Zomrel Michael Gambon, predstaviteľ filmového Dumbledora

Britský herec zomrel vo veku 82 rokov.

28.09.2023 14:06 , aktualizované: 15:55
Michael Gambon harry-potter Foto:
Michael Gambon ako Albus Dumbledore.
debata

„Sme zničení tým, že musíme oznámiť stratu sira Michaela Gambona. Milovaný manžel a otec, Michael zomrel pokojne v nemocnici s jeho manželkou Anne a synom Fergusom pri jeho posteli, po zápale pľúc,“ píše sa v oficiálnom stanovisku rodiny.

„Žiadame vás, aby ste rešpektovali naše súkromie v tomto bolestivom čase a ďakujeme za vaše správy plné podpory a lásky.“

Rodák z Dublinu odišiel za prácou do Londýna. Venoval sa ochotníckemu divadlu a uspel v konkurze do Londýnskeho národného divadla Old Vic, kde spolupracoval s Laurencom Olivierom.

Shakespearovský herec Gambon bol nominovaný na ceny Emmy a Zlatý glóbus za stvárnenie amerického prezidenta Lyndona Johnsona v televíznom seriáli Cesta do vojny. V roku 1998 bol povýšený do šľachtického stavu.

V úlohe riaditeľa kúzelníckej školy nahradil Gambon Richarda Harrisa. Ten bol profesorom Dumbledorom v prvých dvoch dieloch Harryho Pottera, ale v októbri 2002 zomrel na rakovinu.

Okrem postavy profesora Albusa Dumbledora, ktorý bol riaditeľom Rokfortskej školy mágie a kúziel, stvárnil Gambon počas svojej kariéry množstvo postáv. Účinkoval v snímkach ako Kuchár, zlodej, jeho žena a jej milenec, Krídla vášne, Ospalá diera, Vianočná koleda, Božská Júlia, Nezlomná vôľa, Kráľova reč, Paddington či Kingsman: Zlatý kruh.

Objavil sa tiež v seriáloch ako Pán času, manželky a dcéry, Slečna Emma, Mestečko Fortitude či Malé ženy.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #film #úmrtie #Harry Potter #Michael Gambon #Dumbledore