Rezort kultúry s Radou Európy podporia nezávislých tvorcov seriálov

Slovensko sa pripojilo k pilotnému projektu Eurimages, ktorý by mal do roku 2025 podporovať vznik filmových minisérií a televíznych seriálov od nezávislých tvorcov.

28.09.2023 18:00
MK SR, ministerstvo kultury Foto: ,
Ministerstvo kultúry SR.
debata

Ministerstvo kultúry (MK) SR s Radou Európy podporia nezávislých tvorcov seriálov. Slovensko sa pripojilo k pilotnému projektu Eurimages, ktorý by mal do roku 2025 podporovať vznik filmových minisérií a televíznych seriálov od nezávislých tvorcov. Dohodu s Radou Európy podpísala šéfka rezortu kultúry Silvia Hroncová.

„Ministerstvo kultúry urobilo všetko preto, aby sa Slovensko zapojilo do projektu už tento rok, nakoľko disponuje informáciami o dostatočnom stave rozpracovanosti kvalitných projektov slovenských producentov," informovalo ministerstvo.

Zapojenie Slovenska do projektu je podmienené finančným príspevkom. Ten bude každý rok uhradený z rozpočtu MK SR. Koncovými prijímateľmi podpory by mali byť nezávislí producenti, no projekt by mohol pomôcť aj poskytovateľom audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie, verejnoprávnym a súkromným vysielateľov, a tiež scenáristom, režisérom a distribútorom. „Výzvu na predkladanie projektov zverejní Rada Európy," uviedol rezort.

„V posledných rokoch sa s rastom streamovacích platforiem stali seriály a filmové minisérie kultúrnym až sociálnym fenoménom, a to hlavne u mladšieho publika. Za posledné desaťročie sa zvýšil počet prijímateľov online streamovacích služieb z jedného na stoštyridsať miliónov.

Štúdia Rady Európy potvrdila, že veľké spoločnosti, ktoré sú i najväčšími hráčmi na audiovizuálnom trhu, však produkujú seriály a minisérie na základe zabehnutých algoritmov uspokojenia diváckeho očakávania," vysvetľuje ministerstva a dodáva, že Eurimages by mal podporou nezávislých tvorcov pomôcť nápravou tejto nerovnováhy tak, že budú tvoriť pluralitnejšie, kultúrne pestrejšie a umelecky hodnotnejšie audiovizuálne di­ela.

debata chyba
Viac na túto tému: #seriál #MK SR #Rada Európy