Vojnová roadmovie Juraja Mravca nazvaná MIR NAM ukazuje vojnu očami obyčajných ľudí

Druhého mája prichádza do kín film MIR NAM. Prostredníctvom vojnového fotografa Juraja Mravca sledujeme najväčší vojnový konflikt v 21. storočí. MIR NAM je autentická mozaika mikropríbehov a tragédií ľudí, ktorým do života prišla vojna.

28.04.2024 09:00
MIR NAM, juraj mravec Foto:
Záber z filmu Juraja Mravca Mir nam.
debata

"O pravdepodobnom ruskom útoku na Ukrajinu sa veľa hovorilo, no ja som bol do poslednej chvíle optimista. O tom, že vypukol konflikt, som sa dozvedel ráno 24. februára. Nevedel som, čo sa bude diať, netušil som, na ako dlho odchádzam, ale vedel som, že nemám inú možnosť, len čo najskôr vyraziť na Ukrajinu a dokumentovať,‘‘ hovorí režisér filmu, fotograf a dokumentarista Juraj Mravec.

Práve on je v skutočnosti hlavnou postavou filmu Mir nam. Na svojej ceste Ukrajinou stretáva rôznych ľudí, ktorým do života zasiahla vojna. Stáva sa rozprávačom ich príbehov, svedkom udalostí, len pred pár týždňami absolútne nepredstaviteľných, ktoré sa zrazu stávajú realitou, na ktorú si tak akosi zvykáme.

Hoci si pôvodne všetci mysleli, že do pár dní bude po všetkom, Ukrajina ukázala neuveriteľnú silu a odhodlanie sa brániť. Je rok 2024, a vojna na Ukrajine stále trvá. Na Slovensku žijú tisíce ukrajinských utečencov a utečeniek. Po počiatočnej vlne solidarity záujem a snaha pomáhať Ukrajincom a Ukrajinkám postupne opadá.

"Bol by som rád, ak by sa aj divákom vďaka filmu podarilo vcítiť do situácie ľudí, ktorí zažívajú vojnu. Fotografovať vojnu, ktorá sa odohráva priamo za našimi hranicami, je v niečom oveľa ťažšie. Ja sám som vyrastal na sídlisku, a nevidím rozdiel medzi sídliskom v Kyjeve a v Bratislave. Vedel som sa vcítiť do kože ľudí, ktorým ostreľovali domy. Je to to isté, ako keby začali ostreľovať Petržalku.‘‘

Juraj Mravec sa téme Ukrajiny venuje dlhodobo, nielen ako filmár, ale aj ako fotograf. Fotografoval už na Majdane v roku 2014, za svoje fotografie získal ocenenie na súťažiach Czech press photo a Slovak press Photo. V roku mal premiéru jeho debut Mir vam, zachytávajúci putovanie naprieč vojnovou líniou Donbasu.

Vojna na Ukrajine Čítajte viac Dokumentarista Juraj Mravec: Vo vojne vznikne silné puto aj za jediný deň

Od toho momentu sa Mravec systematicky venuje dokumentovaniu vojnových konfliktov, v roku 2019 mal premiéru jeho film Stratený domov z irackého Mosulu, bol prítomný aj na poľsko-bieloruskej hranici počas imigračnej krízy a momentálne nakrúca film z Náhorného Karabachu.

Okrem toho sa Juraj Mravec angažuje aj v humanitárnej pomoci. Po napadnutí Ukrajiny Ruskom spoločne s reportérmi Vladimírom Šimíčkom a Mirkom Tódom a Tomášom Benedikovičom, Gabrielom Kuchtom a režisérom Palom Pekarčíkom zorganizoval mimoriadne úspešnú zbierku na vojenské sanitky, ktoré sa poslali na front. Je tiež podporovateľom práve prebiehajúcej zbierky Munícia pre Ukrajinu, kde sa počas pár dní podarilo vyzbierať rekordných 3,5 milióna eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #film #vojna #Juraj Mravec #Mir nam