Filmári a profesionáli z oblasti audiovízie diskutovali o situácii v Audiovizuálnom fonde

Stretnutie sa uskutočnilo 7. septembra v kinosále KLAP Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave. Organizátorom diskusie bola Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) ako inštitúcia, ktorá je vzhľadom na svojich členov najväčšmi profesijne rôznorodá a záujmovo neutrálna spomedzi všetkých združení aktívne pôsobiacich v slovenskej audiovízii.

14.09.2023 16:00
Audiovizuálny fond Foto:
Logo Audiovizuálneho fondu.
debata

Pozvanie prezídia SFTA do spoločnej diskusie prijali zástupcovia profesijných združení a inštitúcií pôsobiacich v audiovízii na Slovensku – Akadémia umení v Banskej Bystrici, Asociácia nezávislých producentov, Asociácia producentov animovaného filmu, Asociácia slovenského dokumentárneho filmu, Asociácia slovenských filmových klubov, Asociácia slovenských filmových strihačov, Asociácia slovenských kameramanov, Asociácia televíznych vysielateľov, Audiovizuálny fond, Rozhlas a televízia Slovenska, Slovenská asociácia producentov v audiovízii, Asociácia scenáristov v slovenskej audiovízii, Slovenský filmový ústav, Slovenský filmový zväz, Únia filmových distributérov SR, Vysoká škola múzických umení v Bratislave, Združenie prevádzkovateľov kín v SR a členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

Záujem odbornej verejnosti o aktuálnu situáciu v Audiovizuálnom fonde potvrdili nielen relevantné otázky, ktoré vopred predložili viaceré z uvedených združení, ale aj ďalšie doplňujúce otázky a podnety z početného publika.

peter badac Čítajte viac Peter Badač: Riaditeľom som sa stal chybou v systéme "našich ľudí"

Dôležitej úlohy oslovených účastníkov panelovej diskusie sa zhostili Vincent Štofaník, predseda Rady Audiovizuálneho fondu (do zvolenia nového riaditeľa fondu aj poverený vykonávaním funkcie riaditeľa) a Paulína Szentesi, členka Dozornej komisie Audiovizuálneho fondu a generálna riaditeľka Sekcie ekonomiky Ministerstva kultúry SR. Diskusiu moderovali filmové producentky Wanda Adamík Hrycová, prezidentka SFTA a Katarína Krnáčová, viceprezidentka SFTA.

Podnetná diskusia, občasne ocenená potleskom zúčastneného auditória, sprehľadnila skutočné fakty, ktoré nepresnými interpretáciami, emotívnymi formuláciami a živelnou medializáciou polarizovali audiovizuálnu verejnosť a vzbudili obavy o finančnú stabilitu AVF.

martin šmatlák Čítajte viac Martin Šmatlák reaguje na odvolaného riaditeľa AvF Petra Badača

Vysvetlenie predchádzajúcej i aktuálnej ekonomickej situácie, koordinovaného postupu Rady AVF za účelom optimalizácie situácie a nastavenia prijateľného finančného riadenia fondu, kontrolného postupu Dozornej komisie AVF a prístupu súčasného vedenia MK SR k riešeniu situácie nasmerovalo prítomné publikum k poznaniu, že korektnosť, vecnosť a argumentačná profesionalita vytvárajú jasné a dôležité predpoklady nielen pre stabilizáciu, ale aj pre ďalší rozvoj audiovizuálneho prostredia, pre ktoré Audiovizuálny fond je aj bude nezameniteľnou a kľúčovou inštitúciou.

Záver diskusie spontánne vyznel ako výzva na vzájomnú spoluprácu a pozitívny impulz pre všetkých, ktorí sa zaslúžili o doterajšiu, viacročnú úspešnú činnosť AVF. Ako je známe, Rada AVF už vyhlásila novú výzvu na predkladanie prihlášok na funkciu riaditeľky/ri­aditeľa Audiovizuálneho fondu s termínom uzávierky 29. septembra 2023. K tomu sa núka vysloviť želanie, aby mandát novej výkonnej riadiacej osobnosti získal dôležitú väčšinovú dôveru členov Rady AVF.

peter badač Čítajte viac Audiovizuálny fond odmieta tvrdenia, že by nebol schopný splácať svoje záväzky

Z diskusie vznikol audiovizuálny záznam pre archívne účely SFTA.

Prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie spolu s Filmovou a televíznou fakultou VŠMU ponúkajú odbornej audiovizuálnej verejnosti možnosť v prípade záujmu v podobných diskusiách pokračovať aj v budúcnosti.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Audiovizuálny fond #Slovenská filmová a televízna akadémia