Johnnyho Deppa, herca mnohých tvárí, nezničil ani búrlivý rozvod

Ani škandalózny súdny proces s bývalou manželkou Amber Heardovou nedokázal zatieniť jeho hereckú kariéru. Postavy, ktoré doposiaľ stvárnil, sa vyznačujú predovšetkým obrovskou pestrosťou a svojráznosťou. Dvorný herec režiséra Tima Burtona, Johnny Depp, dnes oslavuje okrúhle jubileum - 60 rokov.

09.06.2023 06:00
Johnny Depp Foto: ,
Johnny Depp v Cannes.
debata

Debut s Freddym Kruegerom

Narodil sa 9. júna 1963 ako John Christopher Depp II. v meste Owensboro v štáte Kentucky. Jeho detstvo a dospievanie nebolo práve najjednoduchšie – s rodičmi a troma súrodencami sa často sťahovali, čo bolo príčinou mnohých hádok. Johnnyho ako sedemročného navyše tvrdo zasiahla smrť jeho starého otca.

Už ako tínedžer sa preto uchýlil k alkoholu a k drogám, neraz sa dostal do problémov aj pre výtržnosti. „Fajčil som ópium a lial som do seba absint, ktorého účinky sa podobajú marihuane. Keď sa toho ekrazitu napijete trochu viac, pochopíte, prečo si van Gogh odrezal ucho,“ uviedol herec.

Po tom, ako mu mama darovala gitaru, začal snívať o tom, že sa stane rockovou hviezdou. Dokonca sa kvôli tomu ako 16-ročný rozhodol odísť zo školy. Následne sa stal členom kapely The Kids, ktorá si neskôr zmenila meno na Six Gun Method.

Herec Johnny Depp uviedol v Cannes svoj nový...
Herec Pierre Richard a herec Johnny Depp...
+8Záber z mája 2022: Herec Johnny Depp prichádza...

Skupina sa však rozpadla ešte predtým, než sa jej podarilo podpísať nahrávaciu zmluvu. Následne sa stal gitaristom skupiny Rock City Angels. Depp sa v roku 1983 oženil s maskérkou Lori Allisonovou, sestrou speváka Six Gun Method, ich manželstvo však vydržalo len dva roky.

Napriek pomerne krátkemu vzťahu Lori výrazne ovplyvnila smer, ktorým sa Johnnyho život neskôr uberal. Zoznámila ho totiž s Nicolasom Cageom, ktorý mu poradil, aby sa stal hercom. Vybavil mu preto konkurz do pripravovaného hororu Wesa Cravena, ktorý je dnes považovaný za kultový – Nočná mora v Elm Street.

Depp napriek nulovým hereckým skúsenostiam získal úlohu priateľa hlavnej hrdinky Nancy Thompsonovej (Heather Langenkampová). Jeho kariéra sa pomaly, ale isto rozbiehala – účinkoval vo filmoch ako Čata, Cry Baby či Slnko, baby, Florida! a v seriáli 21 Jump Street.

Dvorný herec Tima Burtona

Skutočný prelom však nastal v 90. rokoch, keď sa začal profilovať ako charakterový herec. Po boku Winony Ryderovej, s ktorou istý čas tvoril pár, si v roku 1990 zahral úlohu Nožnicovorukého Edwarda. Vzťah s Ryderovou mu vydržal asi štyri roky, Depp si v tom čase dal vytetovať „Winona Forever“ (Winona Navždy), ktoré neskôr zmenil na „Wino Forever“, teda „Alkoholik Navždy“.

Filmom Nožnicovoruký Edward sa začala dlhoročná spolupráca medzi ním a Timom Burtonom. Depp v jeho ďalších snímkach stvárnil Ichaboda Cranea (Ospalá diera), Willyho Wonku (Charlie a továreň na čokoládu), Victora Van Dorta (Mŕtva nevesta Tima Burtona), Sweeneyho Todda (Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street), Barnabasa Collinsa (Temné tiene) či Šialeného klobučníka (Alica v krajine zázrakov).

