Deväť písmen ako symbol továrne na sny

Jeden z najfotografovanejších nápisov na svete bol pôvodne celkom obyčajnou reklamou americkej realitnej firmy. Obrovské biele písmená tvoriace slovo Hollywood, ktoré sa týčia na južnom svahu hory Mount Lee nad kalifornským Los Angeles, sú dnes symbolom filmového priemyslu a magnetom turistov. Vznik nápisu sa datuje na 13. júla 1923.

13.07.2023 08:00
Hollywood Foto:
Ikonický nápis "Hollywood" na kopci nad americkým mestom Los Angeles po obnove a premaľovaní.
debata

Nápis, ktorý sa rozhodol postaviť obchodník Harry Chandler, mal spočiatku dlhšiu podobu – Hollywoodland. Slúžil ako reklama realitnej kancelárie na stavebné parcely. V dobe recesie ale firma skrachovala a o pútač sa roky nikto nestaral.

V roku 1949 podpísala hollywoodska obchodná komora kontrakt s Los Angeles na obnovu nápisu a požadovala, aby boli odstránené posledné štyri písmená. Tak sa aj stalo a nápis získal definitívnu podobu – Hollywood. Čoskoro nato sa zaradil k ikonickým symbolom Spojených štátov, medzi ktorých patrí napríklad Socha slobody, Biely dom či hora Mount Rushmore s obrím súsoším bývalých prezidentov USA.

Symbol priťahoval vandalov a niekoľkokrát mu hrozil zánik nielen kvôli náročnosti údržby. Na vlásku visel osud nápisu napríklad v roku 2010, keď v jeho blízkosti chceli investori postaviť luxusnú nehnuteľnosť s výhľadom na mesto. Písmená mali vystriedať gigantickejšie, 32 metrov veľké. Proti zámeru ale protestovali obyvatelia Los Angeles v čele s vtedajším guvernérom Arnoldom Schwarzeneggerom aj viacero celebrít, napríklad Tom Hanks či Steven Spielberg.

karlove vary Čítajte viac Herec Ewan McGregor si v Karlových Varoch prevzal Cenu prezidenta festivalu

Vo verejnej zbierke na vykúpenie pozemku sa nakoniec podarilo zhromaždiť požadovaných 12,5 milióna dolárov, pričom 900-tisíc dolárov prispel napríklad vydavateľ časopisu Playboy Hugh Hefner. Ten povedal, že nápis Hollywood je pre mesto niečo ako Eiffelova veža pre Paríž. Symbol filmu tak zostal na svojom mieste. Písmená sú dnes ostro sledované a dostať sa k nim je prakticky nemožné. Ikonu Los Angeles stráži moderné zabezpečovacie zariadenie.

Už v roku 1978 vznikol fond na opravu pamiatky. Drevená konštrukcia, ktorá držala jednotlivé písmená, bola už dosť poškodená. Písmená odpadávali a „L“ dokonca podpálili. Hefner vtedy zorganizoval kampaň, počas ktorej každé z písmen získalo svojho sponzora. On sám si za 28-tisíc dolárov vybral „Y“, rockový spevák Alice Cooper zase napríklad „O“. Drevené písmená boli nahradené o niečo menšími, kovovými. Ich výška je 14 metrov, celé slovo meria 110 metrov.

Dobre viditeľný nápis, ktorý zospodu budí dojem, akoby sa „vlnil“, sa v minulosti stal miestom rôznych performancií. Pri návšteve pápeža v roku 1978 napríklad vtipkári zakryli jedno „L“, aby Jána Pavla II. uctili slovom holy (svätý). Na oslavu konca vojny v Perzskom zálive v apríli 1981 zase písmená zahalila žltá páska. Počas silvestrovskej noci v roku 2016 neznámy vtipkár zmenil nápis Hollywood na Hollyweed (weed je v angličtine slangový výraz pre marihuanu).

Gravitácia Čítajte viac Ceny kritiky z Los Angeles ovládli filmy Gravitácia a Ona

Podobné nápisy, ktoré imitujú ten slávny hollywoodsky, je možné nájsť vo viacerých krajinách, napríklad v Rumunsku, na Novom Zélande, v Británii či Fínsku. Parafrázou na nápis Hollywood bol aj neónový nápis Barrandov, ktorý sa v medzivojnovom období skvel pod bielou budovou Barrandovských terás v Prahe.

Nápis podliehal skaze nielen vandalov, ale vo svojich katastrofických snímkach sa ho nebáli zničiť či poškodiť, aj keď len na filmových plátnach, aj režiséri. Všetky písmená nápisu spadnú napríklad vo filme Zemetrasenie (1974), pri zemetrasení v snímke Superman (1978) je nápis zase celkom ohnutý, priamo doň narazí zloduch vo filme The Rocketeer z roku 1991 a v Úteku z L.A. (1996) písmená zachváti požiar.

lad Čítajte viac Losangelské letisko vystrašil ďalší výbuch suchého ľadu

V negatívnom zmysle miesto „preslávila“ britská herečka Peg Entwistleová, ktorá do Hollywoodu zamierila, aby sa stala hviezdou. Rovnako ako mnohým iným sa jej to ale nepodarilo. Po 12 rokoch márneho snaženia spáchala v roku 1932 samovraždu skokom z písmena „H“. Nápis sa tak stal nielen symbolom lesku, ale aj zmarených nádejí.

Rovnako ako hviezdy strieborného plátna podstupuje nápis Hollywood omladzovaciu kúru. Deväť obrích bielych písmen dostáva zhruba každých desať rokov nový náter, naposledy sa tak stalo vlani na jeseň.

debata chyba
Viac na túto tému: #Hollywood #Kalifornia #film #seriál #Los Angeles