RTVS zbiera domáce aj medzinárodné ceny

Slovenská verejnoprávna RTVS si odniesla ceny z medzinárodného televízneho festivalu Heart of Europe vo Varšave a aj z udeľovania národných cien za audiovíziu za rok 2023 IGRIC.

03.10.2023 07:00
Jana Bucka Kovalcikova a Michal Fulier Foto:
Jana Bučka Kovalčíková a Michal Fulier si prevzali cenu na Medzinárodnom televíznom festivale Heart od Europe, kde sa prezentuje tvorba verejnoprávnych televízií zo strednej a východnej Európy. získala RTVS 2. miesto za dokument Elena z cyklu Môj emigrant. Sedemdielna séria o tom, ako emigrácia medzi rokmi 1968 a 1989 ovplyvnila životy ľudí v našej krajine i za jej hranicami je konfrontáciou pohľadu emigrantov a ich blízkych, ktorí zostali žiť v Československu
debata

Vo štvrtok, 28. septembra 2023 sa vo Varšave uskutočnilo už po tretíkrát odovzdávanie cien medzinárodného televízneho festivalu Heart of Europe, na ktorom RTVS získala 2. miesto za krátky dokumentárny film Môj emigrant – Elena a zvláštne uznanie za reláciu Čekyho hudobný labák v kategórii Deti a mládež. Dokumentárna séria Môj emigrant získala ocenenie aj na domácom poli v rámci 34. ročníka udeľovania najstarších filmových cien za filmovú a televíznu tvorbu IGRIC, ktorého záznam na obrazovkách odvysielala RTVS sobotu, 30. septembra na Dvojke.

Medzinárodný televízny festival Heart od Europe je iniciatívou Poľskej televízie, ktorá združuje verejnoprávne televízie zo strednej a východnej Európy a ponúka rozsiahlu prehliadku ich najnovšieho televízneho obsahu. Festival už tradične predstavuje najlepšie hrané filmy, celovečerné seriály, dokumentárne filmy, ako aj zábavné programy, programy pre deti a mládež a digitálne projekty vyrobené verejnoprávnymi televíziami z Poľska, Česka, Slovenska, Slovinska, Maďarska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Chorvátska, Srbska, Rumunska, Bulharska, Ukrajiny a Gruzínska.

V roku 2023 sa festival po veľkom úspechu predchádzajúcich ročníkov uskutočnil už po tretí raz. Diela prihlásené tvorcami televízií strednej a východnej Európy súťažili v 6 kategóriách: Celovečerný film a seriál, Dokumentárny film, Krátky dokumentárny film, Deti a mládež, Zábava, Digitálny film. Víťazov vybrala medzinárodná porota zložená zo zástupcov zúčastnených vysielateľov a vyhlásila ich počas slávnostného odovzdávania cien, ktoré sa uskutočnilo v záverečný deň festivalu, 28. septembra. Porota udelila celkovo dvanásť cien a dve špeciálne uznania v šiestich kategóriách. Okrem toho boli udelené aj dve špeciálne ceny.

Zzvláštne uznanie poroty v kategórii Deti a... Foto: RTVS
Cekyho hudobny labak Zzvláštne uznanie poroty v kategórii Deti a mládež si z festivalu Heart od Europe odniesla hudobno-zábavná pesničková relácia pre deti Čekyho hudobný labák. Obľúbená relácia na obrazovkách RTVS približuje rôzne hudobné žánre v spolupráci s deťmi a významnými slovenskými hudobníkmi.

V kategórii Krátky dokumentárny film bodovala prvá epizóda z dokumentárnej série RTVS Môj emigrant – Elena a z festivalu si odniesla 2. miesto. Môj emigrant je dokumentárna sedemdielna séria podľa námetu Ingrid Mayerovej o tom, ako emigrácia medzi rokmi 1968 a 1989 ovplyvnila životy ľudí v našej krajine i za jej hranicami. Konfrontáciou pohľadu emigrantov a ich blízkych, ktorí zostali žiť v Československu, skúma jednu z najzákladnejších otázok totalitného režimu – otázku osobnej slobody a jej hodnoty. Na rozdiel od súčasnosti, otázka odísť nebola v minulosti o slobodnom rozhodnutí vyskúšať si život vonku, získať vzdelanie a kedykoľvek sa vrátiť. Dokument skúma túto hraničnú situáciu, to, čo jej predchádzalo, aj to, čo prišlo po nej. Sériu dokumentov začala RTVS vysielať 11.9.2022. Cenu za RTVS prevzala filmárska dvojica Jana Bučka Kovalčíková a Michal Fulier.

Môj emigrantov Čítajte viac Na Slovensku vznikla séria dokumentov na tému emigrácia Môj emigrant

V kategórii Deti a mládež si zvláštne uznanie poroty odniesla hudobno-zábavná pesničková relácia pre deti Čekyho hudobný labák. Obľúbená relácia na obrazovkách RTVS približuje rôzne hudobné žánre v spolupráci s deťmi a významnými slovenskými hudobníkmi. Šikovné malé slovenské talenty v spolupráci so známymi hudobnými odborníkmi vytvoria počas každej časti nové autorské piesne na autorské originálne texty. Výsledkom relácie je pieseň, takmer vždy na originálnu hudbu a text v rôznych žánroch. Deti sa podieľajú nielen na tvorbe, ale aj na interpretácii skladby. Cenu za RTVS prevzal dramaturg Oliver Filan.

film PIARGY plagat Čítajte viac Milostný príbeh o nejasnej vine, zakázanej láske a krutom treste. Piargy sú skvelý folk horor

Cena IGRIC každý rok pripomína tvorcom, že ich práca má zmysel a nezastupiteľné miesto nielen v rozvoji národnej kultúry, ale aj v životoch každého z nás. V poradí už 34. ročník udeľovania najstarších národných cien za filmovú a televíznu tvorbu IGRIC sa niesol v duchu citátu Nech ťa sila sprevádza!, známeho zo série Star Wars režiséra Georgea Lucasa. Organizátori všetkým oceneným ako aj slovenskej filmovej a televíznej tvorbe, želali: Nech Vás, mentálna, kreatívna, ale aj fyzická sila sprevádza na ceste krajinou filmu a fantázie!

SLUZKA Dana Droppová Čítajte viac Recenzia: Film Slúžka kritizuje spoločnosť na pozadí lesbickej lásky

V rámci 34. ročníka bolo ocenených množstvo filmov, pri ktorých sa RTVS spolupodieľala ako koproducent, medzi inými Jozef Mak, Piargy, Slúžka, Čierne na bielom koni a Tvoja zem. Tvorivú prémiu získala režisérka Jana Bučka Kovalčíková, za ostatnú televíznu a filmovú tvorbu za réžiu filmu Elena z dokumentárnej série Môj emigrant.

film PIARGY plagat Čítajte viac Vášnivý príbeh lásky a zrady v ľúbostnom trojuholníku - slovenský film Piargy má už 24 medzinárodných cien

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS