Stovky režisérov a hercov kritizujú zmeny vo riadení festivalu Berlinale

Stovky medzinárodných režisérov a hercov v otvorenom liste kritizujú zmeny vo vedení filmového festivalu Berlinale, ktorý sa koná v nemeckej metropole.

07.09.2023 10:00
berlinale Foto:
Hlavné ceny filmového festivalu Berlinale - zlatý a Strieborný medveď.
debata

V otvorenom liste, ktorý zverejnil server Variety, sa pozastavujú nad koncom umeleckého riaditeľa prehlídky Carla Chatriana. Medzi signatármi sú režisér Martin Scorsese, Margarethe von Trottová a Ulrich Seidl či herečka Tilda Swintonová alebo umelecký riaditeľ benátskeho filmového festivalu Alberto Barbera.

Mira Fornay, Cyprián Šulej Čítajte viac Režisérka Mira Fornay: Cena z Berlinale je pečiatkou kvality

Berlínska ministerka pre kultúru a médiá Claudia Rothová minulý týždeň oznámila, že filmový festival Berlinale sa vráti k modelu, keď bude mať jedného riaditeľa, ktorý bude zodpovedný za umeleckú i organizačnú stránku podujatia. To fakticky znamená koniec súčasného umeleckého riaditeľa a talianskeho filmového kritika Carla Chatriana a organizačnej riaditeľky Mariette Rissenbeekovej.

Rozhodnutie berlínskej političky označil Chatrian v rozhovore s Variety za prekvapenie. Dodal, že hovoril s Rothovou o predĺžení zmluvy na post umeleckého riaditeľa, ktorá mu končí v budúcom roku.

Mimi Čítajte viac Zlatého medveďa za najlepší film udelili dokumentu, ocenili aj slovenskú režisérku

Vzhľadom na ohlásenú zmenu Chatrian počíta s tým, že vo vedení Berlinale skončí po budúcom ročníku festivalu, ktorý sa bude konať vo februári 2024.

Rozhodnutie Rothovej v otvorenom liste kritizujú režiséri, herci a ďalší ľudiaz oblasti filmu. Podľa nich boli ročníky Berlinale pod Chatrianovým vedením „plné pozitívnych prekvapení“ a tiež populárne medzi návštevníkmi, aj keď sa festival musel vysporiadať s nepriaznivými okolnosťami, napríklad pandémiou covidu-19. „Namiesto toho, aby Carlo Chatrian dostal odmenu za svoje úsilie, svoju obetavosť a trpezlivosť, sa ministerka rozhodla ďalej navŕšiť problémy, až bol Carlo Chatrian donútený oznámiť, že nebude pokračovať po vypršaní existujúcej zmluvy,“ píše sa v liste.

Steven Spielberg Čítajte viac Čím si Spielberg podmalil divákov? Na Berlinale prevzal Zlatého medveďa za celoživotné dielo

Rothová si za svojím rozhodnutím podľa agentúry DPA stojí. „Je to nevyhnutná korekcia organizačnej štruktúry zavedenej pred piatimi rokmi,“ uviedol jej úrad. Politička uviedla, že z predchádzajúcich rozhovorov s Chatrianom nadobudla dojem, že by súčasný umelecký riaditeľ mohol spolupracovať s novým vedením. Nového riaditeľa festivalu vyberie komisia, kde zasadá i Rothová.

Filmový festival v Berlíne bol založený v roku 1951 a s festivaly v Cannes a Benátkách patria k popredným filmovým prehliadkam v Európe.

Herečka Sydney Sweeney na prezentácii filmu...
Herečka Marlene Burow v kreácii Chanel na...
+17Herečka Greta Lee v kreácii Loewe na...
debata chyba
Viac na túto tému: #Berlinale