Brutálny masaker uprostred púšte. Stane sa Furiosa najlepším akčným filmom všetkých čias?

Režisér George Miller plánoval pokračovanie svojej série Mad Max s podtitulom Zbesilá cesta už od roku 1987, no vzhľadom na množstvo nepriaznivých okolností mal premiéru až v roku 2015. Väčšina filmov, ktoré si prejdú takýmto vývojovým peklom, je odsúdená na neúspech, no Mad Max sa stal nečakanou výnimkou - mnohí ho označujú za jednu z najlepších akčných snímok v histórii, z desiatich nominácií na Oscara sa jej podarilo premeniť šesť. Teraz je v kinách nový prequel s názvom Furiosa: Mad Max sága, ktorý je ešte lepší, než jeho už tak úspešný predchodca. Na premiére v Cannes si vyslúžil 7-minútový standing-ovation.

23.05.2024 07:00
Furiosa Foto:
Anya Taylorová-Joyová ako Furiosa.
debata

Túžba po pomste

Obsadenie mladej Furiosy muselo byť pre tvorcov ťažkým orieškom, pretože Charlize Theronová, ktorá ju stvárnila v Mad Maxovi, nasadila latku naozaj vysoko. Výber Anye Taylorovej-Joyovej do tejto úlohy sa ukázalo ako skvelé rozhodnutie.

O jej talente niet pochýb, nezabudnuteľné výkony predviedla už v snímkach ako Čarodejnica, Rozpoltený, Marrowbone, Noví mutanti, Posledná noc v Soho, Severan či Menu, ale aj v seriáli Dámsky gambit.

Vo Furiose si musela poradiť s absolútnym minimom textu, no vďaka svojmu veľavravnému pohľadu to zvládla na jednotku. Skvelý výkon predviedla aj Alyla Brownová, ktorá stvárnila jej mladšiu verziu.

Furiosin príbeh sa začína v momente, keď ju z jej pokojného života uprostred ženského kmeňa Vulvalini (dobrý názov, že?) na mieste, kde ešte stále rastie zeleň, unesie motorkársky gang. Jeho členovia ju privedú priamo pred svojho vodcu menom Dementus (Chris Hemsworth), ktorý sa rád predvádza a miestami pôsobí ako šašo, no v skutočnosti ide o veľmi krutého muža.

Po tom, ako sa Furiosina matka (Charlee Fraserová) pokúsi zachrániť ju, dostane sa do rúk Dementovi, ktorý ju nemilosrdne zabije. Vo Furiose to zanechá neutíchajúcu nenávisť a túžbu po pomste, ktorá v nej pretrvá nasledujúcich 15 rokov.

Dementus prahne po ovládnutí celej Pustatiny, preto si to jedného dňa namieri do Citadely, ktorú chce získať pre seba. Lenže sa prerátal – Nesmrteľný Joe (Lachy Hulme) a jeho armáda verných sú prisilným súperom. Neskôr sa mu však podarí dohodnúť aspoň menší obchod, ktorého súčasťou je aj Furiosa.

Nesmrteľný Joe z nej chce mať jednu zo svojich manželiek. Netrvá ale dlho, kým sa Furiose podarí uniknúť a predstierať, že je jedným z vojakov. O pár rokov neskôr sa dostane k Prétorovi Jackovi (Tom Burke), veliteľovi Joeovej armády, ktorý z nej spraví svoju pravú ruku.

Herečka Anya Taylor-Joy na slávnostnej premiére...
Bývalá Miss Francúzska Iris Mittenaere.
+28Herečka a členka poroty Eva Green pózuje v...

Humor a šialenstvo

Prequel filmu Mad Max ponúka o čosi širší pohľad na Pustatinu, v určitých detailoch poukazuje na jej rôznorodosť. Podobne ako v prvom filme, aj tu nám tvorcovia predstavujú rôzne technické vymoženosti stvorené z pozostatkov starého sveta, ktorých účelom je vo väčšine prípadov zabitie nepriateľa.

Svet Mad Maxa nie je jedinečný len originálnou akciou, v ktorej sa spája púšť, rýchle dopravné prostriedky a vzájomné vraždenie sa, ale aj svojím humorom.

Ide o zaujímavý kontrast – na jednej strane je Furiosa oveľa drsnejšia, ako film z roku 2015, obsahuje niekoľko vyslovene hororových scén, no zároveň sa sem-tam objaví aj nejaká vtipná scénka, ktorá snímke dodáva unikátnu atmosféru (nehovoriac o menách ako Dementus).

Je to vlastne celkom logické – všade je len púšť, všetci sa vzájomne vraždia a vidina lepšej budúcnosti v podstate neexistuje – čo iné človeku zostáva, než humor a šialenstvo?

Hoci trvá Furiosa takmer dve a pol hodiny, divák sa ani na minútu nenudí. Dej šlape ako hodinky, na plátne sa neustále niečo deje, no každá scéna je precízne premyslená, tvorcovia neustále prichádzajú s čímsi novým a originálnym.

Bude pokračovanie?

Furiosa je vynikajúca protagonistka, ktorá síce málo hovorí, no vďaka skutočne výnimočnej hereckej práci jej divák rozumie a súcíti s ňou. Viac než slová za ňu hovoria činy a prenikavý pohľad v očiach. Je odhodlaná, inteligentná a už odmalička vycvičená zvládať kritické situácie.

Postavy hlavných „záporákov“ sú ako oheň a voda – kým Dementus je exhibicionista, ktorý často preceňuje seba i svoj gang, Nesmrteľný Joe nemrhá slovami a o svojich strategických krokoch starostlivo premýšľa.

Navyše má po boku niekoľkých radcov, medzi ktorými sú aj jeho synovia Rictus Erectus (Nathan Jones) a Scabrous Scrotus (Josh Helman). Kým prvý je hora svalov so značne nižším IQ, druhý vyzerá ako postava z hororu Hory majú oči.

Twisted Metal Čítajte viac Recenzia: Postapokalyptické demolačné derby s vraždiacim klaunom

Furiose sa dá vyčítať azda len zopár nelogických momentov, ako keď si nikto nevšimol, že sa stratila jedna z manželiek Nesmrteľného Joea – navyše taká, ktorú nezískal lacno. Inak má však tento film všetko – dychberúcu akciu, skvelé efekty aj komplexné postavy. V scéne, ktorá je vyvrcholením deja, sa ukáže, že aj Dementus toho v sebe skrýva oveľa viac, než by si človek pomyslel.

Režisér George Miller počas tlačovej konferencie v Cannes uviedol, že sa pracuje na scenári ďalšieho filmu, ktorý bude súčasťou tejto postapokalyptickej ságy. Špekuluje sa, že by mohlo ísť o príbeh Nesmrteľného Joea, no zatiaľ nie je nič potvrdené. Faktom však zostáva, že svet Mad Maxa ešte rozhodne má čo ponuknúť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #film #recenzia #Mad Max #Furiosa