Režisér filmu Nicolas Philibert je známy svojou schopnosťou citlivo zachytiť každodenné životy obyčajných ľudí a priblížiť ich divákom. Spolu so svojím tímom navštevovali loď Adamant niekoľko mesiacov. Postupne sa mi podarilo získať si dôveru a záujem jej pacientov a pracovníkov.
Loď Adamant je výnimočná nielen svojim fungovaním, ale aj architektúrou – je to plávajúca konštrukcia s veľkými oknami s výhľadom na Seinu. Architekti, ktorí ju navrhli, úzko spolupracovali s opatrovateľmi a pacientami. Tento typ spolupráce je pre denný stacionár Adamant charakteristický. Všetci ošetrovatelia aj pacienti sú prizvaní, aby sa spolupodieľali na dennom programe centra.
Na lodi sa odohráva množstvo aktivít – kurzy šitia, hudba, filmový klub, kreslenie a maľovanie. Skupina ako celok má terapeutickú funkciu. Muriel, François, Sébastien a Frédéric nie sú iba pacientmi, ale predovšetkým ľuďmi, ktorí cítia, tvoria, premýšľajú, a spoluvytvárajú priestor, ktorý im umožňuje nadviazať kontakt so svetom a ľuďmi okolo seba.
Nicolas Philibert, ktorý sa témou psychiatrickej starostlivosti zaoberal už vo svojom predošlom filme Every little thing (1997), ktorý sa odohrával na psychiatrickej klinike Le Borde hovorí: Vždy som sa veľmi zaujímal o psychiatriu. Je to svet, ktorý je znepokojujúci a zároveň, dovolím si tvrdiť, aj veľmi stimulujúci, pretože nás neustále núti premýšľať o sebe, o svojich limitoch, o našich chybách a o tom, ako svet funguje. Psychiatria je ako lupa, zväčšujúce zrkadlo, ktoré hovorí veľa o našej ľudskosti. Pre filmára je to nevyčerpateľný námet.
Téma duševného zdravia a dostupnosti starostlivosti je dnes mimoriadne aktuálna aj na Slovensku. Partnerom filmu je Liga za duševné zdravie, v rámci spolupráce je pripravených niekoľko premietaní spojených s diskusiou o problematike duševného zdravia, ktorých hosťami budú aj peer konzultanti – ľudia s osobnou skúsenosťou s duševnými poruchami a psychiatrickou starostlivosťou.
Čítajte viac Film Agnieszky Hollandovej Hranica má prestížnu cenu z Benátok. Pozrite si trailer