Piešťany patria rozprávkam. Nájdete tam Zázračný oriešok

Deti potrebujú rozprávky a tie menšie ich najprv počúvajú, kým sa naučia čítať samy. Spojenie rozhlasu a knihy preto vôbec nie je prekvapivé, už dlhé roky má Slovenský rozhlas tradíciu kvalitných rozhlasových adaptácií a čítaní na pokračovanie. Tie najlepšie rozhlasové rozprávky a hry ocenia na festivale Zázračný oriešok. Mená ako Dobšinský, Ďuríčková, La Fontaine či Feldek, Kipling či bratia Čapkovci sú zárukou nadčasovej kvality, ktorá ožíva v rukách rozhlasových odborníkov, aby potešila ďalšie generácie, a medzi autormi sú aj tí súčasní.

21.05.2024 07:30
rozhlas radio devín Zo života hmyzu Foto:
Herci v štúdiu pri originálnej hre bratov Čapkovcov Zo života hmyzu naplno rozvinuli svoje schopnosti.
debata

Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe

Multižánrový festival s názvom Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe sa otvára v utorok 21. mája v Piešťanoch. Festival pripravuje Rozhlas a televízia Slovenska v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, Mestom Piešťany a Mestskou knižnicou mesta Piešťany. V kúpeľnom meste na rieke Váh tak budú znieť rozhlasové rozprávkové hry, monologické rozprávky a hry pre mládež spolu s množstvom sprievodných aktivít, ktoré majú prezentovať a popularizovať rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti a mladých.

Richard Labuda Čítajte viac Richard Labuda vedel rozplakať aj svojho deda

Bude to oriešok

Členovia odbornej poroty a tri päťčlenné detské poroty budú hodnotiť osemnásť rozhlasových diel v troch kategóriách. Vybrať tie najlepšie rozprávky a rozhlasové hry na festivale Zázračný oriešok bude naozaj orieškom, konkurencia je totiž silná. V súťaži kvality sa popasujú známe aj menej známe diela, slávni aj menej známi autori a originálne aj klasické rozhlasové stvárnenia.

Cirkus La Fontaine 10 Pavol Topolsky Romana Dang Van Čítajte viac VIDEO: Chcete mať iskrivý a hravý Silvester? Na veselý Kolotoč a do Cirkusu pozýva pán La Fontaine

O titul najzaujímavejšej rozprávkovej hry súťažia tituly Hon na tučniaka (Juraj Ryman), Traja kamoši a fakticky fantastický poklad (Barbora Kardošová), povesť Márie Ďuríčkovej Čierna pani (Mária Ďuríčková/Zuzana Líšková), rozprávka Pavla Dobšinského Tri perá z draka alebo čo je dobré a čo zlé (Pavol Dobšinský/Vladimír Hanuliak), bájky Jeana de La Fontainea Kolotoč La Fontaine & Cirkus La Fontaine (Jean de la Fontaine/Svetozár Sprušanský) a rozprávka Požierači (Peter Karpinský).

O víťazstvo v kategórii monologických rozprávok bojuje Báječný zverinec Ľubomíra Feldeka (Vydavateľstvo Perfekt), Veľké H a malé o… Juraja Rymana (vydalo Bratislavské regionálne ochranárske združenie), Chrenovský betlehem Jozef Lenharta (Vydavateľstvo Perfekt), Krištof Petra Karpinského (Vydavateľstvo Perfekt), rozprávka Na ceste Arnolda Lobela (Občianske združenie Slniečkovo) a rozprávka Malý Mikuláš cestuje (2. časť – Nastupovať) podľa René Goscinnyho (Slovart).

rozhlas radio devín Zo života hmyzu Čítajte viac Čapkovci svojou "háveďou" naštvali fúru ľudí. Mrazivo aktuálna hra Zo života hmyzu zaznie dnes s hudbou a so známymi hercami

Prestížne ocenenie najlepšej hry pre mládež môžu získať tituly Rudyard Kipling: Quiquern (Vydavateľstvo Petrus. 2002), Toňa Revajová: Johanka (Slovart), Josef a Karel Čapkovci/Svetozár Sprušanský: Zo života hmyzu (Vydavateľstvo 1400), Eva Borušovičová: Dokonalé dieťa (Slovart), Tereza Oľhová: Posledný permoník (BRAK) a Jana Wernerová, Peter Kočiš, Jozef Palaščák: Slovenský raj (Vydavateľstvo VKÚ PREDAJ).

Zmanipulované mravce rapujú! V originálnom spracovaní hry Zo života hmyzu
Video
Herci pri nahrávaní rozhlasovej hry Zo životga hmyzu. / Zdroj: TV Pravda/RTVS

Členmi odbornej poroty festivalu sú vysokoškolský pedagóg a literárny redaktor Českého rozhlasu v Ostrave Miroslav Zelinský, vysokoškolský pedagóg a člen rady Asociácie rádií Slovenska Andrej Brník, scenáristka a dramaturgička Dana Garguláková, filmový a rozhlasový režisér Adam Hanuljak, režisérka, scénografka a pedagogička na Katedre bábkarskej tvorby DF VŠMU Zoja Zupková, dramaturg Divadla Jána Palárika v Trnave Jakub Molnár, pedagogička Ivana Papcúnová, pedagogička a spisovateľka Dagmar Inštitorisová, režisér, herec, zdravotný klaun, spoluzakladateľ kultúrneho centra Diera do sveta Ján Mikuš, tajomníčkou odbornej poroty je Michaela Materáková.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #rozhlas #Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe