Nové kolo rokovaní hollywoodskych hercov a štúdií stroskotalo, štrajk pokračuje

Štrajk hollywoodskych hercov bude aj po skoro troch mesiacoch pokračovať po tom, čo zástupcovia veľkých štúdií oznámili kolaps nového pokusu o dojednanie pracovných podmienok. Vyjednávania sú prerušené, pretože rozdiely medzi pozíciami oboch strán sú "príliš veľké", uviedli v noci na dnešok podľa agentúry AP zástupcovia štúdií.

13.10.2023 14:00
USA Hollywood štrajk scenáristi herci štúdiá... Foto: ,
Na snímke budova Odborového zväzu amerických hercov a televíznych a rozhlasových umelcov (SAG-AFTRA) v Los Angeles.
debata

Združenie AMPTP, ktoré zastupuje firmy vrátane Disney, Paramountu alebo Netflixu, a herecké odbory SAG-AFTRA minulý týždeň obnovili rokovania prvýkrát od začiatku štrajku. Vývoj však nekopíruje dianie okolo hollywoodskych scenáristov, ktorí minulý mesiac ukončili svoj štrajk päť dní po obnovení rokovaní so štúdiou a neskôr schválili dohodu zahŕňajúcu aj zvýšenie miezd.

Herci štrajkujú od 14. júna, kedy sa pripojili k scenáristom a spustili tak prvú dvojitú blokádu hollywoodskych produkcií od roku 1960. Príčiny protestu hercov podobne ako v prípade scenáristov súvisia s platovými podmienkami pri práci pre streamovacie služby, ktoré sú podľa umelcov výrazne horšie bolo u tradičných televíznych produkcií. Za oboma štrajkami sú tiež obavy z nahradzovania ľudskej práce obsahom generovaným umelou inteligenciou.

Americkí televízni a filmoví scenáristi sa v... Foto: TASR, Damian Dovarganes
hollywood, štrajk, štrajk scenáristov, Americkí televízni a filmoví scenáristi sa v utorok dohodli na ukončení štrajku.

Herecké združenie SAG-AFTRA po obnovení vyjednávania prišlo s novým návrhom, ktorý by podľa AMPTP stál štúdia dodatočných 800 miliónov dolárov ročne a vytvoril by „neudržateľnú ekonomickú záťaž“. „Je zjavné, že rozdiely medzi AMPTP a SAG-AFTRA sú príliš veľké a že rozhovory nás už neposúvajú produktívnym smerom,“ citovala z vyhlásení štúdií AP.

Podľa magazínu majú štúdiá problém s návrhom odborov ohľadom zdieľania ziskov zo streamovania. SAG-AFTRA však označila vyššie uvedený odhad nákladov za hrubo premrštený a obvinila druhú stranu z vyvíjania nátlaku. Vo vyhlásení k svojim členom odborárski lídri uviedli, že štúdiá odmietla prísť s protinávrhom, a vyzvali hercov k novým protestom, píše Variety.

hollywood, štrajk, štrajk scenáristov, Čítajte viac Americkí scenáristi oficiálne schválili dohodu, ktorá ukončila ich štrajk

„Bez hercov zostáva produkcia relácií a filmov pozastavená na neurčito,“ píše AP. Štrajk už od leta vykoľajil nakrúcanie mnohých filmov vrátane projektov Deadpool 3 alebo Mission: Impossible 8 a spôsobil odklad udeľovania cien Emmy alebo premiéry filmu Duna: Časť druhá. Po ukončení protestu scenáristov naopak obnovili vysielanie večerné programy amerických komikov a čoskoro sa očakáva návrat ďalších vrátane Saturday Night Live.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #štrajk scenáristov #štrajk v Hollywoode