Na koho od filmu sa teší umelecký riaditeľ Art Film Fest Košice

Tohtoročný 29. ročník medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest Košice sa bude konať od 16. do 23. júna a návštevníkom prinesie takmer 150 filmov, stretnutia s tvorcami aj odborné filmárske workshopy, hudobný a ďalší sprievodný program. Festival v krátkosti predstavil jeho umelecký riaditeľ Martin Palúch.

14.06.2023 09:00
Martin Palúch Foto:
Umelecký riaditeľ Art Film Festu Martin Palúch.
debata

Čo prinesie tento ročník filmového festivalu?

Minulý rok sa festival nekonal, no podarilo sa nám znova nadýchnuť a tento 29. ročník bude veľmi bohatý. Je to veľké podujatie, diváci uvidia 146 produkcií, 82 dlhometrážnych a 37 krátkometrážnych filmov, festival má aj bohatý sprievodný program, príde množstvo tvorcov, ktorí budú diskutovať s divákmi, budeme oceňovať v kategóriách Zlatá kamera aj Hercova misia, program bude bohatý.

Kto si v tomto roku prevezme cenu Hercova misia?

Budú to dve herečky z česko-slovenského prostredia, Zdena Studenková a Eva Holubová. Veľmi sa tešíme, že tieto dve dámy herectva môžeme na festivale oceniť.

Na Art Film Fest príde veľa medzinárodných hostí. Kto z nich je pre vás akoby odmenou a tešíte sa, že sa vám ho podarilo získať?

Sme veľmi radi, že cenu Zlatá kamera si príde osobne prevziať svetovo uznávaný maďarský režisér Béla Tarr. Na festival príde hneď v prvý víkend v nedeľu a ostane celý týždeň. Uvedie svoj master class, kde bude hovoriť o svojom spôsobe filmovania a o tom, ako on vníma film. Béla Tarr je najväčšia hviezda, veľmi sa tešíme, že zavíta na Art Film Fest Košice. Diváci budú mať možnosť stretnúť sa s ním a porozprávať, uvedie aj knihu Satanské tango od maďarského spisovateľa Lászlóa Krasznahorkaia v prvom slovenskom preklade. Podľa tejto knihy spolu nakrútili film, má sedem a pol hodiny. Na festivale ho uvedieme v posledný deň a predstaví ho jeho tvorca Béla Tarr.

ivan palúch Čítajte viac Herec Ivan Palúch nebol iba princ Bajaja, nakrúcal s Annie Girardot

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #art film fest #Martin Palúch