Žijeme v ťažkej dobe, agresia Putina pripomína rok 1968, povedala herečka Eva Holubová

Hviezda česko - slovenského filmu Eva Holubová si dnes na festivale Art Film Fest v Košiciach preberá cenu Hercova misia.

22.06.2023 17:45
Eva Holubova Foto:
Česká herečka Eva Holubová si na filmovom festivale Art Film Fest prevzala ocenenie Hercova misia.
debata (3)

V súčasnosti žijeme v ťažkej dobe, agresia ruského prezidenta Vladimíra Putina mi pripomína rok 1968, povedala novinárom česká herečka Eva Holubová na medzinárodnom filmovom festivale Art Film Fest pred prevzatím ocenenia za mimoriadny prínos v oblasti hereckého umenia. Do programu festivalu bol zaradený tiež známy film Pelíšky, v ktorom Holubová hrala a ktorý zachytil i inváziu vojsk krajín Varšavskej zmluvy do Československa z augusta roku 1968. Vlani Rusko vojensky napadlo Ukrajinu.

„Pelíšky mi pripadajú pre dnešnú dobu ako sprievod, pretože majú v sebe vieru k nádeji a lásku k životu,“ uviedla Holubová k snímke, pre ktorej uvedenie sa rozhodla na aktuálnom ročníku Art Film Festu. Povedala, že tento film vybrala zrejme preto, že je jej najznámejším.

Pelíšky, ukážka z filmu
Lalie polne AFFkatalog Čítajte viac Hereckými hviezdami Art Film Festu budú Zdena Studenková a Eva Holubová

Holubová v Pelíškoch hrala postavu učiteľky. „Myslím, že tú učiteľku mám v sebe. V súkromných chvíľach som sa správala ako učiteľka,“ uviedla.

Eva Holubová ako učiteľka Eva vo filme Pelíšky

Organizátori Art Film Festu sa rozhodli udeliť Holubovej ocenenie Hercova misia, ktoré za mimoriadny prínos v oblasti hereckého umenia v minulosti dostali aj iní českí herci. Jej držiteľmi sú napríklad Miroslav Donutil a Bolek Polívka, ktorí taktiež hrali v Pelíškoch.

Striedavka Eva Holubova  Kristina Svarinska Čítajte viac Česká komédia Striedavka: Uvidíte tehotnú Svarinská aj sklerotickú Evu Holubovú

„Ja som nikdy na ceny nepomýšľala. Som rada, že tú cenu dostávam od vás. Pre mňa najväčšia cena sú diváci,“ povedala Holubová, ktorá je tiež držiteľkou Českého lev z roku 2001 za vedľajšiu úlohu predsedníčky volebnej komisie vo filme Ene Bene režisérky Alice Nellis. Uviedla, že po epidémii covid-19 má problémy s pamäťou.

Holubová už v 80. rokoch hrala vo dvoch slovenských snímkach Tichá radosť a Chodník cez Dunaj. Diváci ju uvidia tiež v pripravovanej slovensko-česko-kanadskej rodinnej dráme, ktorá sa odohráva v období rozdelenia Československa.

Alžbeta Ferencová Čítajte viac Prečo známy režisér už niektorým ľuďom ruku nepodá?

Okrem Holubovej cenu Hercova misia na tohtoročnom 29. ročníku Art Film Festu v Košiciach prevzala slovenská herečka Zdena Studenková. Organizátori festivalu ocenenie venovali i hercovi, režisérovi a spevákovi Milanovi Lasicovi, ktorý zomrel predvlani a ktorý bol tiež prezidentom Art Film Festu.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Eva Holubová