Úspech slovenských animovaných filmov. Festival v Annecy uvedie až šesť slovenských snímok

Medzinárodný festival animovaných filmov v Annecy patrí medzi najprestížnejšie medzinárodné podujatia v oblasti animovanej tvorby. V programe 48. ročníka uvedie šesť slovenských a koprodukčných diel, z toho dva dlhometrážne a štyri krátke filmy. Ide o doposiaľ najväčšie zastúpenie slovenskej kinematografie na tomto podujatí, päť z filmov bude v Annecy uvedených vo svetovej premiére. Festival sa uskutoční od 9. do 15. júna 2024.

06.06.2024 08:00
Keď život chutí Foto:
Záber z z filmu Kristiny Dufkovej Keď život chutí
debata

Dlhometrážny animovaný film Keď život chutí (2024), ktorý vznikol technikou stop-motion, bude v Annecy súťažiť v sekcii Celovečerné filmy Contrechamp. Film rozpráva príbeh dvanásťročného Bena, ktorý má problém s váhou, no nakoniec zistí, že v živote nie je dôležité, ako človeka vyzerá, ale ako sa cíti. Film režisérky Kristiny Dufkovej bude na festivale uvedený vo svetovej premiére.

V novej sekcii nazvanej Annecyuvádza, ktorá prináša celovečerné filmy rôznych žánrov z celého sveta, sa v svetovej premiére predstaví druhý slovenský dlhometrážny animovaný film Diplodokus (2024) režiséra Wojteka Wawszczyka. Táto animovaná rodinná komédia o malom zvedavom dinosaurovi vyzýva deti, aby verili vo vlastnú kreativitu, našli v sebe odvahu stáť si za svojím názorom a išli za svojím cieľom.

Pozrite si ukážku z animáku Diplodocus

Vo festivalovej sekcii nazvanej Oficiálna súťaž krátkometrážnych filmov budú Slovensko zastupovať dve krátke animované snímky, obe budú uvedené vo svetovej premiére. Film Free the Chickens (2024) režiséra Matúša Vizára je o skupine aktivistov, ktorí sa neúspešne pokúšajú o záchranu sliepok z veľkochovu, snímka Hurikán (2024) v réžii Jana Sasku zasa hovorí o pivnom dobrodružstve v jednej z najdivokejších častí Prahy. Obaja režiséri majú za sebou úspešné a oceňované študentské filmy. Matúš

Záber z filmu Free the Chickens režiséra Matúša... Foto: Nutprodukcia
Free The Chickens Záber z filmu Free the Chickens režiséra Matúša Vizára

Vizár za svoj film Pandy (2013) získal pred jedenástimi rokmi v Annecy Zvláštne uznanie v kategórii študentských filmov, krátko predtým si jeho film odniesol tretie miesto zo sekcie Cinéfondation na festivale v Cannes. Režisér Jan Saska zasa získal za svoj film Happy End (2015) ocenenie ako najlepší študentský film v medzinárodnej súťaži na festivale Anifilm.

Svetovú premiéru na festivale v Annecy bude mať aj krátky animovaný film Zomrela som v Irpini (2024) v réžii Anastasiie Falileievy, ktorý rekonštruuje skutočný príbeh prežitia pomocou subjektívnej optiky, s magickou silou animácie, ktorá posúva civilné rozprávanie do nových významov. Film bude súťažiť v sekcii Perspektívy.

Pozrite si ukážku z animovaného filmu Anastasiie Falileievy

Posledný z krátkych filmov, ktorý bude našu krajinu na podujatí reprezentovať, je nový film úspešného slovenského režiséra Martina Smatanu Ahoj leto (2024). Snímka, ktorú režíroval spolu s Veronikou Zacharovou, bude uvedená v Medzinárodnej súťaži krátkych filmov pre mladých divákov, aktuálne sa premieta vo svetovej premiére na festivale Animafest v Záhrebe.

Záber z filmu Ahoj leto dvojice Martin Smatana... Foto: Studio Bororo
Ahoj leto Záber z filmu Ahoj leto dvojice Martin Smatana a Veronika Zacharová.

Film Ahoj leto vznikol technikou kombinujúcou stop-motion a kreslenú animáciu a sleduje rodinu, ktorá sa rozhodne vycestovať na dovolenku k moru, no po príchode na miesto zistí, že hotel nie je taký hviezdny, ako sľubovala cestovná agentúra. Predchádzajúci film oceňovaného režiséra Martina Smatanu Šarkan (2019) mal svetovú premiéru na festivale Berlinale a v Annecy zaň získal Cenu mladých divákov.

Medzinárodný festival animovaných filmov v Annecy je celosvetovo renomované podujatie venované animácii, zúčastňujú sa ho významné osobnosti z oblasti animovaného filmu, festival zároveň prezentuje kreatívne a rozmanité animačné štýly a techniky. Tento rok sa do jeho programu prihlásilo 3 400 filmov zo sto krajín sveta. Pre slovenskú kinematografiu je účasť na tomto podujatí veľkým úspechom.

debata chyba
Viac na túto tému: #film #animovaný film #Martin Smatana #Annecy #Ahoj leto