Tarantino prerazil vďaka filmu Pulp Fiction. Vzdal v ňom hold brakovým príbehom

Americký režisér Quentin Tarantino sa preslávil ako drsný rozprávač s čiernym humorom, ktorý začiatkom 90. rokov minulého storočia vniesol do vtedajšej hollywoodskej produkcie svieži vietor. Do pozície hviezdy prvej veľkosti ho vyniesol film Pulp Fiction: Historky z podsvetia, ktorý mal premiéru 21. mája 1994 na festivale v Cannes, a v ktorom vzdal Tarantino hold brakovým príbehom. Uspel s ním u divákov aj u kritiky, Pulp Fiction získal napríklad Oscara za scenár.

21.05.2024 08:00
John Travolta Foto:
John Travolta vo filme Pulp Fiction (1994).
debata

Absurdná gangsterka má dnes status kultovej snímky. Niektoré scény, ako napríklad svojrázny výklad Vincenta hraného Johnom Travoltom o rozdieloch medzi Európou a Amerikou alebo biblické kázne prednášané ďalším zabijakom Julesom v podaní Samuela L. Jacksona, sa zaradili do zlatého fondu filmových „hlášok“. Výrazný podiel na tom, že sa Tarantinov film stal jedným z medzníkov kinematografie, mala však aj jeho netradičná forma.

Navzájom prepletené, navonok nesúvisiace príbehy rozprával Tarantino napreskačku, a divák si tak až spätne mohol dať všetko dokopy. Len málokomu sa to však podarilo prvýkrát – Pulp Fiction je skrátka potrebné vidieť niekoľkokrát.

Na jednu vec ale ani opakované zhliadnutie filmu nedá odpoveď: čo je zlato žiariaca vec v kufríku, ktorého sa Vincent s Julesom odmietajú vzdať počas prepadnutia reštaurácie. Nikdy to neprezradil ani samotný Tarantino.

Tento samouk z videopožičovne, ktorý nikdy neštudoval školy, ale filmom bol posadnutý odmalička, priviedol na plátno sympatických zloduchov už svojou celovečernou prvotinou Gauneri z roku 1992.

V Pulp Fiction v tom pokračoval, dobová kritika však mala trochu problémy vyrovnať sa s brutalitou, prívalom sprostých slov či cynizmom postáv, ktoré boli dovtedy skôr doménou béčkových kriminálok a gangsterských filmov. Tarantino ich ale uviedol do hollywoodskeho mainstreamu.

Prvá polovica 90. rokov minulého storočia bola vo svete filmu v znamení vzostupu nezávislého filmu, táto éra bola spojená najmä so štúdiom Miramax bratov Weinsteinovcov (z ktorých Harvey sa pred niekoľkými rokmi stal hlavnou postavou aféry okolo sexuálneho obťažovania herečiek, ktorá odštartovala hnutie #MeToo).

Shannen Doherty Čítajte viac Herci, ktorých kariéru ovplyvnila choroba. Niektorých nezastavila ani rakovina

Miramax produkoval aj Pulp Fiction a stávka na Tarantina sa mu vyplatila. Film s rozpočtom osem miliónov dolárov zarobil len v USA vyše 100 miliónov dolárov.

K účasti na nakrúcaní sa dala presvedčiť séria známych hercov, počnúc Johnom Travoltom cez Brucea Willisa až po Harveyho Keitela. „Urobil by som pre neho čokoľvek, pretože mi dal druhú šancu v kariére. Ak si on bude želať, aby som pre neho hral Pipi Dlhú pančuchu, urobím to rád,“ vyhlásil vďačne Travolta o vzťahu k Tarantinovi, ktorý si musel všetkými odpisovanú hviezdu 70. rokov priamo vyvzdorovať.

Travolta, pre ktorého úspech Pulp Fiction znamenal veľkolepý comeback, sa ale s Quentionom Tarantinom už pri filmovaní odvtedy nestretol. Na rozdiel od iných hviezd, ktoré sa zaradili medzi Tarantinove „herecké stálice“.

Patrí medzi nich aj Uma Thurmanová, ktorá si v Pulp Fiction „strihla“ napríklad ikonickú tanečnú scénu s Travoltou a neskôr hrala hlavnú úlohu vo filme Kill Bill, alebo Samuel L. Jackson, ktorého Tarantino angažoval ešte v piatich ďalších snímkach.

Thurmanová, Jackson i Travolta si vyslúžili nomináciu na Oscara, akadémia však dala vtedy – rovnako ako v prípade nominácií za strih, réžiu a pre najlepší film – prednosť iným tvorcom. Jedinú sošku si tak z oscarového ceremoniálu odniesli Quentin Tarantino a Roger Avary za najlepší pôvodný scenár. Film však uspel na mnohých iných cenách, už v Cannes mu porota na čele s Clintom Eastwoodom udelila Zlatú palmu za najlepší film.

Okrem hereckých výkonov a spôsobu rozprávania sa Pulp Fiction zapísal do sŕdc fanúšikov aj použitou hudbou. Tarantino pritom pre film nenechal zložiť zvláštne skladby, namiesto toho použil zmes rokenrolu, kalifornskej surferskej muziky, popu a soulu, vďaka ktorej vznikol jedinečný soundtrack. Ten sa zaradil medzi najúspešnejšie platne svojho druhu, za dva roky od premiéry filmu sa jej predali dva milióny kópií.

debata chyba
Viac na túto tému: #film #Quentin Tarantino #Pulp Fiction