Hlavná postava Robert Klein sa vydáva na dobrodružnú cestu na miesta, kde sa súčasná civilizácia stretáva s nutkavou potrebou podmaniť si prírodu aj všetko živé. Jeho úlohou je nájsť strateného brata na miestach, kde už neplatí morálka a realita osciluje medzi racionalitou a snom. „Vydáva sa na cestu čoraz nepreniknuteľnejšou prírodou k sebe samému a temným prúdom svojho vnútra, na konci ktorej ho čaká ťažká skúška,“ približuje drámu distribučná spoločnosť CinemArt SK.
„Hlavný hrdina rieši vnútorný konflikt medzi vzdelaním a liberálnym myslením na jednej strane a neschopnosťou vyrovnať sa s nutkaním k násiliu a deštrukcii. Je zaskočený sám sebou a cesta do ‚srdca temnoty‘ ho núti zmieriť sa s vlastnou temnou stránkou a prijať ju,“ uvádza k svojej adaptácii slávneho románu Jařab.
Režisér a scenárista príbeh knihy Srdce temnoty priniesol najprv v roku 2011 na divadelné dosky. „Je to veľmi podnetná kniha, má zvláštnu kvalitu, poskytuje priestor pre celý rad interpretácií. Zároveň sa dotýka javov, ktoré je ťažké pomenovať a uchopiť,“ poznamenal Jařab s tým, že ho vždy zaujímala iracionalita a spodné prúdy, či už vo vedomí jednotlivca, alebo v celej spoločnosti. „Zároveň kniha rieši otázky vysporiadania sa s európskym kolonializmom, čo je niečo, čo sa nás bytostne dotýka, i keď si to uvedomuje málokto a málokto je ochotný priznať si to. V divadle išlo skôr o uchopenie pôvodnej predlohy, vo filme som sa chcel posunúť k súčasnosti,“ dodal.
Čítajte viac Recenzia filmu Svetloplachosť: Keď je vojnovým hrdinstvom naučiť sa nanovo žiťPrevažná časť filmu sa nakrúcala na západnom Slovensku, v Dunajských luhoch. Tie imponovali najmä hlavnému hrdinovi, ktorého stvárnil Stanislav Majer. „Lokácia bola skutočne prekrásna. Dunajské luhy sú snová a hypnotická krajina. Lužné lesy plné vtáctva, mokradí a mŕtvych stromov trčiacich z vody. To, čo s tým miestom dokázalo urobiť svetlo, bolo absolútne úžasné,“ opísal herec.