Kaskadér a sexi slaninka. Ryan Gosling a Emily Blunt v akčnom filme plnom romantiky a humoru

Máte radi romantiku či skôr akčné scény? Pri filme Kaskadér si prídete na svoje tak či tak a budete sa pritom dívať na hviezdnych hercov ako Ryan Gosling a Emily Blunt. Kaskadér má v sebe ešte niečo navyše, čo obom žánrom zvyčajne chýba: humor.

02.05.2024 07:00
Kaskadér Foto:
Máte radi romantiku či skôr akčné scény? Pri filme Kaskadér si prídete na svoje tak či tak a budete sa pritom dívať na hviezdnych hercov ako Ryan Gosling a Emily Blunt.
debata

V tomto filme vybuchujú autá aj kadečo iné, ale aj ľudské vášne, naháňačky striedajú ľúbostné scény a k ľúbostnej dráme sa pripletie kriminálna zápletka. A to všetko s elegantným nadhľadom, ktorý nenechá nikoho na pochybách, že režisér si zo všetkého uťahuje, a najviac sám zo seba. Režisérom Kaskadéra je totiž bývalý kaskadér David Leitch, okrem iného aj dablér Brada Pitta v snímke Klub bitkárov. Jeho film sa tak stáva aj filmom o filmovaní. Anglický názov filmu je v doslovnom preklade „chlapec, ktorý padá“ a v tomto filme predvedie všetky svoje kúsky.

Ryan Gosling a Emily Blunt v novom filme Kaskadér

Film s nadhľadom spája akčné scény s romantikou.

Fotogaléria
Máte radi romantiku či skôr akčné scény? Pri...
Ryan Gosling ako Colt Seavers vo filme Davida...
+7Emily Blunt si vo filme Kaskadér zahrá...

Palec hore

Kaskadéra Colta Seaversa hrá Ryan Gosling, nominovaný na Oscara za filmy Barbie, La-La Land a Driver a jeho lásku, kameramanku a neskôr režisérku Jody Moreno Emily Blunt, nominovaná na Oscara za Oppenheimera, Tiché miesto a film Sicario: nájomný zabijak. Obe postavy majú pri filme prácu svojich snov a oči len pre seba. Všetko sa však zmení po tragickej nehode pri nakrúcaní, ktorá kaskadéra Colta takmer pripraví o kariéru aj o životnú lásku Jody. Utiahne sa do ústrania, aby si liečil svoje rany na tele aj na duši a po roku sa vracia k filmu, ktorý režíruje jeho bývalá.

Kaskadér pred kamerou predvádza to najlepšie, čo vie, aby krásku znova očaril. Skáče z výšky, bojuje s mimozemšťanmi a dostáva „do držky“, spraví s autom rekordných osem a pol otočky a dokonca sa dá aj zapáliť, len aby ona zahorela láskou k nemu. Po každom nebezpečnom výkone, keď skončí v prachu na zemi, zdvihne palec hore – všetko je v poriadku.

Hrdina však musí zabojovať nielen o svoju lásku, ale aj vyriešiť záhadné zmiznutie rozmaznaného herca Toma Rydera, ktorému robil dabléra (Aaron Taylor-Johnson, držiteľ Zlatého glóbusu za film Bullet Train). Nitkami ťahá ostrieľaná producentka (Hannah Waddingham, držiteľka ceny Emmy), ktorá kaskadéra Colta tajne poverí, aby ho vypátral.

Nový film režiséra Davida Leitcha Kaskadér

Sexi slaninka

Tu sa roztáča nečakaná krimizápletka a na filmovom plátne jedna akčná scéna strieda druhú, tentoraz v druhom pláne. Už to nie je „akože“ pri filmovačke, ale „naozaj“, v skutočnom živote hrdinov. Všetky naháňačky, bitky a výbuchy sú nakrútené s nadhľadom: „super profi“, ale pritom s úsmevom, takže diváci sa pri akčných scénach striedavo v napätí držia sedadiel a zároveň sa nahlas smejú.

Z dopravných prostriedkov sa na plátne okrem áut objavia aj lode či vrtuľník. Ľúbostné scény sú podfarbené hitmi popmusic s ústrednou skladbou I Was Made For Lovin' You od rebelantských „kissákov“. Nechýba ani hrdina, čo sa v spomalenom zábere vynorí so svojím svalnatým telom aj zo samotného pekla plameňov, len sexi „opražený“. To všetko dokopy namieša divákovi veselý filmový kokteil, ktorý môže chutiť každému. Palec hore, ako by ukázal Kaskadér svojmu režisérovi.

Jane Campion Čítajte viac Oscarová režisérka Jane Campionová má 70. Svetovú kinematografiu obohatila o snímky Piano alebo Sila psa

Do hry vstupujú aj ďalšie veselé postavičky, veď samotný „film vo filme“ je o mimozemšťanoch. „Je to o láske,“ oponuje Emily Blunt v dokrútke. V každom prípade tu ako v každom riadnom filme bojuje dobro a zlo aj láska so samoľúbosťou a všetko je to príjemný filmový sen, ktorý sa inak ani netvári, neťahá divákovi slaninku popod nos (aj keď vo filme je o slaninke reč a aj tá je tu sexi).

Dana Droppová s cenou Slnko v sieti Čítajte viac Ospravedlnenie pre Čaputovú aj dojemný príhovor Dany Droppovej. Slnko v sieti 2024 sa nieslo v duchu občianskej angažovanosti

Režisér David Leitch nakrútil trháky ako Bullet Train, Deadpool 2, Atomic Blonde and Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw a Kaskadér je jeho najosobnejším filmom. Využil v ňom všetky svoje dvadsaťročné skúsenosti z filmovania z režisérskej stoličky aj pred kamerou. „Moja kariéra je postavená na dvadsiatich rokoch skúseností kaskadérskeho umelca, na búraní áut, bitkách, podpaľovaní a úzkej spolupráce s každým v tomto odvetví,“ hovorí. Odmala ho priťahoval filmový adrenalín a začal sa venovať bojovým športom. Od dabléra Brada Pitta sa stal pomocným režisérom akčných scén a neskôr úspešným režisérom. Teraz ukázal svet mužov, ktorí sú v každom akčnom filme, no nikto ich nepozná. Padajú z výšky, robia saltá v horiacom aute, schytávajú údery do tváre, no nikdy nedosiahnu na Oscary. Sám si vyskúšal rolu „toho druhého“, muža v pozadí.

Jeho film s odvolávkami na známe akčné scény aj na romantické dialógy si strieľa z filmových klišé. Leitch ukazuje, že vie, ako sa to robí, no neberie sa príliš vážne. Vzdáva hold dobrej zábave a ľuďom od filmu.

HODNOTENIE PRAVDY: 4 HVIEZDIČKY

Kaskadér / USA 2024 / r. David Leitch , h. Ryan Gosling, Emily Blunt, Aaron Taylor-Johnson, Hannah Waddingham, Winston Duke, Stephanie Hsu, Teresa Palmer, Lee Majors, David Collins, Zara Michales

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Emily Blunt #Ryan Gosling #filmová novinka