93. narodeniny oslávila Jiřina Bohdalová novým filmom. Vo Svatej žongluje s posvätnou lžou

Herečka Jiřina Bohdalová oslávila deväťdesiate tretie narodeniny novým filmom. Na obrazovke Českej televízie mala v nedeľu premiéru dráma Svatá, ktorú nakrútil režisér Jiří Strach podľa scenára Marka Epsteina. Hlavnú úlohu dôchodkyne Olgy zveril práve Jiřine Bohdalovej, s ktorou už viackrát spolupracoval a sú aj priatelia.

22.05.2024 08:00
Svatá, Jiřina Bohdalová Foto:
Jiřina Bohdalová vo filme Jiřího Stracha Svatá.
debata (1)

V roku 2012 napríklad dosiahol, aby v jeho filme Vrásky z lásky účinkovala herečka s bývalým manželom Radoslavom Brzobohatým, čo bola veľká udalosť, akési zmierenie. Aj vtedy napísal scenár Marek Epstein a hrala v ňom Lenka Vlasáková, ktorá sekunduje Bohdalovej aj v novej snímke ako jej dcéra.

Už z toho vidno, že ide o zohratý kolektív, čo sa prejavilo na kvalite filmu i jeho štýle. Náročný námet tvorcovia spracovali ako psychologickú drámu, ale lahodne a s komediálnymi prvkami. Bohdalová zostáva klaunkou aj v úlohe, ktorá vyvoláva otázky, či je na smiech alebo na plač.

Video
Pozrite si, čo o Jiřine Bohdalovej prezradil režisér Jiří Strach.

Dejiny a rodiny

Scenár Marka Epsteina obsiahol veľmi dlhé a zložité historické obdobie, ktoré sa muselo zmestiť do 84-minútového filmu. Vo Svatej sa prelínajú dejiny spoločnosti, svetovej histórie a jednej konkrétnej českej rodiny. Dej sa odohráva v súčasnej Prahe, ale siaha až do ruského gulagu, na život v ktorom Olga spomína. O svojich zážitkoch napísala knihu, chodí po besedách, poskytuje rozhovory, a tak sa do príbehu dostáva aj tretia dôležitá postava – novinárka časopisu Reflex (Pavla Beretová).

Tá sa snaží do Olginho príbehu ešte hlbšie preniknúť, ale pri sondovaní v minulosti starej ženy objaví nečakané fakty. Tu nastáva zlomový okamih filmu: Ako novinárka so svojimi spochybňujúcimi zisteniami naloží? Je odhalenie pravdy vždy jediné správne riešenie? Existuje nebodaj, okrem milosrdnej lži, ešte oprávnená posvätná lož, ktorá podporuje správne ciele a tvrdenia?

Lenka Vlasáková ako dcéra hlavnej hrdinky a... Foto: Česká televize
Svatá, Lenka Vlasáková, Pavla Beretová Lenka Vlasáková ako dcéra hlavnej hrdinky a Pavla Beretová ako novinárka vo filme Svatá.

Jiří Strach zložitú tému zvládol, hoci miestami si musel vypomôcť dosť polopatistickými úsekmi, kde stručne približuje pozadie príbehu a úsporne objasňuje súvislosti. Vykresliť musí napríklad situáciu v Olginej rodine, ktorej korene siahajú až do čias, keď do Česka prichádzali ruskí emigranti, vyhnaní revolúciou. Práve preto sa Olga dostala z českého, cez vojnu nemeckého mesta Most do gulagu – boli aj s matkou odvlečené cez vojnu späť do Ruska. Osud sa však vyvíjal ďalej, Olga sa vrátila do Čiech a diváci ju spoznávajú už ako deväťdesiatročnú. Spomína na zlého manžela, ktorý dávno zomrel, má napätý vzťah s dcérou a vnučka trucuje v zahraničí.

To všetko je potrebné vedieť, aby bolo Olgino správanie pochopiteľné, lebo vo svojom vysokom veku je veľmi aktívna a dosahuje nečakané uznanie. Stáva sa politickou celebritou.

Je svižná a duchaplná

Jiřina Bohdalová v úlohe činorodej dôchodkyne naozaj exceluje. Má síce masku stareny – biele vlasy, drdolček – ale inak zostáva tou „starou“, čiže stále mladou duchaplnou herečkou. Zahrá si dôchodkyňu aj unavenú, zlomenú, zaskočenú, ale slabostiam nepodlieha. Vždy sa vzchopí, rozkvitne, oči jej zažiaria a ide ďalej. Cvičí v záhrade, uhýba si z fľaše vodky, opeknie, keď ide na besedu s čitateľmi.

Svätá, Jiřina Bohdalová Čítajte viac K 90. narodeninám dostala scenár, teraz má film premiéru v televízii. Jiřina Bohdalová exceluje v strhujúcej dráme

Vie výborne rozprávať. Je elegantná, milá i odpudivá. Presne to, čo v sebe nesie aj jej postava. Nie je to nejaká vetchá starenka, má svoje názory, neprosíka sa o láskavosti, vynájde sa v každej situácii. Divák fakt nevie, čo si má o tom všetkom myslieť a či jej má držať palce, alebo sa pohoršovať. No a presne toto chceli tvorcovia: kladú si otázku, čo je to dnes za svet? V záľahe informácií ťažko rozlišovať medzi pravdou a lžou. A ešte sú tu manipulácie s faktami. Kto sa v tom všetkom má vyznať? Naša Svatá áno. Vie v tom chodiť, je veľmi bystrá. A chce len dobre. Však niektorá lož je užitočná, ak napomáha pravde. Má sa vtedy prižmúriť oko?

Sú to veľmi zložité otázky a Bohdalová sa potešila, keď dostala túto úlohu. Povedala vraj, že to je postava, kde je mäso na kosti. Naozaj má čo hrať, či už tú emancipovanú silnú babku (až sa nechce veriť, že kedysi strpela despotického manžela), tvrdohlavú matku, inteligentnú ženu, ktorá sa odváži korigovať svoj život a predložiť ho verejnosti v novej podobe, aby ovplyvnila vývoj správnym smerom. Jej postava je nejednoznačná a komplikovaná, možno trocha až za vlasy pritiahnutá, ale herečka diváka presvedčí. Neviem si predstaviť, či by ju tak bravúrne zvládol ktokoľvek iný. Bohdalová zužitkovala svoju životnú i hereckú skúsenosť, humor, pôvab, vitalitu, čo všetko stále ešte má. Práve jej duchaplnosť napĺňa tento film a dáva oprávnenie aj postave Olgy. Tá si vie svoju šialenú mystifikáciu obhájiť. Také časy žijeme a od Bohdalovej sa to konštatovanie ľahšie prijíma.

Hodnotenie Pravdy: 4,5 hviezdičky z 5

Svatá / Česko 2024 / r. Jiří Strach, h. Jiřina Bohdalová, Lenka Vlasáková, Pavla Beretová, Jan Vondráček, Alena Mihulová, Elizaveta Maximová, Matyáš Greif, Josef Hervert

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #film #Televízia #Jiří Strach #Jiřina Bohdalová #Svatá