Najslávnejšia kreslená kačica má 90 rokov. Káčer Donald bol tvárou antifašistickej propagandy aj maskotom univerzity

Kto by nepoznal kačacieho smoliara v námorníckom oblečení, ktorý večne frfle? Obľúbená postavička z dielne Walta Disneyho, Káčer Donald (Donald Duck), sa prvýkrát objavil v krátkej rozprávke The Wise Little Hen z cyklu Silly Symphonies, ktorá mala premiéru 9. júna 1934 - dnes teda slávi svoje 90. narodeniny.

09.06.2024 05:00
Káčer Donald Foto:
Káčer Donald je jednou z najvýraznejších postavičiek štúdia Disney.
debata

Ikonický dabing

Walt Disney vytvoril spolu s Dickom Lundym postavu káčera Donalda po tom, čo počul herca Clarenca Nasha recitovať detskú riekanku Mary Had a Little Lamb s „kačacím“ prízvukom. Postavičke káčera Donald požičal svoj hlas, a to na neuveriteľných 51 rokov – až do svojej smrti v roku 1985.

Potom ho nahradil Tony Anselmo, ktorý ho dabuje už vyše 40 rokov. „Nepoužívam pri tom svoje hlasivky, dokážem to dokonca aj s faryngitídou,“ vysvetľuje. „Je to niečo, čo si veľmi chránim, pretože to pochádza od Walta, a ja si ho vážim. Chcem zachovať tradíciu a odkaz, nie ho meniť.“ V češtine sa dabingu ujali Zdeněk Štěpán a Pavel Franek.

Káčer Donald sa stal súčasťou dobrodružstiev Mickeyho Mousea, ktorého Disney vytvoril ešte v roku 1928. Na rozdiel od veselého myšiaka ide o neurotika, ktorého sprevádzajú výbuchy hnevu prameniace z jeho večnej smoly a arogancie.

Charakteristické je aj jeho bľabotanie, ktoré je často nezrozumiteľné, a záchvaty kvákania. Rád ponižuje ostatných a žartuje na ich účet. Na rozdiel od Mickeyho či Goofyho uňho dominujú negatívne črty, čo bolo vítanou zmenou na televíznej obrazovke, ktorú chcel Disney docieliť.

Mickey Mouse Čítajte viac Z Mickeyho Mousea bude vraždiace monštrum. Nasleduje tak osud Medvedíka Pú

Súčasť antifašistickej propagandy

Spočiatku bol Donald len vedľajšou postavou, diváci si ho však natoľko obľúbili, že sa čoskoro začal objavovať aj vo svojich vlastných filmoch. Tvorcovia v nich predstavili aj jeho priateľku Daisy a synovcov Hueyho, Deweyho a Louieho. Práve vo vzťahu k nim sa ukázala aj jeho druhá stránka – svojich synovcov nadovšetko miluje a správa sa k nim ako k vlastným deťom.

„Verejnosť ho od začiatku zbožňovala,“ uviedla archivárka štúdia Disney Becky Clineová pre El Pais. „Je rozkošný, ale aj vznetlivý, zlomyseľný, bláznivý. Sám sa dostáva do problémov. Myslím si, že by sme veľakrát chceli stratiť hlavu tak ako on.“

V 40. rokoch sa stal dôležitou postavou antifašistickej propagandy. „Reprezentoval vládu a obranu, a v roku 1943 účinkoval v kampani, ktorá povzbudzovala ľudí, aby platili dane. V 50. rokoch sa venoval službe verejnosti, učil deti o bezpečnosti.“

Káčer Donald si zahral vo vyše 180 filmoch, z ktorých jedenásť bolo nominovaných na Oscara. Účinkoval aj v seriáloch, objavil sa v knihách pre deti a vo videohrách, je tiež obľúbenou súčasťou zábavných parkov.

Zaujímavosti o Káčerovi Donaldovi

  • celým menom sa volá Káčer Donald Fauntleroy
  • je oficiálnym maskotom Oregonskej univerzity
  • objavil sa v propagandistickom filme Führerova tvár
  • Walt Disney ho vytvoril preto, lebo Mickeymu Mouseovi chýbali negatívne vlastnosti
  • je farboslepý a má ploché nohy
  • jeho prvou láskou nebola Daisy, ale Donna
  • jeho strýkom je Držgroš

V roku 1938 sa dočkal svojho prvého komiksu, ktorý vychádzal vyše 50 rokov pod dohľadom renomovaných umelcov, akými boli Ted Osborne, Al Taliaferro, Carl Barks a Don Rosa.

Dodnes sú komiksy s káčerom Donaldom populárne najmä v krajinách Európy, ako je Taliansko, Švédsko, Dánsko, Fínsko, Island či Nemecko. Podľa viceprezidenta tvorby postáv u Disneyho Stéphana Kardosa je dôvodom jeho povaha: „Je zábavný, ikonický, skutočne autentický.“

V roku 2004 získal Káčer Donald svoju vlastnú hviezdu na Chodníku slávy.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #jubileum #Disney #animovaný film #Káčer Donald