Závislosť je nešťastie, hovorí herečka Eva Holubová

Česká herečka Eva Holubová v sebe Československo nerozdelila. Nedávno prišla na Slovensko, aby si prevzala filmovú cenu Hercova misia a najnovší film nakrúcala na Slovensku.

29.06.2023 06:00
debata (2)
Herečka Eva Holubová

Pripomeňte si filmové postavy obľúbenej českej herečky

Fotogaléria
Česká herečka Eva Holubová si na filmovom...
Herečka Eva Holubová sa klania divákom Art Film...
+17Hřebejkove Pelíšky už sú televízna klasika. V...

Na Art Film Feste ste si prevzali cenu Hercova misia, prekvapilo vás ocenenie zo Slovenska?

Prekvapilo, ale nie preto, že je zo Slovenska. Ja som si totiž v sebe Československo nerozdelila. A už to deliť nebudem.

V čom vy osobne vidíte svoju hereckú misiu?

Povedala by som, že v cieli pomôcť divákom dostať ich do nadhľadu nad ich bežnými problémami či životnými starosťami. Teraz cestujeme s programom Psychohrátky, čo je vlastne taká zábavná show s náučným podtextom o duševnej hygiene. Je to taký interaktívny, ale slobodný projekt. Nikoho nenútime, len ponúkame. V tíme je mladý odborný psychológ. Naša snaha je pobaviť, potešiť, poučiť. V postcovidovej do­be.

herečka Eva Holubová v sebe Českoslovernsko nerozdelila
Video
Eva Holubová svoj najnovší film natáčala v Bratislave, po hereckú cenu siprišla do Košíc
Eva Holubová si v Košiciach od organizátorov... Foto: LUKAS KLIMEK
holubova s cenou LKLIMEK-2517 Eva Holubová si v Košiciach od organizátorov Art Film Festu prevzala cenu Hercova misia. Vo čom vidí ona sama svoju hereckú misiu? "V cieli pomôcť divákom dostať ich do nadhľadu nad ich bežnými problémami či životnými starosťami," povedala v rozhovore.

Získali ste ocenenie filmového festivalu za mimoriadny prínos v oblasti hereckého umenia, ktorý z vašich filmov je vám najmilší?

Ospravedlňujem sa, ale o tomto ja vôbec nerozmýšľam. Nemám najmilší film, rada spomínam, ale viac žijem prítomnosťou.

Keď sa mal uvádzať film podľa svojho výberu, vybrali ste si kultové Pelíšky. Prečo?

Asi kvôli divákom. Tipovala som, že by im mohol urobiť radosť.

Hřebejkove Pelíšky už sú televízna klasika. V... Foto: Markíza
Pelisky 1 Hřebejkove Pelíšky už sú televízna klasika. V plejáde skvelých hercov tu excelovali aj Eva Holubová a Jaroslav Dušek.

Čo tento film znamená pre vás?

Spomienky na tú dobu, na detstvo, na mamičku, ktorú mi Emília Vášáryová veľmi pripomínala, na otca, ktorého mi pripomínal Jirka Kodet, na stretnutia a spoznanie sa, zblíženie so Stelou Zázvorkovou, Simonou Stašovou a tak ďalej. Úžasný štáb, úžasní herci, milujem Petra Šabacha, podľa ktorého vznikol scenár. Milujem ten film, baví ma. Neberiem ho ako výpoveď, realita bola ťažšia, tiež sme nevedeli, ako to dopadne, ale mám rada jeho humor, poetiku, kameru Honzu Malířa…

Eva Holubová a Jaroslav Dušek vo filme Pelíšky

Z čias socializmu je aj film Pupendo, kde ste zažiarili v ešte väčšej úlohe, no na festival ste si ho nevybrali. Je pre vás viac dôležitá atmosféra celého filmu ako veľkosť vašej postavy v ňom?

