Režisér chcel bojovníčku, nie obeť, opísala Fisherová vznik Star Wars. Riaditeľ Československého štátneho filmu ho nechcel kúpiť

Todd Fisher v tohtoročnom dokumente stanice BBC povedal, že keď sprevádzal svoju sestru v roku 1977 na predpremiéru prvých Hviezdnych vojen, Carrie Fisherová, princezná Leia, bola presvedčená, že zo série bude béčkové sci-fi, ktoré jej privodí koniec kariéry.

06.05.2024 07:00
Carrie Fisher Foto:
Carrie Fisherová ako Princezná Leia Organa vo filme
debata

Todda o opaku presvedčili hneď prvé zábery, keď cez plátno preletí známe žlté písmo a vesmírny krížnik; jeho sestra mu v kine na vedľajšom sedadle drtila ruku a Fisher vraj vedel, že z nej bude hviezda. Herečka neskôr v tom istom roku film opísala ako „rýdzu zábavu, ako jazdu na horskej dráhe“.

„(Režisér) George Lucas nechcel dievča v ťažkostiach, nechcel stereotypnú princeznú. Poznáte to, trochu obeť, vystrašená, neschopná vysporiadať sa s problémami bez pomoci chlapcov. Chcel bojovníčku…to sa mi na tej úlohe páčilo,“ vysvetlila svoj prvotný záujem Fisherová.

Scenár jej pripadal už pri prvých čítaniach „úžasný“, hoci uviedla, že musela zapojiť „trochu fantázie“, aby si predstavila, ako film bude naozaj vyzerať. „Nie som úplne pyšná na ten prízvuk a lesk na pery, ale ten zvyšok… ohromne som si to užila,“ spomínala herečka v roku 2004.

Keď Fisherová s BBC prvýkrát hovorila v decembri 1977, Star Wars boli v Spojených štátoch už pol roka fenomén a britské publikum si muselo na premiéru počkať ešte tri týždne. V Československu medzitým vrcholila normalizácia.

„Americká ambasáda v Prahe (začiatkom leta) všetkých pozvala na slávnostné premietanie najnovšieho amerického trháku,“ povedal Českej televízii dramaturg Michael Málek. „Pozvali aj (vtedajšieho riaditeľa Československého štátneho filmu Jiřího) Purša a ďalších funkcionárov. Purš potom všade hovoril, že ten film, čo Američania nanucujú, nesmieme kúpiť,“ dodal dramaturg s tým, že Purš o Star Wars vtedy hovoril ako o rozprávke.

„Označovali to ako najdrahší nízkorozpočtový film, čo kedy kto natočil,“ opísala herečka Carrie Fisherová priebeh nakrúcania. „Každú scénu museli starostlivo plánovať a prísť s množstvom nových vecí. Na zvláštne efekty mali z desaťmiliónového filmu len tri milióny dolárov, čo na efekty nie je veľa,“ dodala.

Star Wars priniesli Fisherovej slávu po celom svete, ale aj osobné problémy. Herečka trpela bipolárnou poruchou a vo svojej čiastočne autobiografickej knihe neskôr s nadsázkou hovorila o závislosti na drogách a komplikovanom vzťahu s matkou.

Z knihy sa neskôr stal film Pohľadnice z Hollywoodu (1990) v hlavnej úlohe s Meryl Streepovou, ku ktorému Fisherová napísala scenár. Písanie si po dokončení pôvodnej trojdielnej série Hviezdnych vojen vzala herečka ako svoju ďalšiu hlavnú doménu – v Hollywoode bola žiadaná editorka scenárov, píše BBC.

Hoci Star Wars zďaleka neboli jedinými filmami, v ktorých Fisherová hrala, vesmírna sága jej kariéru ovládla. Na otázku, čo pre ňu odkaz Hviezdnych vojen znamená, v roku 2000 odpovedala: „Ja nemám tušenie. Moja dcéra má školské dosky s princeznou Leiou. Prenasleduje ma to všade. Zlé vlasy, čudné oblečenie, žiadna podprsenka. Je veľmi ťažké vystihnúť, čo to vlastne bolo. Ale keby sa mi to nepáčilo, čakal by ma asi nepríjemný život,“ povedala Carrie Fisherová.

debata chyba
Viac na túto tému: #sci-fi #film #Star Wars #Carrie Fisher