Pokračovanie animovaného hitu je manuálom, ako sa vyrovnať so svojími emóciami

Oscarová snímka V hlave z roku 2015 je dôkazom toho, že sa dá vytvoriť film, ktorý je zábavný, hĺbavý a edukatívny zároveň. Akademický magazín Film and Philosophy ju označil za jeden z najlepších animovaných filmov všetkých čias. Jej kvality však neocenili len odborníci, ale aj deti a dospelí po celom svete. V hlave sa stal siedmym najzárobkovejším filmom roka 2015 a nech sa spýtate kohokoľvek, povie vám, že ho zbožňuje. V kinách je teraz pokračovanie, ktoré ide v šľapajach svojho predchodcu.

13.06.2024 06:00
V hlave 2 Foto:
V hlave opäť zavládne poriadny chaos.
debata

Príchod nových emócií

Riley je šťastná, má pevne nastavené hodnoty a vie, kým je. So svojimi najlepšími kamarátkami práve zvíťazila v hokejovom šampionáte a teraz ich za odmenu čaká niekoľkodňové sústredenie s Plamienkami, ich vysnívaným stredoškolským tí­mom.

Emócie v Rileyinej hlave spolu bez problémov vychádzajú, sú perfektne koordinované a spokojné. Teda až do momentu, keď sa ako rana z čistého neba objaví puberta, ktorá otrasie úplne všetkým.

Riadiace centrum v Rileyinej hlave si prejde rozsiahlou rekonštrukciou, aby poskytla dostatok priestoru novým emóciám. Naša doterajšia pätica Radosť, Smútok, Hnev, Strach a Nechuť sa tak nečakane zoznámia s novými kolegami.

Smútok a Radosť.
V hlave opäť zavládne poriadny chaos.
+6Úzkosť sa už čoskoro stane dominantnou emóciou.

Na ich čele stojí Úzkosť, oranžová bytôstka, ktorá vyzerá, akoby dostala zásah elektrickým prúdom. Sprevádza ju hanblivý obor Trapas, drobná Závisť s obrovskými očami a otrávená Nuda, prezývaná tiež Ennui, ktorá má francúzsky prízvuk a riadiaci pult ovláda prostredníctvom aplikácie v telefóne.

Veľmi rýchlo sa ukáže, že zosúladiť všetky tieto emócie je priveľmi náročná úloha, nováčikovia sa preto rozhodnú poslať svojich predchodcov preč. Hoci vnímame Úzkosť ako vyslovene negatívnu emóciu, jej zámerom nie je nič iné, ako pomôcť Riley.

V istých okamihoch sa dokonca ukáže, že jej prístup prináša výsledky: Riley je vďaka nej motivovanejšia a efektívnejšia, darí sa jej posúvať sa vpred. No ak sa človek necháva primárne riadiť iba úzkosťou, netrvá dlho, kým prídu nechcené následky.

Riley je v neustálom strese, predstavuje si všetky možné katastrofické scenáre a postupne začína strácať samu seba. To je však pre obdobie puberty úplne normálne.

Tvorcovia vo filme zdôrazňujú, že kým v detstve sa nám zdá všetko jasné a máme pocit, že vieme, kým sme a čo chceme, počas dospievania sa to všetko obracia hore nohami. Prichádza množstvo nových vnemov, menia sa naše telá aj vnútorné prežívanie, a my zisťujeme, že sme oveľa komplikovanejšie bytosti, ako sme si dovtedy mysleli. Necharakterizuje nás len jedna vlastnosť, hodnota či sen, ale celý rad rôznych skúseností a presvedčení.

V hlave 2 Čítajte viac Aké to je, keď vás ovládne Úzkosť? Pokračovanie animáku V hlave prináša nové emócie

Ako sa zapáčiť?

Podobne ako v prvom diely, aj tu si Riley prechádza zásadnými zmenami, ktoré sa nedejú len v jej hlave. Musí sa zmieriť s tým, že jej najlepšie kamarátky pôjdu na inú školu, a podvedome sa obáva samoty. Namiesto toho, aby si s nimi vychutnala posledný spoločný zápas, sa pod vplyvom Úzkosti rozhodne vybojovať si svoje miesto medzi budúcimi spolužiačkami na strednej škole.

Ide o typickú reakciu človeka, ktorý radšej utečie, než aby sa mal postaviť nepríjemným pocitom – v tomto prípade smútku z toho, že ju jej kamarátky čoskoro opustia. Riley je zranená, cíti krivdu, no nedáva to najavo. Tak trochu za to môže aj Radosť: pred časom totiž zaviedla zvyk posielať negatívne spomienky do podvedomia. A teraz sa derú na povrch.

