Krištáľový glóbus si z Karlových Varov odniesla bulharská dráma Blažine lekcie

V západočeských Karlových Varoch v sobotu rozdaním cien skončil 57. ročník medzinárodného filmového festivalu (MFF KV). Krištáľový glóbus za najlepší film získala bulharská sociálna dráma s názvom Blažine lekcie a predstaviteľka titulnej úlohy si odniesla aj ocenenie za najlepší ženský herecký výkon.

09.07.2023 00:03
bartoska vary Foto:
Prezident festivalu Jiří Bartoška odovzdáva Cenu prezidenta festivalu americkej herečke Robin Wrightovej.
debata

Snímka s festivalovým názvom Blažine lekcie (bulharsky: Urotcite na Blaga) zachytáva príbeh a morálny vývoj sedemdesiatročnej vdovy, učiteľky na dôchodku, ktorú podvodníci pripravia o úspory. Režisér Stephan Komandarev vo viacerých svojich filmoch kritizuje nepriaznivú sociálnu situáciu v postkomunistickom Bulharsku, pričom v tomto poslednom sa zameriava na obzvlášť zraniteľnú skupinu seniorov.

Bulharská herečka Eli Skorčevová prevzala Cenu...
Americká herečka Robin Wrightová prevzala počas...
+3Nórsky herec Herbert Nordrum preberá ocenenie...

Cenu za najlepší herecký výkon si z Karlových Varov odniesla bulharská herečka Eli Skorčevová, ktorá vo filme stvárnila hlavnú postavu dôchodkyne.

Nórsky herec Herbert Nordum, známy napríklad z filmu Najhorší človek na svete, bol ocenený za najlepší herecký výkon vo švédsko-nórskej komédií Hypnóza.

Russell Crowe Čítajte viac Gladiátora Russella Crowea očarili Karlove Vary, aj keď pivo nepije a radšej má gin

Osobitnú cenu poroty dostala iránska dráma Prázdne siete, zatiaľ čo ocenenie pre najlepšieho režiséra si odniesol britsko-iránsky filmár Babak Jalali za snímku Fremont. Tento príbeh afganskej migrantky odohrávajúci sa v USA bol na festivale nadšene prijatý a ešte v jeho priebehu bol zakúpený na premietanie do českých kín.

Osobitné uznanie v hlavnej súťaži udelili libanonskej dráme Tanec na okraji sopky. V paralelnej súťaži Proxima vyhral veľkú cenu juhokórejský film Počatie, osobitnú cenu indicko-nepálska snímka Guras a zvláštne uznanie česko-slovenský film s festivalovým názvom Brutálne teplo.

druha-sance Čítajte viac Vo Varoch zaujal Ewan McGregor s dcérou aj bulharský film o učiteľke a gangstroch

V priebehu slávnostného galavečera boli udelené aj dve ceny prezidenta festivalu, a to českej herečke Daniele Kolářovej a Američanke Robin Wrightovej. Divácku cenu dostala francúzska snímka V mene cti.

Na 57. ročníku medzinárodného filmového festivalu (MFF KV), na ktorom sa predstavilo 143 hraných a dokumentárnych filmov. Cenu za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii si už na úvod podujatia prevzala hlavná hviezda tohtoročného festivalu austrálsky herec a hudobník Russell Crowe.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #MFF Karlovy Vary