Slovensko-maďarský film Umelohmotné nebo bol nominovaný na Európsku filmovú cenu

Slovensko-maďarský celovečerný animovaný film Umelohmotné nebo získal nomináciu na Európske filmové ceny EFA.

19.10.2023 15:30
White Plastic Sky Foto:
Snímka z filmu Umelohmotné nebo.
debata

Európska filmová akadémia (EFA) dnes zverejnila nominácie na 36. ročník udeľovania Európskych filmových cien 2023. Film Umelohmotné nebo získal nomináciu za najlepší animovaný film roka ako prvú celovečernú slovenskú aj maďarskú produkciu. Film Tibora Bánóczkeho a Sarolty Szabó sa odohráva v roku 2123, rieši pálčivé otázky našej doby a do našich kín príde už 16. novembra v ponuke distribučnej spoločnosti Films Expanded.

Európska filmová akadémia zverejnila zoznam diel nominovaných na Európsku filmovú cenu v kategórii animovaný film. Dôkazom vynikajúceho úspechu rozrastajúceho sa slovenského animovaného priemyslu je, že po prvý raz v takmer štyridsať ročnej histórii Európskych filmových cien bol v tejto kategórii nominovaný slovenský film. Európske filmové ceny sa budú udeľovať 9. decembra v Berlíne už po 36. raz na základe hlasovania 4 600 členov filmových akadémií v celkovo 24 kategóriách.

Umelohmotné nebo sa odohráva v budúcnosti, kde po úplnom zničení zemskej flóry a fauny vedci experimentujú s neuveriteľne výživnou rastlinou implantovanou do ľudského tela. V tomto krutom svete, kde prežitie stojí vysokú cenu, muž poruší všetky pravidlá, aby zachránil život svojej manželke.

Zvláštnosťou filmu je, že sa odohráva na našim divákom známych miestach ako Budapešť alebo Vysoké Tatry. Film bol vyrábaný zmiešaním techník Rotoscope, teda prekresľovaním živých hercov a 3D animácie, ktorú mal na starosti tím animátorov na Slovensku.

Film vznikol v maďarskej a slovenskej produkcii. Bol podporený Audiovizuálnym fondom, Národným filmovým inštitútom Maďarska a Eurimages.

Umelohmotne nebo Čítajte viac Animované sci-fi Umelohmotné nebo premýšľa o budúcnosti ľudstva a uvedie ho Berlinale

Začiatkom roka mal svetovú premiéru v súťažnej sekcii Encounters na Berlinale a odvtedy zožal veľký úspech na prestížnych festivaloch po celom svete od Ameriky po Áziu. Naposledy získal cenu Silver Mélis za najlepší film na Európskom festivale fantastických filmov v Štrasburgu.

V českých kinách sa bude premieta od polovice októbra, v Holandsku od začiatku novembra a na Slovensku od 16. novembra. Na jar ho môžu diváci francúzskych kín vidieť s francúzskym dabingom.

Umelohmotné nebo produkujú József Fülöp a Orsolya Sipos (SALTO Film) a Juraj Krasnohorsky (Artichoke), v koprodukcii Viktória Petrányi (Proton Cinema) a RTVS Rozhlas a televízia Slovenska.

debata chyba
Viac na túto tému: #film #Európske filmové ceny #Umelohmotné nebo