Nie, takéto komplikované to nemám. Pupendo mám rovnako rada, ale aj Vorlov film Kouř a tak ďalej. Nebolo to nijako fatálne rozhodnutie.

Upútavka na film Pupendo

Ako si vyberáte úlohy?

V každom období inak. Často sa riadim spoluúčasťou druhých kolegov. Mám rozhodne viac tých, ktorých mám rada. Je iba pár tých, s ktorými by som žiadny film nenatáčala, dvaja-traja.

Pupendu tiež nechýba trpký humor, je vám taký prístup k životu blízky?

Áno.

Eva Holubová v ukážke z filmu Knoflikáři

V oboch filmoch ste si zahrali chápavú a tolerantnú ženu, mimo krajných polôh, hoci režiséri vám často zverovali buď rolu semetriky ako vo filme Knoflikáři, alebo submisívnej ženy ako v snímke Čas sluhov. Tieto dve sa vymykajú väčšine vašich filmových postáv.

Viete, ponuky herec, ktorý sám nie je producentom alebo nemá partnera producenta, ťažko ovplyvní. Väčšinou sme len interpreti pohľadu druhých. Viac ma prekvapil Petr Lébl, ktorý mi dával roly mladých nešťastných žien v klasike.

Povedali ste žartom, že hráte ženy v strednom veku už od mladosti. Divákov ste si získali svojím civilným herectvom. Máte svoje filmové postavy? Typovo aj konkrétne?

Jéj, tých je veľa! Ženy u Felliniho, Woody Allena, Viscontiho, Juraja Herza, Zdeňka Podskalského, samozrejme, Miloša Formana…

Ste rodená Pražanka a stáli ste na javisku mnohých divadiel, v komédiách aj v čechovovských drámach, a dokonca aj v muzikáli Kabaret. Sú vaše divadelné postavy pestrejšie ako tie filmové?

Áno. Najmä vďaka Petrovi Léblovi.

Čo hráte v divadle aktuálne?

Moje domovské divadlo je Studio Dva, kde hrám v hre Líbánky na Jadranu s Bohouškom Kleplom, v hre Mě nezadusiš od Michaely Gübelovej, kde hrám s dcérou Karolínou, s mladým hercom Matejom Paprčiakom, Terezou Gübelovou a mojím hlavným partnerom je Petr Čtvrtníček. Potom je to komédia Jezinky bezinky, kde som partnerkou Ivušky Janžurovej. A v Divadle Kalich hráme jej hru Veletoč. Už som spomínala Psychohrátky. A ešte máme besedy s dcérou Kájou Holubice, aneb dcera a matka roku.

Ako dieťa ste vraj vyrastali na Osvobozenom divadle, rodičom sa páčil Jan Werich. Vás si vraj neskôr získali absurdné drámy Václava Havla, ktoré sú z celkom iného súdka. Mali títo dvaja divadelníci podľa vás niečo spoločné?

Rada som chodila aj na inscenácie Ewalda Schorma, Láďu Smoška, na Cimrmana a tak ďalej. Mám rada pestrosť. A vôbec nepremýšľam, čo majú spoločné a v čom sú odlišné.

Prekonali ste problémy s alkoholom a neváhali ste o nich hovoriť, neoľutovali ste to?

Áno, oľutovala, lebo to dokážu novinári, ale aj ľudia na sociálnych sieťach vytiahnuť, kedykoľvek ma chcú nejako potupiť, aby znevážili moje názory napríklad na voľbu prezidenta. Keď som si to uvedomila, prestala som to ľutovať, ani ma „neštve“, že klamú. Ja som napríklad na liečení nikdy nebola, ale obdivujem tých, ktorí tam idú. Závislosť je veľké nešťastie. Chcela som podporiť jednu liečebňu, jednu lekárku. Nemala som potrebu o tom hovoriť. Požiadala ma o to vtedy Klára Formanová. Teraz to všetko viem nejako hodnotiť s odstupom. Ale to nie je podstata veci, alkohol, drogy. Ide o duševnú hygienu, o psychické dispozície, o príčiny depresií a úzkostí.

