Prípad Goldman: Film o ľavicovom extrémistovi, ktorý obalamutil súd a rozdelil verejnosť

Prípad Goldman je francúzsky kriminálny film režiséra Cédrica Kahna, ktorý napísal aj scenár tejto na dialógoch postavenej novinky, a to spolu s Nathalie Hertzbergovou. Príbeh sa naozaj stal, ľavicový extrémista Pierre Goldman skutočne existoval a riadne rozčeril hladinu politických vôd v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Diváci spoznajú Goldmanov príbeh až vo vrcholnej fáze – v súdnej sieni, kde súdia jeho prípad a on sa obhajuje. Je tam búrlivá atmosféra, vzrušené je publikum, porota, sudcovia, advokáti aj obvinený.

28.05.2024 08:00
Proces Goldman Foto:
Snímka z francúzskeho filmu Prípad Goldman.
debata (2)

Podľa obžaloby totiž spáchal štyri lúpeže a dokonca aj dve vraždy. Odmieta si vinu priznať a protirečí veľmi vehementne, presvedčivo, elegantne. Goldman totiž nie je bežný zločinec, bráni sa útokom.

Ide o ľavicového intelektuála, ktorý vyhlasuje, že nespravodlivé zriadenie a zlé životné podmienky ho nútia kradnúť, odmieta však, že by aj vraždil. Je najmä zdatný diskutér, čo na súde využíva. Bojuje výrečnosťou a šikovnou argumentáciou.

Známy výtržník

Pierre Goldman bol v tom čase (a vošiel tak aj do histórie) známa politická postava. Svoje názory presadzoval veľmi nápadne, tiež cez výtržnosti, a časť verejnosti ho v tom podporovala.

V súdnej sieni sa mihne napríklad aj slávna herečka Simone Signoretová, ktorej druhým manželom bol herec Yves Montand. Obaja Goldmana z politických dôvodov podporovali. Sledoval ho aj filozof Jean-Paul Sartre a spisovateľka Simone Beauvoirová, skrátka celá vtedajšia početná francúzska ľavicová inteligencia.

Film skúma a približuje tieto dobové javy, politické vášne a úlohu sympatií verejnosti v ideologických bojoch. Rekonštruuje odvolací súd, ktorý sa konal v Paríži v novembri 1975 a odrážal situáciu v spoločnosti.

Motorkári Čítajte viac V júni príde do kín pokračovanie obľúbeného animáku aj remake filmu, ktorý poznačila tragédia

Tvorcovia filmu použili podklady aj z prvého pojednávania, aby priblížili prípad a charakter Goldmana. Je to až patologická postava, veľmi vyzývavý temperamentný a výrečný človek. Svoj život a svoje politické názory dokáže tak sugestívne interpretovať, že prítomných celkom obalamutí.

Jeho fanúšikovia v ňom vidia romantického hrdinu, spravodlivého zbojníka, revolucionára, ktorý bojuje nielen za seba. Rodina tohto krajne ľavicového židovského intelektuála sa prisťahovala do Francúzska z Poľska. Goldman nebol spokojný ani tu. Obviňoval spoločnosť zo sociálnej nespravodlivosti, ale aj z rasizmu a jeho kvetnaté plamenné reči zaberali.

Obrátil sa dokonca aj proti svojmu advokátovi a tvrdil, že jeho pravda je taká silná, že si poradí aj bez advokáta. V skutočnosti však existujú svedkovia, ktorí videli, že v lekárni, kde sa našli mŕtvoly, Goldman bol, videli ho tam, správal sa podozrivo, ale dôkazy nezavážili. Goldmana oslobodili a vraždy zostali neobjasnené.

Sean Baker, Cannes Čítajte viac Rozhodli v Cannes správne? Otvorili dvere neznámym tvorcom, Zlatú palmu má film o sexuálnej pracovníčke

Všetkých poplietol

Film ukazuje, ako sa dá v politickom prostredí pôsobiť na emócie, ako sa dá zmanipulovať pravda, ako niektorí ľudia svojou výrečnosťou a chrlením či opakovaním argumentov, obvinení a vyhlásení napokon všetkých popletú a dosiahnu svoje. Goldman nie je jediný. Mnohé filmy zo súdnej siene odhaľujú, ako sa to robí, približujú, ako procesy prebiehajú, ako sa v nich ľudia vyjadrujú, bránia, ako sa bojuje argumentmi, hoci falošnými. Čo všetko sa akceptuje. Vždy je to zaujímavé aj poučné.

Film Prípad Goldman vykresľuje odstrašujúci príklad človeka, ktorý je taký sugestívny, že dokáže vykoľajiť aj súd, ktorý bol voči nemu spočiatku naladený odmietavo a neľútostne. V sále sú ľudia, ktorí obvineného milujú, rodina, priaznivci, bežní ľudia, intelektuáli, ktorí v tom čase revolucionárom držali palce, a tí menia atmosféru aj pohľad na podozrivého.

Furiosa Čítajte viac Brutálny masaker uprostred púšte. Stane sa Furiosa najlepším akčným filmom všetkých čias?

Kto má rád filmy zo súdnej siene, príde si cez Goldmana na svoje. V snímke je výborne vytvorená práve atmosféra napätia, dobre sa pozerá na tváre publika, ktoré sleduje dianie a zapája sa, ale najmä upúta výkon herca Arieha Worthaltera, ktorý hrá divokého a suverénneho Goldmana. Disponuje aj potrebnou dávkou príťažlivosti, ktorá je v takýchto prípadoch tiež dôležitá.

Nie nadarmo prirovnávajú film Prípad Goldman k Anatómii pádu, ktorá je tiež o súdnom procese. Majú spoločné aj to, že v Goldmanovi hrá Arthur Harari, ktorého partnerka Justine Trietová sa podieľala na scenári Anatómie pádu. Prepojenia cítiť v dynamike a temperamente filmov, no kým v Anatómii pádu ide o rodinné záležitosti, v snímke Prípad Goldman sú to politické averzie. Dnes to je opäť aktuálna téma.

Prípad Goldman / Francúzsko 2023 / r. Cédric Kahn, h. Arieh Worthalter, Jeremy Lewin, Arthur Harari, Christian Mazzuchini, Stéphan Guérin-Tillié, Nicolas Briançon, Jerzy Radziwiłowicz, Didier Borga

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #film #Prípad Goldman #Cedric Kahn