Vo veku 56 rokov zomrel filmový režisér a scenárista Srdjan Koljevič

Vo veku 56 rokov zomrel srbský filmový režisér a scenárista Srdjan Koljevič. Skonal po dlhej a ťažkej chorobe, oznámila Fakulta dramatických umení v Belehrade, na ktorej Koljevič študoval a neskôr aj učil. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

10.07.2023 09:30
debata

Koljevič sa narodil v Sarajeve v dnešnej Bosne a Hercegovine v decembri 1966. Ako filmový režisér či scenárista má na konte 15 hraných a dva dokumentárne filmy i niekoľko televíznych seriálov.

Jeho režijným debutom bola v roku 2004 komediálna road movie Sivý kamión červenej farby zasadená do obdobia vojny v bývalej Juhoslávii. Za tento film získal ocenenia na viacerých festivaloch, uvádza Česko-Slovenská filmová databáza (ČSFD).

Úspech zožal aj so svojím druhým režijným počinom, filmom Žena so zlomeným nosom, za ktorý získal v roku 2010 hlavnú cenu na filmovom festivale v Zürichu, pripomína DPA.

Alan Arkin Čítajte viac Vo veku 89 rokov zomrel americký herec a režisér Alan Arkin, filmový Yossarian. Bol štyrikrát nominovaný na Oscara

Natočil aj film Gavrilo Princip – proces (2014), ktorý pojednáva o procese so zmieneným Principom a jeho priateľmi z organizácie Mladá Bosna po tom, ako Princip spáchal v roku 1914 atentát na rakúsko-uhorského následníka trónu, arcivojvodu Františka Ferdinanda d'Este. Atentát viedol k vypuknutiu prvej svetovej vojny.

„S filmami, ktoré režíroval alebo k nim napísal scenáre, zanechal po sebe dielo, aké inšpiruje celé generácie,“ napísalo v Koljevičovom nekrológu vedenie Fakulty dramatických umení v Belehrade.

debata chyba
Viac na túto tému: #Srbsko #režisér