Kto alebo čo vám pomáha v ťažkých chvíľach?

Moja rodina, priatelia, pravidelné dochádzanie k úžasnej psychologičke, viera a moji dvaja spovedníci, literatúra, umenie vôbec, príroda, naši psíčkovia.

Herečka Eva Holubová sa klania divákom Art Film... Foto: Peter Stas
Foto Peter Stas - www.peterstas.com Herečka Eva Holubová sa klania divákom Art Film Festu v Košiciach, kde si prevzala cenu Hercova misia a zároveň uviedla svoj obľúbený film Pelíšky na veľkom plátne.

V Pelíškoch hráte učiteľku Evu a v mladosti ste sama krátko pracovali ako učiteľka, čo sa vám na tejto profesii páči a čo vás od nej odradilo?

Milujem deti, nemala som na to odborné vzdelanie. Teraz ma už dlhšie zaujímajú i seniori.

V akom filme vás uvidíme najbližšie?

Neviem presne, ako sa to nakoniec bude volať. Natáčali sme prevažne v Bratislave, zopár záberov v Banskej Bystrici. Je to film o rozdelení Československa.

Eva Holubova Čítajte viac Žijeme v ťažkej dobe, agresia Putina pripomína rok 1968, povedala herečka Eva Holubová

Kto je Eva Holubová

Obľúbená česká herečka Eva Holubová si pred pár dňami na filmovom festivale Art Film Fest v Košiciach prevzala cenu Hercova misia za celoživotný prínos kinematografii. Zároveň na festivale uviedla prvýkrát na veľkom plátne svoj najznámejší film Pelíšky. Vybrala si ho spomedzi všetkých svojich filmov, v ktorých hrala aj väčšie úlohy.

Kultový film Jana Hřebejka Pelíšky s trpkým humorom rozpráva o prelomových udalostiach roku 1968 v Českos­lovensku, keď našu vtedy spoločnú krajinu obsadili sovietske a spojenecké vojská a nadobro tým prevrátili životy miliónom ľudí, rozdelili rodiny, priateľov či milencov a umlčali myšlienky. „Pelíšky som si vybrala možno preto, že je to môj najznámejší film a tým, že ho hrajú stále, som si hneď na žiadny iný nespomenula,“ zažartovala Eva Holubová počas Art Film Festu. „Je to podľa mňa pre dnešnú dobu dobrý film, pretože má v sebe vieru, nádej a lásku k životu a ľudskej pospolitosti,“ zhodnotila známa herečka.

Eva Holubová ako učiteľka Eva do filme Pelíšky

Pripomenula aj paralelu medzi históriou, ktorej sa tento film dotýka, a súčasnosťou. „Teraz žijeme v ťažkej dobe, Putinova agresia mi pripomína rok 1968. Zažila som ako desaťročné dievča, keď sa v Prahe strieľalo a som šťastná, že teraz sme v NATO a v EÚ… V Pelíškoch je to cítiť, ale zároveň je v nich nádej, že keď sa ľudia budú k sebe správať pekne v osobnom živote, podarí sa im prečkať aj ťažké časy,“ dodáva Eva Holubová.

V populárnej snímke hrala učiteľku Evu, ktorá sa všemožne snaží zohnať svojmu synovi Petrovi náhradného otca. Herečka priznáva, že „učiteľku“ má v sebe. „V súkromí, v rodine som sa často správala skôr ako učiteľka než ako herečka, bohužiaľ.“

Striedavka Eva Holubova  Kristina Svarinska Čítajte viac Česká komédia Striedavka: Uvidíte tehotnú Svarinská aj sklerotickú Evu Holubovú

V čom spočíva hercova misia

V Košiciach si Eva Holubová prevzala cenu Hercova misia a zdá sa, že tejto známej herečke je jej misia jasná. V jednom zo starších dokumentov hovorí, ako vníma, že pre diváka je návšteva divadla alebo aj kina výnimočný večer, keď si možno v ťažkej životnej situácii či po chorobe oddýchne, aby znova nabral silu. Ako vidno z herečkiných charitatívnych aktivít, radosť chce rozdávať nielen ako umelkyňa svojim divákom, ale aj ľuďom, ktorí sú odkázaní na pomoc iných. A prezieravo na to využíva vymoženosti modernej doby: sociálne siete.

