a láskou, s akou Halim šije svoje kaftany. Jej druhý dlhometrážny film prináša empatický pohľad na v Maroku tabuizovanú tému homosexuality, ale i svojbytnú obhajobu inštitúcie manželstva.

Maryam Touzani sa narodila v marockom meste Tanger, vyštudovala mediálnu komunikáciu a žurnalistiku v Londýne. Začínala ako scenáristka a režisérka krátkych filmov a dokumentov. Jej krátky film Quand ils dorment (2011) získal množstvo cien, nasledujúci dokument Sous Ma Peau Vieille patril vzhľadom na tému ženskej prostitúcie k najdiskutova­nejším filmom v Maroku. V roku 2019 mal v sekcii Un Certain Regard na festivale v Cannes premiéru jej celovečerný debut Adam, ktorý bol marockým kandidátom na Oscara. Jej druhý celovečerný film Modrý kaftan mal taktiež premiéru v sekcii Un Certain Regard na festivale v Cannes, kde získal cenu filmových novinárov FIPRESCI.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Cannes #Filmtopia