Na prestížnom festivale Berlinale sa predstavia aj slovenské filmy

V nemeckom Berlíne sa vo štvrtok začal prestížny medzinárodný filmový festival, predstaví sa na ňom opäť aj slovenská kinematografia. V oficiálnom programe 74. ročníka Berlinale premietnu koprodukčné snímky Ešte nie som, kým chcem byť Kláry Tasovskej a Redakcia Romana Bondarčuka.

16.02.2024 08:00
film este nie som kym chcem byt Foto:
Záber z filmu Ešte nie som, kým chcem byť Kláry Tasovskej.
debata

„Na Európskom filmovom trhu, ktorý sa koná súbežne s festivalom, svoj projekt Otoč králika! predstaví režisérka Mira Fornay,“ informuje Slovenský filmový ústav (SFÚ). Festival potrvá do 25. februára.

Koprodukčné slovenské filmy uvedie medzinárodný festival v dvoch sekciách. Do sekcie Forum, zameranej na diela otvárajúce nové perspektívy vo vzťahu ku kinematografii i okolitému svetu, je zaradená Redakcia režiséra Romana Bondarčuka, film uvedú vo svetovej premiére.

„Dráma s prvkami detektívneho príbehu je filozofickým podobenstvom o post-pravdivom svete vrátane všetkých výziev, ktorým musí človek čeliť, a kritikou morálky modernej spoločnosti,“ približuje SFÚ snímku odohrávajúcu sa na juhu Ukrajiny v Chersonskej oblasti. Zaznamenáva dve reality – prvá je fasáda demokracie a druhá sa odohráva za touto fasádou. Režisér, inšpirovaný vlastnou skúsenosťou, vo filme hľadá pravdu.

Záber z filmu Redakcia (The Editorial Office)... Foto: Silverart
film Redakcia The-Editorial-Office21015 Záber z filmu Redakcia (The Editorial Office) režiséra Romana Bondarčuka.

V sekcii Panorama, ktorá uvádza výnimočné súčasné diela, Berlinale premietne, rovnako vo svetovej premiére, koprodukčný dokument Ešte nie som, kým chcem byť (2024) režisérky Kláry Tasovskej. Hlavnou hrdinkou filmu je Libuša Jarcovjáková, ktorej ani náhly fotografický úspech po viac ako 50 rokoch práce nepomohol vidieť v zrkadle svoje skutočné ja. Popri práci na novej knihe, keď sa vracia k množstvu negatívov a denníkov, stále hľadá seba a miesto, kam patrí.

Mira Fornay, Cyprián Šulej Čítajte viac Režisérka Mira Fornay: Cena z Berlinale je pečiatkou kvality

Na Európskom filmovom trhu sa so svojím novým filmovým projektom predstaví režisérka Mira Fornay, ktorá si z berlínskeho festivalu vlani odniesla Grand Prix v sekcii Generation Kplus za film Mimi (2023). Na tohtoročnom Berlinale prezentuje rozpracovaný projekt Otoč králika!, dystopický príbeh lásky, ktorý sa odohráva v roku 2052. Jeho hlavnou hrdinkou je mladá právnička, bojujúca za slobodu voľby.

Pravidelnou súčasťou Berlinale je prezentačný stánok slovenskej kinematografie. Stánok Central European Cinema každoročne zabezpečuje SFÚ spolu s českým Štátnym fondom kinematografie a so Slovinským filmovým centrom.

debata chyba
Viac na túto tému: #Berlinale 2024