Hosťom 30. Art Film festivalu bude režisérska hviezda

Zlatú kameru na MFF Art Film 2024 si v júni prevezme rumunský režisér a scenárista Cristi Puiu.

30.04.2024 07:00
Cristi Puiu photo portrait Foto:
Rumunský režisér a scenárista Cristi Puiu si na Medzinárodnom filmovom festivale Art Film 2024 prevezme ocenenie Zlatá kamera.
debata
Aké filmy miluje Zdena Studenková a čo si na ňu režiséri nachystali
Video
Známa herečka v rozhovore. / Zdroj: TV Pravda

Rumunský režisér a scenárista Cristi Puiu je prvým známym laureátom jedného z honorárnych ocenení, ktoré budú udelené na jubilejnom 30. ročníku najstaršieho a najväčšieho slovenského filmového festivalu. Cristi Puiu (3.4.1967) je považovaný za otca rumunskej filmovej novej vlny charakterizovanej svojím formálne strohým spoločensko-kritickým štýlom. Už počas štúdií v Ženeve nakrúcal krátke filmy. Debutoval v roku 2001 filmom Marfa si Banii (Tovar alebo peniaze), ktorý mal svoju premiéru v Cannes.

Cristi Puiu pre filme Aurora (2010) napísal... Foto: Sorin.Nainer
Aurora film Cristi Puiu foto Sorin.Nainer Mandragora2010 Cristi Puiu pre filme Aurora (2010) napísal nielen scenár, ale aj si v ňom zahral hlavnú rolu.

Jeho druhý a medzinárodne najznámejší film Moartea domnului Lăzărescu (Smrť pána Lazaresca – 2005) z autentického prostredia nemocnice v Bukurešti získal ocenenia nielen v Cannes ale aj na festivaloch v Chicagu, Kodani, Reykjavíku, Tallinne, nórskom Haugesande ale aj na MFF Bratislava. Jeho ďalšie štyri celovečerné filmy boli uvedené v súťažných sekciách najprestížnejších festivalov vrátane Cannes či Berlína. Pre filme Aurora (2010) napísal nielen scenár, ale aj si v ňom zahral hlavnú rolu.

Režisér rumunskej novej vlny Cristi Puiu natočil aj film Aurora.

Filmy Sieranevada (2016) a Malmkrog (2020) boli uvedené v nesúťažných sekciách Art Filmu v Košiciach. Sieranevada získala hlavnú cenu Zlatého Huga na festivale v Chicagu. Malmkrog bol aj otváracím filmom festivalu v Berlíne. Zatiaľ ostatným prírastkom do jeho filmografie je komediálna dráma MMXX (2023) uvedená na festivaloch v San Sebastiane, Solúne, Varšave či Terste.

Režisér Cristi Puiu pri nakrúcaní filmu Malmkrog. Foto: Sorin.NAINER
Malmkrog film Cristi Puiu Sorin.Nainer c Mandragora2020 Režisér Cristi Puiu pri nakrúcaní filmu Malmkrog.
Dana Droppová s cenou Slnko v sieti Čítajte viac Ospravedlnenie pre Čaputovú aj dojemný príhovor Dany Droppovej. Slnko v sieti 2024 sa nieslo v duchu občianskej angažovanosti

„Cristi Puiu je jedným z najoceňovanejších filmových režisérov. Pamätám si, keď som po prvýkrát videl jeho film Smrť pána Lazaresca,” spomína umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch a dodáva: „Bolo to ako zjavenie. Najmä pre využívanie observačných dokumentárnych postupov v hranom filme. Kamera je zväčša ručná, pohyblivá, neobmedzená a oslobodená. Cez pozorovanie hĺbkovo vstupuje do vnútorného sveta postáv a zaznamenáva realitu ich životov. Dlhé zábery v subtílnych detailoch odhaľujú každodenné dianie, zachytené v absolútnom trvaní a priestorovom ukotvení. Výsledkom je znepokojivo realistické vyznenie príbehov, ktoré odkazujú na spoločensko-politické dianie v Rumunsku."

holubova s cenou LKLIMEK-2517 Čítajte viac Závislosť je nešťastie, hovorí herečka Eva Holubová
Herečka Eva Holubová najnovší film natáčala v Bratislave, do Košíc si prišla po cenu
Video
Českú herečku ocenili vlani na filmovom festivale Art Film. / Zdroj: TV Pravda

Cristi Puiu bude hosťom Art Filmu v jeho úvode a na úvodnom ceremoniáli si ako vôbec historicky prvý rumunský filmový tvorca v histórii festivalu prevezme honorárnu cenu – Zlatú kameru. Súčasťou jeho programu v Košiciach bude nielen uvedenie vlastných filmov ale aj masterclass pre fanúšikov jeho tvorby a filmového umenia.

Zdena Studenková Čítajte viac Zdena Studenková: Dejepis sa najlepšie učí cez príbehy. Aj z Dunaja

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Art Film