Február v kinách: Nový triler podľa knihy Arpáda Soltésza aj dlhoočakávané pokračovanie Duny

Koncom februára sa diváci konečne dočkajú pokračovania veľkolepého fantasy Duna, ktoré malo mať pôvodne premiéru ešte minulý rok. Okrem neho do kín zavíta aj Chudiatko, snímka Jorgosa Lanthimosa, ktorá je nominované na niekoľkých Oscarov, dráma Millerovo dievča s Jennou Ortegovou či superhrdinský film Madame Web.

03.02.2024 10:00
debata (6)

Vojna policajtov, 1. február

Vojna policajtov je akčný politický triler producenta Rudolfa Biermanna, ktorý ho natočil ako svoj režijný debut na základe námetu knihy Hnev od Arpáda Soltésza. Dej sa odohráva počas temného obdobia mečiarizmu v košickom podsvetí 90. rokov. Policajný vyšetrovateľ Miki Miko (Alexander Bárta) sa pohybuje na hrane zákona v divokom prostredí východoslovenského podsvetia, kde v symbióze nažívajú mafiánske gangy kryté tajnými dohodami so SIS, podnikatelia a skorumpovaná polícia.

Keď je Mikimu pridelený neposlušný partner Igor Molnár (Juraj Loj), zistí, že sú si v mnohom podobní. Sú súčasťou mechanizmu, ktorý chcú zmeniť, pretože ich viac nebaví chytať zločincov, ktorí budú na druhý deň prepustení – hoci aj s usvedčujúcimi dôkazmi. Reakcia ohrozeného systému však na seba nenechá dlho čakať a spustí sa sled udalostí, ktorý sa na polceste končí tragédiou.

Millerovo dievča, 1. február

Talentovaná mladá spisovateľka Cairo (Jenna Ortegová) sa vydáva na tvorivú odyseu, keď jej profesor Miller (Martin Freeman) zadá projekt, ktorý ich oboch zamotá do čoraz zložitejšej siete.

Keď sa hranice rozmazávajú a ich životy sa prelínajú, profesor a študentka sa musia konfrontovať so svojimi najtemnejšími ja, pričom sa snažia zachovať svoj individuálny zmysel pre život a veci, ktoré sú im najdrahšie.

Argylle: Tajný agent, 8. február

Matthew Vaughn, tvorca úspešnej série Kingsman, prichádza s ďalšou akčnou jazdou plnou zvratov, prekvapení a humoru. Spisovateľka Elly Conwayová (Bryce Dallas Howardová) sa preslávila sériou románov o tajnom agentovi Argyllovi (Henry Cavill), ktorý ide po stopách Jamesa Bonda a zachraňuje ľudstvo pred šialencami všetkého druhu. Príbeh jej najnovšej knihy opisuje jeho boj s mocným syndikátom, ktorý plánuje ovládnuť svet.

Detaily zápletky sa pozoruhodne zhodujú s plánmi, ktoré sa chystá uskutočniť ozajstný zločinecký syndikát. Musia sa rozhodnúť, čo s Elly urobia, aby ich náhodou neprezradila. Je to len náhoda alebo spolupracuje s niekým dobre informovaným? Bude stačiť si ju vypočuť? Alebo ju treba rovno zlikvidovať? Je jasné, že spisovateľkin pokojný život v idylickom ústraní, kde jej robí spoločnosť len jej kocúr Alfie, sa práve skončil. Ocitla sa v šialenom kolotoči, ktorý nemá šancu zastaviť ani spomaliť. Našťastie sa v jej živote objaví špión Aiden (Sam Rockwell), ktorý jej podá pomocnú ruku.

Chudiatko, 8. február

Film oceňovaného režiséra Jorgosa Lanthimosa prináša neuveriteľný príbeh o fantastickom vývoji Belly Baxterovej (Emma Stone), mladej ženy, ktorú do života vrátil geniálny a nekonvenčný vedec Dr. Godwin Baxter (William Dafoe).

Pod jeho ochranou túži Bella po poznaní sveta a ľudí. Hladná po skúsenostiach utečie s Duncanom Wedderburnom (Mark Ruffalo), prefíkaným a zhýralým právnikom, do víru dobrodružstiev naprieč kontinentmi. Bella nepodlieha predsudkom doby a zasadzuje sa za rovnoprávnosť a slobodu.

Bob Marley: One Love, 15. február

Na začiatku filmu Bob Marley: One Love sa s titulným hrdinom (Kingsley Ben-Adir) stretávame v čase, keď je už jamajským národným hrdinom. Ako večný idealista a neúnavný propagátor rodného ostrova je sužovaný všadeprítomným násilím, ktoré podnecujú dva súperiace politické tábory a s nimi spojené zločinecké gangy. Marley trochu naivne sníva o usporiadaní obrovského koncertu, ktorý by všetkých nepriateľov spojil na jednom pódiu. Skôr, než sa mu tento sen podarí uskutočniť, zaklope na dvere jeho domu násilie.

