V júni príde do kín pokračovanie obľúbeného animáku aj remake filmu, ktorý poznačila tragédia

Jún do kín prinesie hneď dve filmové pokračovania. Protagonistka animáku V hlave 2 Riley, ktorá je už tínedžerka, sa bude musieť popasovať s novými emóciami, ktoré sa nečakane zjavili s príchodom puberty. Prequel k hororovej snímke Tiché miesto s podtitulom Prvý deň divákov zavedie do momentu, keď sa na Zemi prvýkrát objavili vraždiace tvory z vesmíru, ktoré sú slepé, no extrémne citlivé na zvuk. Okrem toho nás čaká aj remake tragédiou poznačeného filmu Vrana, biografická snímka o Salvadorovi Dalím či celovečerný debut dcéry slávneho M. Night Shyamalana Sliediči.

28.05.2024 07:00
Motorkári Foto:
Austin Butler ako Benny vo filme Motorkári.
debata

Vrana, 6. jún

Milencov Erica Dravena (Bill Skarsgård) a Shelly Websterovú (FKA twigs) brutálne zavraždia. Podľa starej legendy odnáša duše zosnulých do ríše mŕtvych vrana. Eric vstáva z hrobu a pod ochranou vrany sa ako takmer nesmrteľná bytosť chce pomstiť vrahom za seba aj za Shelly.

Chiméra, 6. jún

Každý má svoju vlastnú chiméru – niečo, čo sa snaží dosiahnuť, ale nikdy sa mu to nepodarí nájsť. Lovci pokladov, vykrádači hrobov a komedianti, to sú členovia partie Tombaroli. Jeden z nich, Arthur (Josh O'Connor), ale vyniká zvláštnym darom – schopnosťou nájsť miesta, kde sú ukryté staré etruské poklady.

Arthur urputne hľadá stratenú lásku Beniaminu (Yile Vianello). Hľadá všade, i vo vnútri zeme. Dúfa, že nájde dvere do posmrtného života, o ktorom hovoria mýty. Ostatní len využívajú jeho jedinečný talent na splnenie svojho sna o ľahko nadobudnutom bohatstve. Hon za chimérami ich dovedie až na hranicu medzi živými a mŕtvymi.

Daaaaaali!, 6. jún

V spletitej skladačke z prekrývajúcich sa snových sekvencií a nepredvídateľných skokov v čase, keď samotného umelca stvárňuje päť rôznych hercov, sa realita mieša s fantáziou a režisér divákom servíruje príbeh rovnako originálny a výnimočný, ako sú obrazy surrealistického majstra.

Mladá francúzska novinárka (Anaïs Demoustierová) sa opakovane stretáva so Salvadorom Dalím kvôli projektu dokumentárneho filmu, ktorý sa ale nikdy nezačne natáčať. Umelec si totiž kladie stále bizarnejšie požiadavky a redaktorka musí vymýšľať čoraz dômyselnejšie finty, aby jej Dalí poskytol sľúbené interview.

Pri každom z mnohých stretnutí Dalí rozhovor predčasne ukončí a požaduje, aby mu producent prisľúbil, že rozhovor bude nakrútený „najväčšou kamerou na svete".

Medzitým majster navštívi večierok, kde istý kňaz rozpráva o neustále sa opakujúcom sne. Film sa premieňa na zábavnú nočnú moru, v ktorej je sen súčasťou filmu, film súčasťou príbehu, príbeh súčasťou sna a tak ďalej stále dookola.

Sliediči, 13. jún

Snímka Sliediči je filmovou adaptáciou úspešnej knihy The Watchers spisovateľa A. M. Shinea. Mina (Dakota Fanningová), 28-ročná umelkyňa, uviazne v rozľahlom, nedotknutom lese v západnom Írsku.

Keď nájde úkryt, získa na chvíľu pocit bezpečia. Netuší však, že sa po boku troch cudzincov dostala do pasce, z ktorej niet úniku. Navyše ich v novom príbytku noc čo noc sledujú tajomné tvory.

Nežiaduci, 6. jún

Po náhlej smrti starostu mesta je na jeho miesto vymenovaný Pierre (Alexis Manenti), mladý idealistický lekár. Má v úmysle pokračovať v politike svojho predchodcu, ktorý sníval o ozdravení tejto robotníckej štvrte.

Haby (Anta Diawová), mladá Francúzka malijského pôvodu, ktorá žije v jednom z chátrajúcich panelákov, protestuje proti tomu, aby jej rodina musela opustiť štvrť, v ktorej vyrástla.

Film režiséra Ladja Lyho, ktorý nadväzuje na jeho debut Les Misérables ocenený Cenou poroty v Cannes, sa prevažne odohráva na chudobnom parížskom predmestí a je provokatívnou obžalobou rasistickej politiky, ktorá núti chudobných ľudí žiť v nebezpečných a nevyhovujúcich podmienkach.

V hlave 2, 13. jún

Z Riley je už tínedžerka, ktorá je konfrontovaná s veľkými zmenami. S rodičmi sa sťahuje do nového mesta a prostredia, musí si nájsť nové kamarátky a vybojovať si svoje miesto v kolektíve.

V riadiacom centre v jej hlave nastáva poplach a panika, pretože prišli nečakaní návštevníci – nové emócie Úzkosť, Závisť, Trapas a Nuda. Puberta sa tak môže rozbehnúť naplno.

Motorkári, 20. jún

Kathy (Jodie Comerová) je tvrdohlavá žena, ktorá je dosť slobodomyseľná aj na pomery Ameriky na prelome 60. a 70. rokov. Keď v bare, kam slušné dievčatá nechodia, narazí na mladého motorkára Bennyho (Austin Butler), ktorý má podobnú krvnú skupinu, okamžite to medzi nimi začne iskriť.

Benny je členom motorkárskeho gangu Vandali, neformálnej skupiny milovníkov bezstarostnej jazdy, ktorú vedie majiteľ baru Johnny (Tom Hardy). Chuť po slobode je nákazlivá a Kathy jej čoskoro podľahne.

Keďže je však bystré dievča, začne si všímať aj negatívne veci, ktoré sprevádzajú rast motorkárskeho gangu – čoraz násilnejšie bitky s konkurenciou, potýčky s políciou a nelegálne aktivity, ktoré organizácii zabezpečujú príjem a udržujú ju v chode.

Keďže Kathy Bennyho miluje, nechce, aby skončil vo väzení alebo s guľkou v tele, a snaží sa preňho nájsť cestu von z gangu. Otázkou je, či takáto cesta vôbec existuje, a ak áno, či sa ňou Benny chce vydať.

Tiché miesto: Prvý deň, 27. jún

Sam (Lupita Nyong’o) sa pôvodne vybrala do New Yorku na jednodňový výlet. Keďže niektorí ľudia majú ozajstnú smolu, vybrala si deň, keď prileteli. Mimozemšťania podobní obrovskému hmyzu okamžite začali dávať ľuďom najavo, že je len otázkou času, kedy prestanú byť pánmi tvorstva.

Tí, ktorým sa podarilo prežiť prvú vlnu útokov, zistili, že jedinou ochranou pred votrelcami je zachovať úplné ticho. Z New Yorku sa stane obrovská pasca, z ktorej sa každý snaží čo najrýchlejšie a najtichšie uniknúť. Sam sa spojí s Ericom (Joseph Quinn), cudzincom, na ktorého náhodne narazí, a spoločne sa vydajú na cestu von z najhlučnejšieho miesta na svete.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #film #kinopremiéry