Juliette Binoche ovláda umenie jesť a milovať

Do kín prichádza snímka umenie jesť a milovať. V dobovej romantickej dráme si bok po boku zahrali jedinečná Juliette Binoche a talentovaný Benoît Magimel. Dobová romantická gurmánska dráma rozihrá nielen chuťové zmysly. V Cannes získala cenu za najlepšiu réžiu.

10.11.2023 10:00
Juliette Binoche Umenie jesť a milovať Foto:
Píše sa rok 1885. V rozľahlom dome v údolí rieky Loiry sa začína ďalší deň a kuchárka Eugénia (Juliette Binoche) od skorého rána pobehuje po kuchyni. Výsledkom jej jedinečného talentu a lásky k vareniu sú neuveriteľne chutné jedlá.
debata
Juliette Binoche ovláda umenie jesť a milovať

Pozrite si snímky z novej romantickej drámy.

Fotogaléria
Jedinečná Juliette Binoche a talentovaný Benoît...
Píše sa rok 1885. V rozľahlom dome v údolí...
+3Kuchárka Eugénia (Juliette Binoche) už 20 rokov...

V hrnci buble lahodný vývar, ostrý nôž krája čerstvo natrhané bylinky a o kúsok ďalej v bielom víne odpočíva čerstvo ulovená ryba. Umenie jesť a milovať je pastvou pre oči a poctou francúzskej gastronómii. Rozpráva príbeh gurmána Dodina a jeho šéfkuchára, ktorí spoločne oživujú kulinárske skvosty.

Píše sa rok 1885. V rozľahlom dome v údolí rieky Loiry sa začína ďalší deň a kuchárka Eugénia (Juliette Binoche) od skorého rána pobehuje po kuchyni. Výsledkom jej jedinečného talentu a lásky k vareniu sú neuveriteľne chutné jedlá. Už 20 rokov pracuje pre slávneho gurmána Dodina (Benoît Magimel). Spoločne hľadajú a nachádzajú nové, neotrepané recepty, objavujú chute a zdieľajú lásku ku gastronómii. Za tie roky sa medzi nimi vytvorilo silné puto, ktoré je prevoňané úprimnou láskou.

Juliette Binoche a talentovaný Benoît Magimel v gurmánskom príbehu Umenie jesť a milovať, ktorý rozihrá nielen chuťové zmysly.

Dodin by chcel, aby sa Eugénie stala jeho manželkou. “Patrili ste mi vôbec niekedy?” pýta sa jej v jednej zo scén. Ona však odmieta, nechce prísť o svoju slobodu. Veď ich spolužitie je také dokonalé. Trávia spolu dlhý čas, skúmajú a hľadajú recepty. Nie je to lepšie ako akékoľvek manželstvo? Dodin je však tvrdohlavý, a tak sa rozhodne urobiť niečo, čo ešte nikdy neurobil: varí pre ňu. Možno mu potom povie áno.

Jedinečná Juliette Binoche a talentovaný Benoît... Foto: tephanie Branchu
Juliette Binoche Benoit Magimel Umenie jesť a milovať Jedinečná Juliette Binoche a talentovaný Benoît Magimel v gurmánskej romantickej dráme Umenie jesť a milovať..

“Krása ich vzťahu spočíva v jej neprístupnosti. Dodin je do nej aj po toľkých rokoch stále zamilovaný, pretože má pocit, že ju nikdy nevlastnil ako celok. Časť z nej sa stále bráni,” hovorí vietnamsko-francúzsky režisér filmu Tran Anh Hung, “Divák sa to dozvedá len z náznakov. Rád vytváram momenty, v ktorých je napätie hmatateľné, ale nevyslovené, V živote sú najsilnejšie tie momenty, keď si nie sme celkom istí, čo sa nám náš partner snaží povedať.”

Film získal v Cannes cenu za najlepšiu réžiu. Recepty k filmu pripravil Pierre Gagnair, svetoznámy šéfkuchár a držiteľ 14 michelinských hviezdičiek.

Zábery z filmu Napoleon Čítajte viac November v kinách: Kôň v obývačke, príbeh legendárneho cisára aj nové Hry o život

Vynikajúce recenzie si vyslúžil aj od zahraničných kritikov, ktorí si na filme doslovne pochutnali. “Nemusíte byť gurmánom na to, aby ste si vychutnali túto pikantnú romancu od filmového básnika Tran Anh Hunga. Ale ak ním ste, o to viac si ju zamilujete,” napísal Peter Howell z Toronto Star.

“Bývalá dvojica na plátne spoločne zažiari a roky dôverného vzťahu so vzostupmi a pádmi medzi postavami, ktoré hrajú, sú okamžite uveriteľné. Ich spoločná láska k jedlu a vzájomné priateľstvo pôsobia skutočne,” napísal Ard Vijn zo ScreenAnarchy.

“Umenie jesť a milovať je úžasne plynulý, typický francúzsky film. Juliette Binoche podáva stále elegantný a výnimočný výkon,” vyjadril svoj dojem Mark Johnson z Awards Daily.

“Viac ako príbeh lásky k jedlu a medzi kuchármi je však snímka jedinečným filmovým zážitkom: dáva si na čas a vymyká sa mnohým konvenčným zvyklostiam, napríklad v oblasti strihu,” zhrnul Jeff York z The Establishing Shot.

Drámu o láske k tomu druhému i k jedlu Umenie jesť a milovať prináša do našich kín distribu ná spoločnosť CinemArt SK už 9. novembra.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #filmová novinka