Jeho manželka a manažér sú vážne zranení pri útoku ozbrojeného gangu. Bob si uvedomí, že Jamajka momentálne nie je krajina, v ktorej by chcel vychovávať svoje deti. S rodinou sa presťahuje do Anglicka, kde hudobný svet nie je príliš zvedavý na chlapca s dredmi v pletenej čiapke. Ale ak je človek geniálny hudobník, dokáže sa presadiť aj v prostredí, ktoré je schopné dostať ho do väzenia len pre jeho vzhľad. Paradoxne sa práve tu jeho kariéra rozbehne spôsobom, ktorý mu vynesie miesto medzi najvplyvnejšími hudobníkmi 20. storočia.

Madame Web, 15. február

Nový akčný film od štúdia Marvel hovorí príbeh zrodenia Madame Web. Záchranárka Cassie (Dakota Johnsonová) po smrteľnej nehode nielenže znovu ožije, ale získa aj nadprirodzené schopnosti, vďaka ktorým vidí do budúcnosti.

Teraz musí čeliť zahadnému Ezekielovi Simsovi (Tahar Rahim), ktorý ide po krku trom ženám. Od ich budúcnosti závisí osud sveta.

Franta mimozemšťan, 15. február

Pokojný život malej moravskej dediny narušia zvláštne úkazy. Amatérsky astronóm Blažej (Filip Březina) je presvedčený, že návšteva z vesmíru je tu. Lenže mu nikto neverí. Starosta Picek (Vasil Fridrich) má plné ruky práce s dotáciami a miestna policajtka Marková (Erika Stárková) rozbieha pátranie po ukradnutej cisterne.

Prečo sa však sused Franta (Jakub Prachař) zrazu správa zvláštne? Akoby ho niekto vymenil. Celá dedina tvrdí, že Franta bol vždy tak trochu z inej planéty, ale toto správanie je príliš aj na jeho manželku Boženu (Tereza Ramba). Keď sa v dedine objaví Rebeka (Kateřina Marie Fialová) a s ňou neúprosný generál Sokol (Jiří Langmajer), miestni obyvatelia sa rozhodnú prísť záhade na koreň.

Svet podľa môjho tatka, 22. február

Materiálový fyzik a vášnivý domáci majster Jiří Svoboda má nápad, ako zachrániť planétu. Nikto ho však nepočúva. Jeho dcéra Marta, hudobníčka a matka dvoch detí, je naštvaná. Vezme si kameru a vydá sa s otcom do sveta. Chce zistiť, či by svet mohol fungovať tak, ako si to predstavuje jej otec. Stretávajú sa s environmenta­listami, aktivistami, odborníkmi a politikmi, aby sa z kuchyne dostali na svetový klimatický summit.

Pokusy preniknúť do verejných štruktúr obnažujú povahu moci, ktorá rozhoduje o tom, kto, s akými otázkami a kam môže vstúpiť. Všetci oslovení sa zhodujú na tom, že Jiříkova predstava, ako by mal svet fungovať, je ideálna. Napriek tomu po štyroch rokoch putovania so svojou myšlienkou globálnej uhlíkovej dane a dividendy pre všetkých stojí sám proti všetkým. Prišiel s touto myšlienkou príliš neskoro? Alebo príliš skoro? Hoci sa im nepodarí uspieť na poli medzinárodnej politiky, objavia nečakané rozmery svojho vzťahu a vďaka tomu sa zo svetového summitu v Glasgowe vrátia domov s piesňou na perách.

Zimné prázdniny, 22. február

Profesor Hunham (Paul Giamatti) je človek, ktorého by za učiteľa nechcel žiadny normálny študent. Je to postarší, mrzutý samotár, ktorý sa dobre orientuje v antickej literatúre a každým, kto nezdieľa jeho svetonázor, hlboko pohŕda. Mladý Angus (Dominic Sessa) je študent, ktorého by žiadny normálny profesor nechcel vo svojej triede. Magnet na problémy, rebel bez príčiny, ničiteľ a narušiteľ školských pravidiel.

Títo dvaja zostanú počas vianočných prázdnin na univerzitnej pôde, pretože ani jeden z nich nemá kam ísť. Učiteľ je sám a študent nezapadá do prázdninových plánov svojich rodičov. Trojicu dopĺňa školská kuchárka Mary (Da'Vine Joy Randolphová), ktorá nie je vianočne naladená, pretože sa práve dozvedela, že jej syn zahynul vo vojne vo Vietname. Šanca na to, že si tieto tri osamelé duše nájdu k sebe cestu, je takmer nulová. Ale zázraky sa dejú a niekedy stačí len trochu dobrej vôle, aby sme videli, že ľudia môžu byť v skutočnosti iní, ako sa na prvý pohľad zdajú.

Duna: Časť druhá, 29. február

V pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu. Snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #film #kinopremiéry