Pokračovanie snímky V hlave je výnimočné najmä tým, že sa v ňom nájde takmer každý. Ukazuje, aké je obdobie puberty náročné – odrazu sa na človeka „zvalí“ množstvo dovtedy neznámych pocitov, s ktorými si nevie rady. Navyše ho čakajú prvé dôležité rozhodnutia v živote, musí si zvoliť, na akú pôjde školu, zmieriť sa so stratou starých priateľstiev a pripraviť sa na tie nové.

Milena Minichová s deťmi na premiére animáku V...
 Lenka Šóošová  s deťmi na premiére animáku V...
+3Dušan Cinkota s rodinou na premiére animáku V...

Riley sa ocitne v kolektíve starších dievčat, medzi ktorými je aj Val, hokejová hviezda a Rileyin vzor. Ide o veľmi sympatickú postavu, ktorá je síce na vrchole rebríčka popularity, no k Riley je priateľská a snaží sa jej pomôcť. Tá však nevie, ako sa má správať – novým kamarátkam sa chce zapáčiť, a tak im o sebe klame. To je tiež niečo, s čím sa mnohí ľudia dokážu stotožniť.

Film nemá vyslovene záporné postavy, v istom momente sa najväčším nepriateľom Riley stáva ona sama. Úzkosť jej natoľko zmení spôsob rozmýšľania, že sa ocitne v nekonečnej slučke strachu, obáv a presvedčenia, že nie je dosť dobrá.

S týmto všetkým sa musí vyrovnať sama, čo je na celej situácii azda to najťažšie. Nemá sa o tom s kým porozprávať, rodičia sú ďaleko, stredoškoláčok sa hanbí a jej vzťah s kamarátkami je momentálne na bode mrazu.

Panický atak

Tvorcovia si dali záležať na čo najautentickejšom vykreslení mentálneho stavu dospievajúceho dievčaťa. Do filmu dokonca zakomponovali aj panický atak, ktorý je vyvrcholením jej potláčaných emócií a intenzívnej úzkosti. Nie je to prvýkrát, čo sa animák venuje tejto téme: aj Kocúr v čižmách čelí v snímke Posledné prianie z roku 2022 existenciálnej kríze a panickému ataku.

Snímka V hlave 2 poukazuje aj na stereotypy spájané s psychickým zdravím – keď Radosť povie Úzkosti, aby sa prestala toľko trápiť, tá jej zvesela (a azda trochu ironicky) odpovie: „Wau, to mi naozaj nikdy nenapadlo!“ Tou najneskutočnejšou vecou na celom filme je, že Riley sa podarí vysporiadať sa so svojimi emóciami v priebehu dvoch minút.

V snímke sa nachádza aj množstvo vtipných momentov, na ktorých sa v kine nesmiali len deti, ale aj ich rodičia. Tvorcovia niekoľkými vedľajšími postavami odkazujú na detské seriály Dora prieskumníčka a Barney a jeho priatelia či na hru Final Fantasy.

Keď život chutí Čítajte viac Úspech slovenských animovaných filmov. Festival v Annecy uvedie až šesť slovenských snímok

Divákov potešia detailne prepracované vizuály, staré aj nové postavy – Smuťka je ešte o čosi chutnejšia, ako bola v prvom diely, človek má chuť ju objať, Hnev a Nechuť sú častým zdrojom komických situácií, ale aj zdravého rozumu. Strach sa prejavuje o dosť menej, ako ostatní, čo však zrejme súvisí s tým, že jeho úlohu supluje Úzkosť.

Trapas je milý dobrák, ktorý sa spriatelí so Smuťkou, Závisť je taká zlatá, že sa na ňu nedá hnevať a Nuda je zasa dokonalým zosobnením toho, ako dospeláci vnímajú mladých ľudí – zdá sa, akoby ju obťažovalo už len to, že musí vôbec dýchať. Vyzerá ako tínedžerka, ktorá sa oblieka v gotickom štýle, počúva Deftones a číta Poa. No a ukáže sa aj babička Nostalgia.

Pokračovanie hitu V hlave je jedným z najvydarenejších animovaných filmov za posledné roky. Deťom a dospievajúcim môže pomôcť lepšie pochopiť svoje emócie, a zároveň im dáva na známosť, že v tom nie sú sami.

No aj mnohí dospelí sa zamyslia nad tým, ako toto obdobie prežívali oni, a či sa im podarilo vyhrať zápas s úzkosťou, alebo sa ňou nechávajú ovládať dodnes. Film môže napomôcť aj tomu, aby boli rodičia so svojimi tínedžermi o čosi zhovievavejší.

Hoci zatiaľ nie je nič oficiálne, ďalší film zo série V hlave by určite mal čo ponúknuť. Prinajmenšom odpoveď na otázku, čo je to Temné tajomstvo, ktoré sa skrýva v Rileyinom podvedomí.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #film #recenzia #animovaný film #V hlave #V hlave 2