Herečka Eva Holubová s dcérou Karolínou a... Foto: TASR, František Iván
SR Košice AFF Festival Ceremoniál Záverečný KEX Herečka Eva Holubová s dcérou Karolínou a Matejom Paprčiakom založili agentúru Holubiceagency, ktorá sa venuje najmä charitatívnym projektom. Na snímke sú počas záverečného ceremoniálu Art Film Fest v košickej Kunsthalle.

Eva Holubová má dve deti, dvojčatá a spolu s dcérou Karolínou a jej partnerom Matejom Paprčiakom založila agentúru Holubice agency, ktorá sa zameriava na viaceré charitatívne projekty. Pomáhajú napríklad pri koncertoch pre nevidomých a slabozrakých či v projekte pre deti z autistického spektra a takáto práca ju veľmi napĺňa. „Všetkým ženám odporúčam pozrieť sa v okolí po nejakej charite, ktorá by využila ich sily, pretože, ako hovorí aj náš program, menopauza nie je pauza,“ radí uznávaná herečka, ktorá už prekročila šesťdesiatku.

Zároveň vie, ako v dobe bulvárnych klebiet prilákať pozornosť, zaujať ľudí pre dobrú vec. „Stačí, ak pred koncertom napíšeme, že som si dnes nevzala spodné nohavičky a už je to vonku. Dá sa s tým celkom manipulovať. Hoci s úbytkom estrogénu klesá tiež potreba exhibície,“ poznamená s úsmevom. Podľa jej slov by sa do dvoch rokov chcela venovať už len charitatívnym projektom.

Eva Holubová a Bolek Polívka vo filme Pupendo

Má aj „seriály do rozpočtu“

Eva Holubová je rodená Pražanka a rodičia ju odmala vodili do divadla. Už počas gymnázia sa stala členkou amatérskeho divadla Sklep, no na vysokoškolské štúdium herectva (DAMU) sa dostala až na tretí pokus. Jej spolužiakmi boli preto mladší kolegovia ako Ivana Chýlková, Jitka Asterová či Karel Roden. Účinkovala najprv vo viacerých menších divadlách, až neskôr sa objavila pred filmovou kamerou. Vo poviedkovej komédii Pražská pětka s účasťou piatich divadiel malých foriem (Mimóza, Kolotoč, RS Vpřed, Křeč, Sklep) sa spojilo divadlo s filmom, ona hrala v groteske Smer Karlštejn.

Eva Holubová v ukážke z filmu Účastníci zájezdu

Eva Holubová priznáva, že popri filmoch, ktoré boli pre ňu dôležité, natáčala aj „seriály kvôli rodinnému rozpočtu“. „Niekedy som mala sto chutí ísť radšej triediť fľaše, ale keď sa to ľuďom páčilo a vraveli, že to bola rola priamo pre mňa, povedala som si, prečo tým mám opovrhovať? Miloš Forman mi povedal, nebuď pyšná, keď je to dobre napísané a ľuďom to spraví radosť… Aj herečka Louise Fletcherová, ktorá hrala v Prelete na kukučkiným hniezdom Veľkú sestru, predtým hrala presne v takom filme,“ spomína Eva Holubová. „Bola by som rada, keby sa dnes natáčali filmy ako Obchod na korze, ale dnes nikto nedá peniaze na to, aby s vami natočil film preto, že ste dobrý herec alebo herečka, aby ho odložil pre ďalšie generácie alebo vystrelil na Mars,“ vyhlásila na košickom Art Film Feste.

