Rada Európy spustila pilotný program pre medzinárodné seriálové koprodukcie, zapojilo sa aj Slovensko

Rada Európy spustila pilotný program pre medzinárodné seriálové koprodukcie, informoval o tom Slovenský filmový ústav (SFÚ) s tým, že je to výnimočná príležitosť pre filmových producentov seriálov v rámci európskeho audiovizuálneho priestoru.

07.10.2023 14:00
MK SR, ministerstvo kultury Foto: ,
Ministerstvo kultúry SR.
debata

SFÚ spresnil, že Rada Európy zaviedla trojročný pilotný program na podporu kvalitných seriálov v rámci medzinárodných koprodukcii v spolupráci s filmovým fondom Eurimages. Cieľom je podporiť nezávislých producentov a rozvíjať nové spolupráce.

„Trinásť krajín sa spojilo prostredníctvom svojich ministerstiev a národných agentúr, aby finančne podporili túto jedinečnú príležitosť pre nadnárodnú spoluprácu. Program zahŕňa dve výzvy, jednu zameranú na projekty a druhú na partnerstvo pri udeľovaní Ceny na vývoj koprodukčných seriálov," vysvetlil SFÚ.

„Ministerstvo kultúry SR sa na základe rozhodnutia ministerky kultúry, Silvie Hroncovej, rozhodlo prijať túto výzvu a umožniť žiadateľom zo Slovenska, aby sa do projektu zapojili už na jeseň tohto roku," informovala SFÚ.

Koordinátorka programu profesorka Zuzana Gindl-Tatárová priblížila, že ide o trojročnú iniciatívu, ktorej snahou je rozšírenie tematickej a geografickej rôznorodosti audiovizuálnej tvorby v Európe. „Samostatný fond na podporu seriálov bude fungovať na základe dobrovoľných príspevkov tých členských štátov Eurimages alebo Rady Európy, ktoré sa do programu budú chcieť zapojiť," spresnila Tatárová.

MK SR, ministerstvo kultury Čítajte viac Rezort kultúry s Radou Európy podporia nezávislých tvorcov seriálov

Program vznikol v krátkom čase na základe takzvanej budapeštianskej iniciatívy z roku 2021. Tá zdôrazňovala najmä zachovanie nezávislej produkcie a rozmanitosti v tvorbe európskych dramatických seriálov a tiež potenciál medzinárodnej koprodukcie príbehov, ktoré rezonujú globálne.

Ako SFÚ ďalej priblížil, v pilotnom programe zverejnili dve výzvy. Výzva na predkladanie projektov na podporu koprodukčných seriálov je otvorený od 2. do 31. októbra do 17:00 a Výzva na partnerstvo pre medzinárodné koprodukčné trhy, ktoré sa rozhodnú byť hostiteľmi štyroch Cien na vývoj koprodukčných seriálov, je otvorená od 2. do 17. októbra do 17:00.

Do výzvy sa zapojilo Belgicko, Chorvátsko, Estónsko, Grécko, Maďarsko, Luxembursko, Holandsko, Severné Macedónsko, Portugalsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko a Španielsko. Viac informácií o výzvach nájdu záujemcovia na webovej stránke SFÚ alebo na webe Rady Európy.

debata chyba
Viac na túto tému: #seriál #Rada Európy #Slovenský filmový ústav