Recenzia: Túžba po slobode ich zaviedla až do Grand Canyonu. Aké je splavovanie rieky Colorado?

Oceňovaný režisér Pavol Barabáš, ktorý už má za sebou niekoľko filmov s dobrodružnou tematikou, prichádza s novým dokumentom z vodáckeho prostredia. Snímka Veľký kaňon, ktorú na premiére 29. júna uviedli v bratislavskom kine Mladosť režisér spolu s účastníkmi expedície, mapuje niekoľkodňové splavovanie rieky Colorado v americkom Grand Canyone. Podujala sa naň partia kamarátov, aby si tak uctili pamiatku ich mentora Jožka Černého.

02.07.2023 06:00
Veľký kaňon Foto:
V perejách Colorada.
debata

Výhra v lotérii

Dej filmu nás na začiatku presúva do času, keď ešte Jožko Černý žil, a spolu so svojimi dvoma synmi a ďalšími priateľmi splavoval búrlivé rieky Brahmaputru v Indii a Karnali v Nepále. Jednotliví účastníci dobrodružstva opisujú Jožkovu bezprostrednú a priateľskú povahu, ktorou si každého získal. Mnohých zároveň inšpiroval svojou vášňou k vodáctvu.

Svojho veľkého sna, že raz splaví takmer 500-kilometrový úsek rieky Colorado tečúcej Grand Canyonom, sa však už nedožil. Expedícia, ktorú naplánovali Černého synovia a kamaráti na uctenie si jeho pamiatky, sa pôvodne mala uskutočniť už v roku 2020, kvôli pandémii sa ale posunula na jar 2022.

Súboj s riekou nie je jednoduchý.
Pavol Černý kormidluje cez pereje.
+9Posádka modrého raftu.

Od spomínania na Jožka Černého sa postupne posúvame k samotným prípravám na náročné splavovanie, ktoré môže byť pre laika prekvapujúco náročné. Už samotný fakt, že sa členom expedície podarilo získať povolenie na splav, bolo zázrakom. Účastníkov totiž losujú ako v lotérii.

Do Grand Canyonu museli prísť stopercentne pripravení – to sa týka nielen technického vybavenia, ale aj hygieny a stravy. Všetko to skontroloval ranger, ktorý im následne sprostredkoval podrobné pokyny, ako sa majú správať. Len vďaka dodržiavaniu pravidiel totiž zostáva Grand Canyon čistý a neporušený, akoby sa ho vôbec nedotkla ničivá ruka dnešnej civilizácie.

Rituál bozkávania nôh

Vo filme sa rytmicky striedajú scény akčných zápasov s drsnou riekou, ktoré neraz končia prevrátením člna, s pokojnými a vizuálne podmanivými zábermi na nádherné prostredie, večerné grilovanie a spievanie „táborákových“ klasík v sprievode akustickej gitary. Úsmevná je tradícia, počas ktorej musia tí, ktorí počas splavu spadli do vody, bozkávať ostatným nohy.

Na členoch expedície je fascinujúce, že nejde o ľudí, ktorí by sa bezhlavo hnali za nebezpečenstvom. Sú si veľmi dobre vedomí všetkých rizík a snažia sa na ne čo najzodpovednejšie pripraviť. Zdôrazňujú, že ich láka najmä sloboda a oslobodenie sa od civilizácie, ktoré im práve splavovanie divokých riek ponúka.

Zaslúžená pocta aj inšpirácia

Počas expedície v Grand Canyone vnímajú vodáci každú zmenu – napríklad, ako sa mení zloženie skál, ktoré ich obkolesujú, z čadiča na vápenec. Divákovi sprostredkúvajú zaujímavé informácie týkajúce sa geológie. Nejde o žiadne nudné ponaučenia, ale o úprimnú fascináciu históriou prostredia, v ktorom sa práve nachádzajú.

Pavol Barabáš Čítajte viac Hlavnú cenu Medzinárodného festivalu horských filmov získal Pavol Barabáš

Dokument Veľký kaňon je autentický a očarujúci, a to nielen pre milovníkov tohto športu, ale aj pre akéhokoľvek laika a domaseda. Ponúka pestrý vizuálny zážitok, ale aj niekoľko inšpiratívnych myšlienok, nad ktorými sa oplatí zamyslieť. Ako by vyzerala naša vlastná príroda, keby sme sa k nej správali podľa pravidiel, ktoré platia v Grand Canyone? A ako by vyzerali naše životy, keby sme sa vedeli na niekoľko dní odpútať od modernej civilizácie a technologické­ho smogu?

Novinka Pavla Barabáša je nielen zaslúženou poctou Jožkovi Černému, ale aj obohacujúci pohľad do búrlivých vôd, ktoré sú síce desivé, no zároveň nás lákajú svojou krásou, veľkosťou a nespútanosťou.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #film #recenzia #Colorado #Pavol Barabáš #dokument #Grand Canyon #splavovanie