Prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie je znepokojené situáciou okolo Audivizuálneho fondu

SFTA apeluje na Radu AVF, aby čo najskôr prezentovala zistenia skutkového stavu vo Fonde a jeho riešenia, a to na odbornej a verejnej platforme.

22.08.2023 15:00
Audiovizuálny fond Foto:
Logo Audiovizuálneho fondu.
debata

Prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) je znepokojené situáciou okolo Audiovizuálneho fondu (AVF) a apeluje na Radu AVF, aby čo najskôr prezentovala zistenia skutkového stavu vo Fonde a jeho operatívne riešenia, a to na odbornej a verejnej platforme. Prezídium SFTA vo svojom stanovisku tiež uviedlo, že je pripravené poskytnúť súčinnosť a vytvoriť platformu pre profesijné združenia na diskusiu o situácii v slovenskej audiovízii.

Zároveň vyjadrilo presvedčenie, že polarizácia názorov u časti odbornej verejnosti, ako aj anonymné vyjadrenia a osobné útoky na verejných platformách povedú len k zhoršeniu aktuálnej situácie, nie k jej vyriešeniu. „Anonymné expertízy, osobné tvrdenia ani komentáre šírené pod pseudonymom neprinášajú pozitívne riešenia a môžu vyvolávať nenávisť,“ upozorňujú.

peter badac Čítajte viac Peter Badač: Riaditeľom som sa stal chybou v systéme "našich ľudí"

SFTA dodala, že ten, kto má dôkazy o porušení zákona, je povinný podniknúť potrebné právne kroky a obrátiť sa na príslušné orgány. „Osočovanie bývalých či súčasných členov orgánov AVF, ako aj ministerky kultúry Silvie Hroncovej a jej rodiny považujeme za neetické a neprijateľné. Pokiaľ ide o zástupcu ministerstva v rade AVF, ministerka vymenovala do tejto funkcie Ivanu Malákovú, dlhoročnú členku a v minulosti aj predsedníčku dozornej komisie AVF.

Túto nomináciu ministerstvu preukázateľne navrhol Slovenský filmový ústav (SFÚ) a pani ministerka si ju osvojila," uvádza ďalej SFTA. Verí tiež, že v blízkej budúcnosti budú známe objektívne fakty, a to ako dôkladná analýza ekonomickej situácie v AVF, tak aj konanie orgánov Fondu a rezortu kultúry.

Pod stanovisko sa podpísali Wanda Adamik Hrycová, Peter Dubecký, Peter Nágel, Katarína Krnáčová, Darina Smržová, Martin Šmatlák a Marta Šuleková.

peter badač Čítajte viac Audiovizuálny fond odmieta tvrdenia, že by nebol schopný splácať svoje záväzky

Audiovizuálny fond (AVF) sa ohradil voči vyjadreniam svojho bývalého riaditeľa Petra Badača o tom, že fond má záväzky, ktoré nedokáže načas splatiť, a že jeho hospodárenie nie je nastavené udržateľne. Tieto tvrdenia podľa AVF nie sú založené na skutočnosti a tvrdí, že jeho podporná činnosť rozhodne nie je ohrozená.

„Po odvolaní riaditeľa Badača rada v súčinnosti s dozornou komisiou a kanceláriou okamžite začala konať a pri prvotnej finančnej analýze podpornej činnosti identifikovala viacero chybných krokov odvolaného riaditeľa," uviedol AVF na svojej webstránke a dodal, že vo fonde momentálne dôsledne analyzujú finančné prostriedky na dotačnom účte.

AVF tiež odmietol Badačovo tvrdenie, že by dozorná komisia pri výkone kontroly vo vzťahu k jeho osobe konala zaujato a účelne. Badača odvolala z postu riaditeľa AVF Rada fondu na svojom zasadnutí 4. augusta. Rada sa zároveň uzniesla na tom, že Badač konal v rozpore so zákonom o AVF.

Samotný Badač v rozhovore pre denník Pravda uviedol, že fond má mnoho záväzkov, ktoré nie je schopný splácať v stanovených termínoch. Vyjadril sa tiež, že dôvody, ktoré viedli k jeho odvolaniu boli účelové, a že sa ho potrebovali zbaviť.

debata chyba
Viac na túto tému: #Audiovizuálny fond #Slovenská filmová a televízna akadémia