FOTO: V kinách je Gran Turismo, skutočný príbeh o vášni pre obrovskú rýchlosť

Od dnes v našich kinách premietajú očakávanú drámu plnú akčného adrenalínu a silných emócií Gran Turismo, v ktorom sa mladý gejmer mení na profi jazdca za tých najneuveriteľnejších okolností. Príbeh sa opiera o skutočný príbeh Janna Mardenborougha, ktorého vo filme stvárnil Archie Madekwe.

10.08.2023 06:00
gran turismo Foto:
Archie Madekwe stvárnil vo filme Gran Turismo hlavnú postavu. Kvôli úlohe pretekára si urobil vodičský preukaz.
debata

Napriek názvu film nie je o kultovej videohre, hoci tá stála na začiatku Jannovho príbehu a jeho vášne pre automobilové preteky. Svet motošportu vyzeral pre Janna nedosiahnuteľný, ale stačil nápad jedného idealistického marketéra (Orlando Bloom) na GT Akadémiu, tréning od cynického bývalého pretekára (David Harbour) a obrovský talent sa dostal na trať, aby pokoril jeden okruh za druhým. Prechod z virtuálnych do skutočných pretekov však má svoje prekážky.

Režisér Neill Blomkamp si povedal, že chce divákom čo najviac priblížiť zážitky skutočného jazdca v skutočnej rýchlosti, a tak príbeh rozpráva čo najautentickejšie, bez digitálnych trikov. Autentickosť nespočíva len v tom, že skutočný Jann jazdí ako kaskadér za svoju postavu. Rýchlosť divákom sprostredkúvajú aj zábery z FPV dronov či zo senzorov kamier na doposiaľ nedosiahnuteľných miestach áut.

Orlando Bloom vo filme Gran Turismo.
Archie Madekwe a David Harbour.
+4Predlohou filmu je skutočný príbeh o splnenom...

Produkcia sa zapotila pri vyskladaní zbierky 65 pretekárskych automobilov, vrátane svetoznámych a obdivovaných áut od Nissanu GT-R Nismo cez Lamborghini Huracan či Corvette C8.R až po Ferrari 488 GT3 EFO. O autá sa staral tím 500 technikov, s ktorými cestovali po 6 naozajstných tratiach po celom svete.

Mimochodom, spoznáte vo filme Slovakiaring? Filmári sa s okruhom a zákulisím v “plnej poľnej” dokonale zoznámili už minulý rok počas pretekov Veľkej ceny Slovenska. Hoci to pre nich nebolo prvé nakrúcanie, takýto veľký štáb dovtedy ešte nehostili. “Celý okruh, skoro 6 kilometrov, sme museli premaľovať do požadovaných farieb, vrátane obrubníkov, štartového roštu, vodiacich čiar. Keďže sú farby homologizované cez FIA, mohli sme ich ponechať aj po skončení natáčania,” hovorí marketingový riaditeľ Peter Pecze. “Čo nám ale dalo naozaj zabrať, bolo vytvoriť špeciálne podmienky pre dážď a mokrú dráhu. Ak teda vo filme uvidíte zábery „mokrých“ pretekov, s veľkou pravdepodobnosťou budú práve z nášho okruhu.”

ninja korytnacky Čítajte viac Recenzia: Legendárne ninja korytnačky sú späť a vyvolajú pocit nostalgie za detstvom

Len pre zaujímavosť, Archie Madekwe si kvôli úlohe profesionálneho jazdca urobil vodičský preukaz. Dokonca sa kvôli filmu musel poriadne naučiť hrať aj Gran Turismo, aby dokázal poraziť náročnú AI. Archie sa priznal, že urobiť si vodičský preukaz sa mu zdalo jednoduchšie ako intenzívny gejmerský tréning. Ako teraz vidí svoje šance v motošporte? “Pri všetkej úcte ku každému jednému jazdcovi na planéte, nevidím žiadne. Nenávidím byť v aute. Je tam horúco, je to klaustrofobické, dvíha sa mi žalúdok a chytá ma úzkosť. Meriam meter deväťdesiatpäť – ledva sa vojdem do väčšiny áut. A navyše v mnohých situáciách na trati je treba spraviť rozhodnutie v zlomku sekundy. Počas jediného preteku môžete vypotiť cez tri litre potu. To je makačka pre celé telo, atletika najvyššieho stupňa.”

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Gran Turismo