Talent pre svojské postavy preukázal aj v iných než len Burtonových snímkach – či už ide o Jacka Sparrowa (séria Piráti z Karibiku), Charlieho Mortdecaia (Mortdecai) alebo Gellerta Grindelwalda (Fantastické zvery a ich výskyt). Jeho zatiaľ posledným filmom je Jeanne du Barry – Kráľova milenka, ktorý otvoril tohtoročný medzinárodný filmový festival v Cannes. Depp v ňom stvárnil kráľa Ľudovíta XV.

Okrem herectva občas zastáva aj úlohu producenta a v roku 1997 mal premiéru jeho režijný debut Bojovník, v ktorom zároveň stvárnil aj hlavnú úlohu Rafaela, pôvodného Američana, ktorého práve prepustili z väzenia.

Musí sa postarať o rodinu, nemá však prácu a navyše musí bojovať nielen s predsudkami zo strany spoločnosti, ale aj so sebou samým. Film, v ktorom účinkoval napríklad aj Marlon Brando či Luis Guzmán, bol nominovaný na Zlatú palmu. Depp sa do dnešného dňa aj naďalej venuje hudbe – s Aliceom Cooperom a Joeom Perrym dal dokopy kapelu s názvom Hollywood Vampires.

Depp verzus Heardová

Depp je držiteľom mnohých ocenení vrátane Zlatého glóbusu, People's Choice Award či Teen Choice Award. Na Oscara bol nominovaný trikrát – za filmy Piráti z Karibiku: Prekliatie Čiernej perly, Hľadanie Krajiny – Nekrajiny a Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street.

V roku 2003 ho magazín People vyhlásil za najsexi muža planéty. Randil napríklad s topmodelkou Kate Moss či s herečkou a speváčkou Vanessou Paradis, s ktorou má dcéru Lily-Rose. Tá sa rozhodla ísť v otcových šľapajach – začínala malou úlohou v horore Mroží muž, účinkovala tiež vo filmoch ako Kráľ, Planetárium či Silent Night, a už čoskoro by sa mala objaviť v pripravovanom remaku slávneho Nosferatu, ktorý bude režírovať prominentný Robert Eggers.

Depp Heard Lawsuit Čítajte viac Súd rozhodol: Johnny Depp exmanželku nebil

V roku 2015 sa Depp oženil s herečkou Amber Heardovou, ich vzťah mal však do dokonalosti ďaleko. Už rok po svadbe požiadala Heardová o rozvod a zákaz priblíženia. Ako dôvod uviedla Deppove verbálne a fyzické útoky.

Rozvodom (a 7-miliónovým odškodným, ktoré musel Depp svojej bývalej žene zaplatiť), sa to však ani zďaleka neskončilo. Minulý rok sa uskutočnil súd, ktorý bol jedným z najmedializo­vanejších procesov v histórii.

Depp obviňoval Heardovú, že mu poškodila reputáciu, vinou čoho mu bolo odopretých niekoľko úloh, ona mu oponovala tým, že vraj proti nej zorganizoval útočnú mediálnu kampaň. Porota napokon rozhodla v prospech Deppa, ktorý mal veľkú podporu zo strany fanúšikov po celom svete. Heardovú zasa vo forme otvoreného listu podporilo vyše 130 ľudí vrátane známej feministky Glorie Steinemovej.

„Porota mi vrátila môj život,“ uviedol Depp v oficiálnom stanovisku po skončení súdneho procesu. „Ešte viac ma sklamalo to, čo tento verdikt znamená pre ostatné ženy. Je to posun vzad. Vracia nás späť do doby, keď žena, ktorá sa ozvala a nahlas prehovorila, mohla byť verejne zahanbená a ponížená. Potláča myšlienku, že násilie páchané na ženách treba brať vážne,“ píše sa v stanovisku Heardovej.

Výber filmov

  • Nočná mora v Elm Street (1984)
  • Nožnicovoruký Edward (1990)
  • Bojovník (1997)
  • Čokoláda (2000)
  • Piráti z Karibiku: Prekliatie Čiernej perly (2003)
  • Charlie a továreň na čokoládu (2005)
  • Alica v krajine zázrakov (2010)
  • Fantastické zvery a ich výskyt (2016)
  • Vražda v Orient exprese (2017)
  • Jeanne du Barry – Kráľova milenka (2023)

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #herec #Johnny Depp #film #Amber Heard #jubileum