RTVS predstavila svoj dobový seriál Čas nádejí

Verejnoprávna RTVS hneď po vianočných sviatkoch nastavila latku vysoko. Na Jednotke odštartoval pôvodný historický seriál, ktorý mapuje štyri dekády slovenských dejín so scenárom Scarlett Čanakyovej, ktorý si všetci účinkujúci pochvaľovali. O to väčšie boli očakávania divákov.

09.01.2024 10:00
čas nádejí, morávková, Foto:
Seriál Čas nádejí mapuje štyri desaťročia slovenských dejín a niektoré postavy v ňom zostarnú o 30 či 40 rokov. Na snímke Dominika Morávková v úlohe Rózy.
debata
Ady Hajdu a Matej Landl taký scenár ešte nemali
Video
Účinkujú spolu v novom historickom seriáli Čas nádejí. / Zdroj: TV Pravda

Sľubný štart

Osemdielny historický seriál Čas nádejí mapuje osudy dvoch slovenských rodín, ktoré sa prepoja do jednej, v priebehu rokov 1914 až 1951. Počas takmer štyroch desaťročí sa na rodinu valia dejiny s osudovými míľnikmi a diváci spolu s postavami prežijú prvú svetovú vojnu a rozpad Rakúsko-Uhorska, vznik Československej republiky, druhú svetovú vojnu, Slovenské národné povstanie aj Február 1948. Každá z týchto udalostí sama osebe znamenala veľký zvrat a poznačila osudy celej krajiny aj všetkých obyvateľov.

V dramatickom príbehu účinkujú v hlavných postavách Dominika Morávková (Róza) a Daniel Žulčák (Géza) ako mladá manželská dvojica, Zuzana Mauréry ako krčmárka Gréta a Gézova matka a Matej Landl ako mäsiar Georg a Rózin otec.

Zuzana Mauréry: Čas nádejí je seriál, ktorý zostane v zlatom fonde slovenskej televízie
Video
Herečka v novom seriáli stvárňuje krčmárku Grétu. / Zdroj: TV Pravda

Gézovi sa do ženenia nechce, no presvedčí ho štedré veno zamilovanej Rózy, ktoré by mu umožnilo viesť otcovu krčmu inak, po novom. V oboch rodinách panuje prísna otcova ruka, no ich starý svet sa rúca. Prichádza vojna, mobilizácia a mladí manželia namiesto medových týždňov zažívajú každý svoju tortúru. Géza ako vojak na fronte, Róza po bratovej smrti na bojisku nevie, kam skôr skočiť – potrebuje ju zlomená matka aj svokrovci, ktorí vedú krčmu.

Géza si pred vojnou rád užíval život a mal svoje plány. V konfrontácii s vojnou v zákopoch a smrťou svojho priateľa a švagra (Vladislav Plevčík) dezertuje aj sa zaľúbi. Mladík plný života zbehne hneď dvakrát – zo zákopov aj z manželskej spálne. Svoju lásku však tragicky stráca a vráti sa domov, potajomky.

Hrdinovia seriálu Čas nádejí

V novom seriáli účinkujú vynikajúci herci v hlavných aj vo vedľajších postavách

Fotogaléria
Daniel Žulčák v seriáli Čas nádejí.
Katarína Krajčovičová ako Irena v seriáli Čas...
+15Martin Šalacha a Daniel Žulčák v seriáli Čas...

V prvej epizóde sú karty, zdá sa, rozdané, no ďalšie dejinné udalosti, ktorými musí rodina prejsť, budú zákonite plné zvratov a emócií. V rokoch, keď sa svet tak prudko menil, budú diváci s napätím očakávať ďalšie osudy hrdinov, ktorí si ich už teraz získali svojou presvedčivosťou. V seriáli sa v ďalších postavách a epizódach predstavia Róbert Sipos, Martin Šalacha, Katarína Krajčovičová, Judit Pecháček, Juraj Hrčka, Michal Režný, Peter Kočiš, Ady Hajdu, Marta Kondrla a ďalší.

Dominika Moravkova Čítajte viac Dominika Morávková: Odvážna herečka aj starostlivá mama

Na Slovensku je ťažko hovoriť o histórii bez toho, aby to nevyvolalo prudké vášne alebo, naopak, absolútny nezáujem. Kultúra našej historickej pamäti nie je vysoká. O to dôležitejšie je o našej histórii hovoriť a verejnoprávna televízia sa svojej úlohy zhosťuje so cťou nielen v publicistike a dokumentárnych seriáloch ako sk dejiny, ale už aj v divácky príťažlivom hranom seriáli. Okrem veľkej ambície stať sa sprievodcom slovenskými dejinami RTVS ani teraz nepoľavila v otváraní tabuizovaných tém, ako sú diváci zvyknutí (Tajné životy – domáce násilie, Priznanie – migrácia a pod.). V Čase nádejí je to (zatiaľ) homosexualita v postave Rózinho brata Viliho či vlastenectvo v postave krčmára Violovského, ktorý si zmení meno a národnosť na Jánoša Violu, aby získal licenciu na podnikanie.

Video

Hlavné postavy počas ôsmich dielov seriálu zostarnú v niektorých prípadoch aj o 30 až 40 rokov, čo bola určite veľká výzva nielen pre maskérov, ale aj veľká herecká príležitosť, ktorej sa s chuťou chopili známe aj neopozerané tváre. Vtesnať štyri dekády do osemdielneho seriálu je isto umenie a tak ako leteli dejiny, niektoré zaujímavé postavy a vzťahy nedostali priestor rozvinúť sa a už sú mŕtvi – ako hrdinova životná láska, z ktorej sa zrejme neskôr stane len malá životná epizóda či gay Willy. Už prvá časť seriálu bola pritom nabitá udalosťami a charaktermi, hoci na bojové scény zrejme chýbal rozpočet, pretože na vojnu, aj filmovú, treba peniaze, veľa peňazí. Aj keď sa prvá epizóda rozbiehala paradoxne pomalšie a výslednému dojmu by pomohlo viac dynamiky, vynikajúci hereckí predstavitelia potiahli dej, pridali mu potrebné napätie a vyvolali ďalšie očakávania. Čas nádejí v réžii Jána Sebechlebského je sľubným štartom do nového roka, v ktorom RTVS pripraví aj voľné pokračovanie svojho najúspešnejšieho seriálu Priznanie.

RTVS ukázala, že máme nádej na kvalitné programy, ktoré nekĺžu po povrchu a nemotajú sa v starých tematických či vzťahových klišé. Pri pôvodnej tvorbe sa stále máme o čo oprieť.

Zábery zo seriálu Čas nádejí

Historický seriál Čas nádejí má za sebou len prvú epizódu

Fotogaléria
Záber zo seriálu Čas nádejí.
Záber zo seriálu Čas nádejí.
+43Záber zo seriálu Čas nádejí.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #seriál #RTVS #seriál Čas nádejí