Ani si nezakladal na tom, čo píše, nestál o slávu, nebol priebojný. Keby nebolo Maxa Broda, kamaráta z mladosti, možno by sa jeho dielo ani nezachovalo. Max Brod sa staral o Kafkove rukopisy po jeho smrti a vzal ich so sebou aj do emigrácie po nástupe fašizmu. Obaja autori patrili síce k českým spisovateľom píšucim po nemecky, ale nikdy nesúhlasili s nacistickou ideológiou nadradenosti.
Max žil aj za Franza
Franz Kafka zomrel na tuberkulózu 3. júna 1924, teda práve pred sto rokmi. Česká televízia vysiela pri tejto príležitosti na svojom druhom kanáli vo štvrtok o 21.55 životopisný seriál režiséra Davida Schalka pod názvom Kafka. Nemecko-rakúsky cyklus má šesť častí – Max, Felice, Rodina, Úrad, Milena, Dora.
Seriál je robený formou mozaiky, striedajú sa časy, situácie, štýly, dej sa prelína. Tiež je to trocha „kafkovčina“, iskrí ako séria skratov a originálne dokresľuje – niekedy až groteskne – známe fakty. Prvá časť je práve o Maxovi Brodovi, hrá ho David Kross, ktorý bol Kafkovým kamarátom v pražskej mladosti, oboch nadchýnalo písanie a obaja pracovali ako úradníci. Max Brod bol však reálnejší človek než Kafka. Ten sa správal ako typická umelecká duša, Brod bol praktickejší. Skrátka, obaja mladí muži mali spisovateľské ambície, ale iné nátury.

Max Brod chrlil texty, ponúkal vydavateľom knihy jednu za druhou, kým Kafka umenie žil a nezáležalo mu na publikovaní. Bez Broda by sa možno vôbec nepresadil, ale dôležitá bola celá ich partia kamarátov. Okrem iných zábaviek holdovali literatúre a zhovárali sa o nej, čítali si nahlas zo svojich textov. Raz pri takejto čítačke mal každý pred sebou papier, len Kafka nie, on iba diskutoval.
A Brod, ktorý bol duchovným vodcom skupinky – neskôr v dejinách literatúry nazývanej Pražský kruh – ho aj tak označil za najlepšieho autora z nich všetkých. Napríklad o dôležitosti vydania Kafkovho románu presvedčil Brod vydavateľov, hoci kniha nebola ešte ani napísaná. Dalo by sa povedať, že Brod mal dobrý nos, ale on mal najmä dobré srdce.
Brod vedel oceniť Kafkovo vnímanie sveta a jeho spôsob vyjadrovania. Kafka hovoril zdanlivo nelogicky, formuloval aj v bežnej konverzácii prekvapujúce vety, podnecoval obrazotvornosť mysle. Brod ho za to priam miloval. Kafka bol však aj veľmi príťažlivý jemný zjav, pokojný, hravý, chlapčenský, bez autorskej hystérie a naliehavosti (v seriáli ho výborne stvárnil Joel Basman). Brodovi prinášalo radosť bdieť nad Kafkom a nad jeho dielom. Po Kafkovej smrti žil Max aj za Franza. On zachránil Kafkove rukopisy a denníky napriek tomu, že kamarát chcel, aby ich po jeho smrti spálil. Brod ich však vzal so sebou aj do cudziny a v seriáli je tomu venovaná napínavá scéna z hraníc. Čo keby vtedy kufor fašisti zhabali?

Poetika a erotika
Našťastie Brod texty previezol a postaral sa, aby Kafkovo dielo žilo. To je vlastne už všeobecne známe, ale snímka sa vracia k rôznym udalostiam podrobnejšie, a to najmä z Kafkovho súkromia. Milá je napríklad romantická scéna – ale vraj to tak naozaj bolo! – z pražského bordelu, kde citlivé duše kňažiek lásky obdivujú mladých básnikov, vzrušene počúvajú ich verše, aby nakoniec odišli do izbietok a splynuli spolu s nimi aj v telesnej rozkoši. Však tí ich zdatní milovníci boli budúce literárne hviezdy!
Bohémska Praha inšpirovala celú skupinu Pražský kruh, do ktorej patrili okrem Kafku a Broda ešte Rilke a Werfel. Boli to iba štyria autori, ale vošli do dejín. Roku 1966 vydal Max Brod knihu pod názvom Pražský kruh, v ktorej je téma pražskej nemeckej literatúry spracovaná širšie.
Netreba sa Kafku báť
Kafka dnes pre svoju slávu a povesť komplikovanejšieho autora vyznieva trocha odstrašujúco, ale netreba sa báť jeho veľkosti. Kafkove texty sú uznávané, zvláštne, ale aj zábavné. A seriál čitateľa na ne ešte viac pripraví a navnadí. Divák si možno položí aj otázku, prečo to Max Brod robil, prečo myslel na Kafku viac ako na seba, čo nebýva u tvorcov zvykom. V závere prvého dielu je odkaz na televízny rozhovor Maxa Broda, v ktorom ho moderátor ničí práve týmito otázkami. Prečo sa obetoval pre Kafku a prečo svoje dielo zanedbal?
Ten mu odpovedal veľmi jednoducho, že to bol jeho najlepší priateľ. Okrem toho vidíme, ako na stanici dáva Kafkovi – Brod je oveľa vyšší – otcovský bozk na čelo. Bola to svojím spôsobom láska, ktorá vzniká pri spoločnom snažení, pri spoločnom plnení snov a realizácii ušľachtilých plánov: miluješ toho, kto podporuje to najlepšie v tebe, kto ti rozumie. Také motto by mohol mať aj seriál o Kafkovi. Je totiž o ľuďoch, ktorých Kafka miloval. Ale aj o tých, s ktorými mal rozliate mlieko.