Česká herečka Eva Holubová si na filmovom... Foto: Karolina Holubová
Eva Holubova Česká herečka Eva Holubová si na filmovom festivale Art Film Fest prevzala ocenenie Hercova misia.

Napriek týmto slovám Eva Holubová účinkovala v mnohých známych, úspešných a hodnotných filmoch, ako napríklad Čas sluhů režisérky Ireny Pavláskovej (1989) z obdobia na sklonku socializmu, v ktorom stvárnila ušliapnutú kamarátku Bohunku veľkej manipulátorky Dany v podaní Ivany Chýlkovej, s ktorou sú inak blízke kamarátky, v Requiem pro panenku režiséra Filipa Renča (1992) sa objavila ako krutá vychovávateľka, účinkovala tam s debutujúcou mladučkou Aňou Geislerovou. Jej veta „To neřeš!“ z poviedkového filmu Petra Zelenku Knoflikáři (1997), ktorom hrala semetriku, priam zľudovela, podobne ako veta „Rozmohl se nám tady takový nešvar…“ zo slávnych Pelíškov (1999). V snímke Pupendo (2003) dostala po boku Bolka Polívku výraznejšiu filmovú rolu manželky výtvarníka Máru, ktorého politický režim zbavil možnosti uplatniť sa ako umelec. Účinkovala vo viacerých skvelých komédiách ako Účastníci zájezdu (2006) či Teroristka (2019) alebo aspoň v slušných komédiách (Striedavka, 2022).

V novej českej komédii Striedavka účinkuje aj... Foto: Continental film
Striedavka Eva Holubova Kristina Svarinska V novej českej komédii Striedavka účinkuje aj slovenská herečka Kristína Svarinská s vynikajúcou Evou Holubovou. Diváci budú okrem iného svedkami pôrodu.

Eva Holubová má doma Českého leva za rok 2000 za vedľajšiu postavu vo filme Ene bene, vystaveného ho však nemá, lebo manžel nemá čas upratovať a levovi tak „upadla huba“. Keď ju ohovárali, že medzinárodnú filmovú cenu v New Yorku (za film Účastníci zájazdu v roku 2006) jej vybavil Forman alebo Havel, najprv ju to nahnevalo. No potom si povedala, že je to vlastne celkom príjemná predstava, že by Miloš Forman prišiel za Robertom de Niro, vtedajším riaditeľom festivalu, žiadať o cenu pre svoju kamarátku – a Robert de Niro by ho odbil, že má smolu, lebo Holubovej už tú cenu zaplatil Havel…

Nový film o rozpade Česko-Slovenska

Na Slovensku Eva Holubová natočila zatiaľ dva známe filmy a tretí, koprodukčný, sa práve chystá. S Dušanom Hanákom sa stretla pri filme Tichá radosť (1985) a spomína naňho ako na geniálneho režiséra a krásneho človeka. Vo filme Chodník cez Dunaj režiséra Miloslava Luthera (1989) mala menšiu postavu, v hlavných úlohách excelovali Roman Luknár a Ady Hajdu, ktorému teraz v novom filme bude hrať mamu. O čom bude filmová novinka? „Práve sme nakrúcali česko-slovensko-kanadský film pod názvom Konečne máme republiku z obdobia rozpadu Česko-Slovenska a to bola moja „srdcovka“. Hrám babičku rodu, Anka Šišková je moja nevesta a keď Honza Budař, ktorý vo filme chodí s mojou vnučkou, naposledy zahrá slovenskú hymnu a povie: Slováci, budete mi chýbať!, tak sme nemohli točiť ďalej,“ povedala Eva Holubová s pohnutím. Novinka by sa mala objaviť v kinách v septembri.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Eva Holubová