Juraj Lehotský: Možnosť nakrútiť film o Zdenke Studenkovej ma potešila i vyľakala

V deň herečkiných 70. narodenín odvysiela televízia film Zdena Studenková – sila a krehkosť, ktorého autorom je Juraj Lehotský. Režisér nám takmer hodinový životopisný dokument priblížil.

18.05.2024 08:00
juraj lehotský Foto:
Režisér Juraj Lehotský
debata (2)

Ako dlho ste nakrúcali? Prevažuje archív alebo je film plný ľudí?

Film sme nakrúcali približne šesť mesiacov, chcel som zachytiť a spoznať život výbornej herečky a zároveň spoznať Zdenku ako človeka. Chcel som vo filme ukázať a uvidieť jej vnútorný svet, spoznať jemnosť v jej sile. Zároveň film obsahuje dôležité obdobia jej života, ktoré ju formovali. Je popretkávaný fotografiami aj archívmi, rozhovormi s jej blízkymi priateľmi. Spoznávame jej detstvo, prvé lásky, vzťah k mame, ale aj to, čo ju formovalo a kde našla životnú silu, film má širší záber.

 Zdena Studenková s Jakubom Jablonským  v šou...
Herečka Zdena Studenková s partnerom...
+19Herečka Zdena Studenková si na Art Film Fest...

Poznali ste sa s herečkou?

Ja som sa so Zdenkou spoznal až pri nakrúcaní. Vedel som, že si chráni svoje súkromie a nakrúcanie nemusí byť najjednoduchšie. Poznal som ju ako človeka, ktorý si drží od ľudí určitý odstup a chráni si svoj svet. Keď ma oslovili nakrútiť o nej film, zároveň som sa potešil, ale aj vyľakal. Obával som sa, že jej charakter mi nedovolí ísť vo filme do hĺbky, časom sme sa však ľudsky zblížili a jej otvorenosť ma potešila. Vzájomne sme sa pochopili, mne záležalo na tom, aby som spoznal jej jedinečnosť, jej podstatu veľkého talentu, chcel som uvidieť jej vnútro, pochopiť jej cestu. Zároveň som chcel, aby mala z filmu radosť aj ona. Uvedomil som si, že Zdenka je veľmi zaujímavý človek, má v sebe veľa kontrastov, a to ju robí výnimočnou, dokáže mať dve strany, a to mám na ľuďoch rád.

Budete s jubilantkou oslavovať, chystáte aj kyticu?

Oslavujem týmto filmom a budem sa tešiť, keď sa opäť uvidíme.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #film #divadlo #Juraj Lehotský #Zdena Studenková